1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Największe domy mody ruszyły na pomoc w walce z koronawirusem

Największe domy mody ruszyły na pomoc w walce z koronawirusem

Prada (fot. Imaxtree)
Luksusowe dodatki i eleganckie stroje nie są teraz priorytetem. Największe domy mody, takie jak Balenciaga, YSL, czy Prada ruszyły na pomoc w walce z koronawirusem, a swoje fabryki zmieniły w produkcję maseczek ochronnych dla lekarzy i personelu medycznego.

Na brak maseczek ochronnych cierpi teraz większość lekarzy i personelu medycznego, który na co dzień ratuje życie pacjentom zakażonym koronawirusem. Brak podstawowych środków ochrony, takich jak właśnie maski, rękawiczki jednorazowe czy żele antybakteryjne to problem nie tylko lekarzy, ale także pacjentów, którzy dodatkowo stają się narażeni na przekazanie im patogenu.

Sytuacja może okazać się naprawdę tragiczna, dlatego cała społeczność międzynarodowa postanowiła ruszyć na pomoc. Do produkcji maseczek ochronnych przyłączyły się największe domy mody na świecie, które zamiast nowych kolekcji luksusowych ubrań i dodatków szyją... maski dla lekarzy i potrzebujących.

Prada - włoski dom domy z niezwykle bogatą historią zapowiedział, że do 6 kwietnia wyprodukuje 110 000 masek. Chwilę wcześniej świat obiegła informacja, iż dom mody Gucci rozpoczął produkcję masek i w planach ma wyprodukowanie ich milion. Yves Saint Laurent i Balenciaga, które podobnie jak Gucci są własnością francuskiego holdingu Kering, również rozpoczną ich produkcję, podobnie jak wielu innych projektantów, którzy postanowili pomóc. Luksusowy konglomerat LVMH, do którego należą Dior, Fendi, Louis Vuitton i Givenchy, ogłosił w zeszły weekend, że w najbliższych tygodniach będzie zaopatrywał władze francuskie w ponad 40-metrowe maski ochronne, po uzgodnieniu zamówienia z chińskim producentem.

Swoje priorytety zmieniły także marki produkujące dla wielkich przedsiębiorstw, takich jak Inditex czy H&M Group. W zeszłym tygodniu należąca do Hiszpanii Zara zobowiązała się do produkcji masek chirurgicznych, mówiąc, że przekazała ich już 10 000, a kolejne 300 000 miało zostać wysłane do końca tego tygodnia. W ciągu weekendu H&M Group zapowiedziała, że przeorganizuje swój łańcuch dostaw, aby produkować wyposażenie ochronne dla szpitali i pracowników służby zdrowia.

Do podobnej pomocy ruszyli także polscy projektanci. W sieci głośno było o decyzji, jaką podjęła polska projektantka Ewa Minge, która zdecydowała się przeorganizować swoją firmę na fabrykę maseczek ochronnych. Minge poinformowała, że udało jej się zdobyć potrzebne do produkcji materiały i dopóki ich wystarczy, jej firma będzie szyła maseczki, dostarczając je do placówek medycznych za darmo.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze