Rozszerzenie naczyń włosowatych skóry twarzy z towarzyszącym rumieniem jest bardzo częstym problemem, z którym pacjenci zgłaszają się do dermatologów i lekarzy medycyny estetycznej – szacuje się, że z cerą naczynkową na którymś etapie życia zmaga się nawet 60% osób.
Płytko unaczyniona skóra twarzy w wyniku działania czynników środowiskowych i nieprawidłowej pielęgnacji staje się coraz cieńsza, a naczynia zaczynają być bardziej widoczne, tworząc rumień i teleangiektazje, czyli tzw. pajączki. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się tego problemu.
Rozszerzone naczynka mogą występować u osób z każdym rodzajem cery, jednak najbardziej narażeni są posiadacze skóry wrażliwej, cienkiej, o jasnym fototypie. Problem nasila się z wiekiem, gdy skóra staje się coraz cieńsza. Pojawianiu się rumienia i teleangiektazji sprzyjają dodatkowo takie czynniki jak: gorące i zimne powietrze, wiatr, promieniowanie UV, choroby skóry, nieprawidłowa pielęgnacja, dieta bogata w pikantne i gorące potrawy, używki, zbyt intensywny wysiłek, gorące kąpiele, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia endokrynologiczne, stres, silne emocje, niektóre leki (w tym antykoncepcja hormonalna i kortykosteroidy) lub czynniki genetyczne.
Sprawdź kremy pod oczy dla alergików
Codzienna pielęgnacja cery naczynkowej
Cera naczynkowa wymaga codziennej, bardzo starannej, a jednocześnie delikatnej pielęgnacji. Niewskazane są gruboziarniste peelingi czy kosmetyki zawierające alkohol, działające wysuszająco. Pielęgnacja powinna być ukierunkowana przede wszystkim na redukcję zaczerwienienia i przebarwień, odbudowę struktury skóry i nawilżanie. Jej podstawą jest stosowanie odpowiednio dobranych kremów.
Należy zwrócić uwagę, by stosowane kremy przeznaczonych do cery naczynkowej zawierały substancje nawilżające, mające działanie przeciwzapalne oraz wzmacniające barierę naskórkowa i ściany naczyń krwionośnych. W składzie kosmetyków powinny znaleźć się kwas azelainowy, witamina C, witamina K, witamina PP, witamina E, flawonoidy głównie rutyna, retinol, bisabolol (rumianek). Pozytywny wpływ na skórę naczynkową mają także substancje łagodzące, takie jak allantoina, pantenol czy wyciąg z aloesu, oraz naturalne ekstrakty z opuncji figowej, arniki górskiej czy miłorzębu japońskiego. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie kremu Azelac w połączeniu z C-VIT Serum marki Sesderma – mówi dr Ewa Rybicka z kliniki Estetica Nova.
Zobacz też: Peelingi do twarzy
Główną substancją aktywną w kremie Azelac, dedykowanemu cerze wrażliwej z problemami naczyniowymi, rumieniowymi i trądzikiem, jest kwas azelainowy. Substancja ta działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, łagodzi rumień i zaostrzone zmiany naczyniowe. Systematyczne stosowanie kremu reguluje wydzielanie sebum, eliminuje krosty i zaskórniki, redukuje przebarwienia, ujednolica koloryt skóry oraz łagodzi zaczerwienienie. Uzupełnieniem kuracji kremem Azelac jest antyoksydacyjne działanie witaminy C zawartej w C-VIT Serum.
Warunkiem koniecznym w pielęgnacji cery naczynkowej jest także ochrona UV – stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem, a w okresie słonecznym nakładanie go nawet co 2-3 godziny. Bardzo ważny jest również codzienny demakijaż, do którego należy używać płynów micelarnych lub mleczek, oraz tonizowanie.
Zabiegi laserowe dla cery naczynkowej
Należy pamiętać również, że rumień powinien być regularnie poddawany laserowym zabiegom zamykającym naczynka. Leczenie polega na wyłączeniu pękniętych naczynek z układu krwionośnego – naświetlone naczynko obkurcza się, zamyka, a po kilku tygodniach zostaje wchłonięte. Ważne, by do problemu dopasować odpowiedni rodzaj lasera – a co za tym idzie – wybrać gabinet, dysponujący dużym zestawem różnych laserów naczyniowych.
– Lasery używane do leczenia zmian naczyniowych różnią się m.in. długością fal. Dlatego tak ważna jest diagnostyka, pozwalająca na dobranie najlepszego rozwiązania – mówi Dorota Kliszewska, ekspert laseroterapii Dermamed. Najlepsze, zaawansowane technologicznie urządzenia medycyny estetycznej gwarantują najwyższą skuteczność i bezpieczeństwo prowadzonych zabiegów laseroterapii.
Pamiętaj! Równie ważna, co pielęgnacja i leczenie, jest także profilaktyka. Posiadacze cery naczyniowej powinni bezwzględnie unikać gorących kąpieli, sauny, opalania, picia alkoholu, i spożywania ostrych przypraw.