1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda

Choker – szyja w centrum uwagi

Streetstyle Nowy Jork (Fot. Spotlight)
Choker właśnie wraca na wybiegi, triumfuje też na ulicach wielkich miast. To dobry moment, aby przyjrzeć się bliżej jednemu z najciekawszych elementów biżuterii w historii mody.

Był noszony przez kobiety już w starożytności. Wierzyły one, że noszenie biżuterii na najbardziej wrażliwych częściach ciała dodaje im mocy. Stąd wiele filmowych i serialowych czarownic (m.in. Sabrina, nastoletnia czarownica) ozdabiało szyję chokerami.

Ten charakterystyczny element biżuterii wybierały też brytyjskie monarchinie, m.in. królowa Anglii Anna Boleyn. Do dziś w ofercie wielu marek znajdziemy choker inspirowany tym, który Anna ma na słynnym portrecie z XVI wieku. To krótki naszyjnik z pereł ozdobiony złotą literą nawiązującą do jej panieńskiego nazwiska. Nie przestała go nosić nawet po poślubieniu Henryka VIII Tudora.

Portret Anny Boleyn. Królowa ma na sobie perłowy choker z pierwszą literą swojego panieńskiego nazwiska (Fot. KEYSTONE/KeystoneSU/Forum)

W XVIII wieku choker był chętnie noszony przez francuskie arystokratki. W filmie „Maria Antonina” z 2006 roku w reżyserii Sofii Coppoli królowa Francji (w tej roli Kirsten Dunst) ma na sobie m.in. przewiązaną wokół szyi delikatną pudrową tasiemkę lub wyrazistą kokardę pasującą kolorem do zdobnej błękitnej sukni.

W pierwszej połowie XX wieku podkreślające szyję chokery lubiła m.in. tancerka Josephine Baker.

Josephine Baker, portret z lat 20. XX wieku (Fot. Forum)

Krótkie naszyjniki powróciły jeszcze do mody w latach 70. Okazało się, że pasują także mężczyznom. Na scenę zakładały je gwiazdy rocka z Mickiem Jaggerem i Davidem Bowiem na czele.

Szczyt ich popularności przypada na lata 90. Wtedy młode kobiety nosiły chokery w podobny osób jak Mathilda – bohaterka filmu „Leon Zawodowiec” z 1994 roku. Czarna tasiemka ozdobiona srebrną przywieszką była przystępna cenowo. Przy pomocy kilku elementów zakupionych w pasmanterii można było ją też w prosty sposób wykonać samodzielnie.

W tym sezonie projektanci, eksponując kobiecą szyję, inspirują się zarówno stylem brytyjskiej i francuskiej arystokracji, jak i latami 20. i 90. XX wieku.

Pokaz Blumarine na jesień–zimę 2022 (Fot. Spotlight)

Pokaz Chanel na jesień–zimę 2022 (Fot. Spotlight)

Pokazy na jesień–zimę 2022, od lewej: Coach, Dolce & Gabbana, Dior (Fot. Spotlight)

Pokazy na jesień–zimę 2022, od lewej: Versace, Miu Miu, Diesel (Fot. Spotlight)

Bywalczynie pokazów w Paryżu, Nowym Jorku i Mediolanie podkreślają szyje łańcuchami, koralami, kryształami, metalowymi paskami. Im bardziej wyrazisty chocker, tym lepiej.

Streetstyle Nowy Jork, Paryż (Fot. Spotlight)

Streetstyle Paryż, Nowy Jork, Londyn (Fot. Spotlight)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze