1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Cesarka czy poród naturalny?

Cesarka czy poród naturalny?

123rf.com
Lekarze ginekolodzy zgodnie uważają, że cesarskie cięcie nie powinno być traktowana jako alternatywa do porodu siłami natury. Tzw. cesarka to po prostu operacja podaje portal polkaintymnie.pl

Cesarskie cięcie to operacja, która może mieć istotne konsekwencje zarówno rodzącej jak i dziecka. Taki operacyjny sposób rozwiązania ciąży może prowadzić do powikłań operacyjnych i infekcji, wreszcie obarczony jest większym ryzykiem zgonu, choć w praktyce takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Po cesarce zostaje też ślad w postaci blizny.

Lekarze podkreślają, że w przypadku porodu naturalnego kobiece zdrowie jest zdecydowanie mniej zagrożone. Poród naturalny trwa jednak dłużej i wiąże się z ryzykiem uszkodzenia pochwy i krocza. Skutkiem może być nietrzymanie moczu przez kobietę w późniejszym wieku, a od razu po rozwiązaniu: wycieńczenie, silny spadek nastroju, wreszcie depresja poporodowa.

U dziecka naturalny poród ułatwia prawidłowe funkcjonowanie układów krwionośnego i oddechowego, a z jego dróg oddechowych uwalniany jest płyn owodniowy. U dziecka urodzonego drogą cesarskiego cięcia brak tych procesów, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy, drogi oddechowe muszą być oczyszczone mechanicznie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze