fbpx

Szary chłopiec – recenzja książki dla dzieci

"Szary chłopiec"
Entliczek Pętliczek

Niech Was nie zwiedzie szara okładka i smutny tytuł książki, bo sami się przekonacie, że wiele radości w niej odnajdziecie. Książka była wielokrotnie nagradzana w Hiszpanii i została wpisana na listę Białych Kruków – White Ravens 2007 (lista najciekawszych książek dla dzieci z całego świata, przygotowywana co roku w Internationale Jugendbibliothek w Monachium).

"Szary chłopiec"
Entliczek Pętliczek

Bardzo się cieszę, że książka zawitała także do Polski. Louis Farre urodził się w Barcelonie i, odkąd pamięta, zajmował się rysowaniem. Ale gdy wyrosły mu włosy na brodzie, wpadł na pomysł, żeby zostać ilustratorem. Pisanie też bardzo mu się spodobało.

Pewnie każdy z nas ma w swoim otoczeniu ludzi, którzy przechodzą przez swoje życie bez emocji. Wszystko dla nich jest bez znaczenia, nic ich nie śmieszy, niczego się nie boją, nic ich nie zaskakuje. Szarzy ludzie, którzy nie potrafią czerpać radości z życia. Marcinek kiedy tylko pojawił się na świecie usłyszał od swojego ojca takie słowa: „Teresko, to nie jest moje dziecko. Nikt w mojej rodzinie nie ma takiego koloru skóry”. Skóra Marcinka nie miała koloru krewetkowego, jak w rodzinie Śpiewakowskich. Była po porostu szara, od paznokcia na palcu lewej stopy po ostatni włos na głowie. Wszyscy lekarze w całym kraju głowili się, co dolega Marcinkowi. Niczego jednak nie zdiagnozowali.

Mijał tydzień za tygodniem, a Marcinek stawał się coraz bardziej szary. A najgorsze było, to że Marcinek był szary również w środku. Nie okazywał żadnych emocji, nie płakał pierwszego dnia w przedszkolu, nie śmiał się jak szalony z żartów, nawet nie krzyczał ze strachu przed psami. Wszystko dla niego było zwyczajne, nawet podczas podróży z mamą włosy nie stanęły mu dęba, kiedy mama pokazywała mu wieloryby, ani wtedy, kiedy wulkan zionął lawą. Rodzice już wyobrażali sobie, że Marcinek szarym pozostanie na zawsze. Ale nic nie trwa wiecznie, nawet szarość. Wystarczy jedna chwila, moment, by wszystko się zmieniło. Wszystko zmieniło się za sprawą chomika Gustawa. A co takiego się stało, że Marcinek zaczął się śmiać? Musicie się sami przekonać.

To niebanalna i przewrotna książka dla przedszkolaków i ich rodziców. Powinna zachęcić rodziców, by pozwolili swoim dzieciom pokrzyczeć, popłakać czy pośmiać się. Ilustracje w książce również zasługują na pochwałę. Kolorowe kolaże wzbudzają dodatkowe emocje w czytelniku. Polecam z całego serca.

Lluis Farre, Szary chłopiec Entliczek, od lat 4.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze