1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Święta
  4. >
  5. Równowaga w czasie świąt

Równowaga w czasie świąt

123rf
123rf
Czy można coś zrobić, żeby święta nie stały się źródłem stresu z powodu zaspokajania oczekiwań społecznych i innych ludzi? Tak. Zmienić do nich podejście.

Zastanów się, co oznaczają dla ciebie święta. Przypomnij sobie najpiękniejsze świąteczne chwile. Pomyśl, za co jesteś wdzięczna. Co najbardziej chciałabyś pamiętać? I co w tym roku chciałabyś powtórzyć? Określ swoją misję na nadchodzące święta. Co sprawi, że szczęśliwie przeżyjesz ten czas?

1. Skoncentruj się na ludziach i relacjach

Bądź wyczulona na to, jak czują się inni. Nie zapominając o sobie, nie tracąc kontaktu ze swoimi uczuciami, podziel się sobą z innymi. Zaangażuj się w rozmowy, zaciekaw się drugim człowiekiem bardziej niż śledziem czy prezentami.

2. Kultywuj tradycję, która sprawia ci przyjemność

Może lubisz śpiewać kolędy? Albo obdarowywać bliskich ciasteczkami imbirowymi własnej roboty? Uwielbiasz zimowe spacery? Medytację przy choince? Święta są raz w roku, skorzystaj z ich magii.

3. Wymyśl jakąś nową tradycję

Wstrząśnij rutyną. Zamiast choinki ubierz w lampki meble. Wypróbuj nowe przepisy. Wyjedź gdzieś, gdzie nigdy cię nie było w święta. Szydełkuj, jeśli masz na to chęć lub zacznij pisać pamiętnik.

4. Bądź wierna swojemu wewnętrznemu rytmowi

Jeśli jesteś introwertyczką zadbaj o to, żeby wystarczającą ilość czasu w samotności i w spokoju. Jako ekstrawertyk zaplanuj sporo towarzyskich spotkań. Skowronki mogą wyjść rano i pobiegać.

5. Pozwól sobie na bycie

Znajdź przestrzeń, żeby w spokoju zamknąć oczy i poczuć siebie. Przeskanuj uwagą swoje ciało, zbadaj czy nie ma w nim napięć. Oddychaj głęboko, uspokój oddech. Poczuj wewnętrzny spokój i szczęście z faktu, że jesteś.

6. Uważaj na to, co jesz

Kofeina, alkohol i cukier w dużych ilościach to gwarancja złego nastroju. A przecież nie o to chodzi w święta. Jedz umiarkowanie, sięgaj tylko po to, co najbardziej ci smakuje i nie przejadaj się. Zadbaj o to, żeby całymi dniami nie siedzieć za stołem, zażywaj też ruchu.

7. Proś o pomoc

Zdecydowałaś się przyjąć u siebie rodzinę? Poproś bliskich o przygotowanie jakichś dań, niech w zakupach pomoże ci partner a w sprzątaniu dzieci. Podziel się obowiązkami.

8. Zachowaj poczucie humoru

I cóż z tego, że barszczyk może okazać się zbyt kwaśny a w karpiu będzie wyjątkowo dużo ości. Krzywa choinka? Śmiej się z tego. Święta są od tego, żeby się dobrze bawić i spędzić czas inaczej niż zwykle.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze