1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

5 lekcji kreatywnego życia

123rf.com
123rf.com
Życie można potraktować jak proces twórczy i płynąć z jego nurtem, który jest nieuchronnie zmienny. Właśnie decydowanie się na te zmiany jest równoznaczne z rozwojem. Jak żyć kreatywnie w wolności od sztywnych starych wzorców?

Dani Shapiro, autorka książki „Still Writing: The Perils and Pleasures of a Creative Life”, podpowiada, co zrobić, żeby nasze życie przypominało twórczy proces.

1. Naucz się żyć z wewnętrznym krytykiem

Surowy wewnętrzny cenzor może uniemożliwić nam to, żebyśmy czerpali z życia przyjemność. Jego nakazy i zakazy mogą sprawić, że będziemy wykonywać jego polecenia i zapomnimy o sobie. Jeśli będziemy umieli usłyszeć jego głos, oddzielić go od naszej prawdziwej istoty i nie przejmować się nim, uruchomimy strumień życia.

2. Nie czekaj ze spełnianiem swoich marzeń

Wielu z nas uważa, że kiedyś w końcu zacznie pisać, rysować, tańczyć, fotografować, grać na gitarze. Kiedyś, ale nie teraz, bo teraz trzeba zarobić na życie, wychować dzieci, prowadzić dom. Zamiast takiej postawy lepiej przyjąć zasadę działania „tak jakby". Żyj tak, jakbyś już była tancerką, pisarką, artystką, kobietą sukcesu. Żyj według najlepszej wizji siebie. Na nic nie czekaj.

3. To jest OK, że czasem czujesz się zagubiona

Pozwól sobie od czasu do czasu, żeby nie wiedzieć, nie być pewną, czuć się słabszą, zagubioną. Inaczej zamienisz się w robota do wykonywania zadań i życie ci umknie. Takie chwile zagubienia potrzebne są nam, żebyśmy mogły się zatrzymać. Dla rozeznania się, w którą stronę tak naprawdę chcemy zmierzać.

4. Żyj tak, jakbyś nie miała publiczności

Nie oglądaj się na innych, za nic miej opinie nieżyczliwych ci osób. Kieruj się swoim wewnętrznym kompasem uczuć, a słuchaj tych, których szanujesz i tych, którzy dobrze ci życzą.

5. Koncentruj się na działaniu

Kiedy już skontaktujesz się z własnymi uczuciami, skup się na działaniu. Nie myśl o końcowym wyniku swoich przedsięwzięć, nie bierz pod uwagę opinii, nie porównuj się, nie teoretyzuj, tylko rób to, co chcesz. Twoim celem powinno być zadowolenie z życia. Kiedy wprawisz swoją energię w ruch, poczujesz przypływ witalności i pokonasz wszelkie blokady, które oddzielają cię od szczęśliwego kreatywnego życia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze