1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 5 sposobów, żeby lepiej poznać siebie

5 sposobów, żeby lepiej poznać siebie

fot.123rf
Kiedy znasz siebie, wiesz czego chcesz. Wiesz, co sprawia, że jesteś szczęśliwa i spełniona. Jakimi sposobami można siebie lepiej poznać?

1. Medytuj

Kiedy regularnie medytujesz, jesteś w stanie uspokoić swój umysł i zwiększyć codzienne poczucie wewnętrznej równowagi i spokoju. Medytacja jest też okazją, żeby poczuć swoje stłumione emocje. Czujemy dopiero w bezruchu.

2. Odkryj na nowo swoje wartości

Ważne jest, żeby mieć świadomość swoich podstawowych przynajmniej wartości. Dlaczego? Bo dobrze jest, jeśli nasze życie je odzwierciedla. Wartości są jak kompas w codziennym życiu. Bez nich jesteśmy zagubieni, wówczas nie ma przestrzeni za spotkanie ze sobą, bo żyjemy w chaosie.

3. Zrezygnuj z oczekiwań

Oczekiwania zazwyczaj pochodzą ze społecznych czy rodzinnych uwarunkowań, nie z naszego wnętrza, prawdziwej istoty. I tak naprawdę blokują poznanie siebie. Gdy rezygnujemy z oczekiwań wobec innych ludzi czy świata, pozwalając życiu biec swoim torem, i my odzyskujemy wolność. Oraz siebie.

4. Zrezygnuj z oceniania innych

Kiedy jesteśmy skoncentrowani na innych ludziach, tracimy z oczu siebie. To częsty mechanizm obronny – obwinianie czy analizowanie psychiki bliskich osób. Wydaje się nam, że to chroni od dotknięcia wnętrza pełnego zranień.

5. Dbaj o swoje samopoczucie

Poznasz siebie, kiedy będziesz umiała się zrelaksować. Między jednym a drugim oddechem zrobionym w ciszy i spokoju, możesz spotkać się ze sobą prawdziwą. Prędzej poznasz się podczas samotnego spaceru po lesie niż podczas codziennej krzątaniny bez wytchnienia. A dopiero poznanie siebie, a nie osiąganie, umożliwia satysfakcjonujące życie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze