1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia
 4. >
 5. Czakra krzyżowa - seks i kreatywność

Czakra krzyżowa - seks i kreatywność

To centrum naszej kreatywności i seksualności. Kiedy pracuje harmonijnie, swobodnie wyrażamy swoje emocje i czujemy, że życie ma smak. Gdy jej równowaga jest zaburzona, stronimy od ludzi lub – przeciwnie – od samotności.

Drugi z siedmiu podstawowych ośrodków energetycznych człowieka umiejscowiony jest w kości krzyżowej. Jego główne zadanie to wysyłanie energii życiowej do narządów miednicy. Na poziomie psychologicznym reprezentuje nasze emocje, kobiecość i seksualność. Jest związany z radością, pasją, kreatywnością, swobodnym wyrażaniem emocji oraz doświadczaniem przyjemności zmysłowych. Jeśli pracuje harmonijnie, płyniesz z nurtem rzeki życia, potrafisz korzystać z jego uroków, jesteś otwarta na kontakty z ludźmi, zabawę i twórczą ekspresję.

Energia życiowa, która przepływa przez ten ośrodek, może przejawiać się jako uczucie namiętności, ale może również budzić w nas potrzebę ekspresji twórczej oraz swobodnego wyrażania całej gamy uczuć i emocji.

Czakra zaczyna się kształtować we wczesnodziecięcym okresie symbiozy z matką. Jeśli dziecko nie otrzymało wystarczającego wsparcia uczuciowego, nie było dotykane z czułością, jeśli matka za mało się nim opiekowała, w przyszłości – już jako dorosły człowiek – będzie miało słaby kontakt z własnym ciałem. Może doświadczać głodu czułości i miłości. W życiu się to zwykle przejawia w postaci uzależnienia emocjonalnego od rodziców i partnera, w potrzebie ciągłej atencji i poczuciu wewnętrznej pustki. Sposobem na to, aby ją zapełnić, jest obdarzanie siebie czułością i troską i nieuzależnianie się od tego, czy otrzymamy ją z zewnątrz.

Czakra niedoczynna

Osoba z niedoczynną czakrą krzyżową może często odczuwać apatię, a nawet depresję. Jest bardzo samokrytyczna wobec siebie. Jakby życie straciło dla niej smak. Nie przepada za poznawaniem nowych ludzi, dlatego unika spotkań towarzyskich. Ma słaby kontakt z kreatywną częścią siebie – Wewnętrznym Dzieckiem. Zapomniała o marzeniach z dzieciństwa. Może odczuwać wstyd związany z własną cielesnością i seksualnością. Jego przyczyną mogą być negatywne przekonania dotyczące sfery ciała oraz trudne emocjonalnie doświadczenia z okresu dzieciństwa (np. rozwód rodziców, kłótnie w domu). Może odczuwać lęk przed bliskością zarówno fizyczną, jak i emocjonalną. Trudno jej wchodzić w głębokie relacje, jest bardzo skryta i boi się zranienia. Czakra ta może być również niedoczynna z powodu stresów i nieporozumień między partnerami.

Czakra nadczynna

Nadaktywna czakra krzyżowa może oznaczać brak równowagi w sferze seksualnej i emocjonalnej. Poczucie wewnętrznej pustki, zapełniane częstymi kontaktami towarzyskimi, zakupami, jedzeniem albo różnego rodzaju używkami. Nadczynność może oznaczać też wysoki poziom kreatywności. Czasami może to być problemem, ponieważ zwykle oznacza trudność w zarządzaniu swoim czasem i energią. Rozpoczynanie wielu projektów i niekończenie żadnego. Spóźnianie się i oczekiwanie, że ludzie jakoś wybaczą. To dziecięca postawa, przejawia się też w rozdawaniu własnej energii. Dlaczego? Ponieważ to przyciąga ludzi i zmniejsza poczucie samotności. Jedyną receptą jest spotkanie z samą sobą. Poznanie i pokochanie siebie. To uciszy rwetes w głowie i sercu.

SPRAWDŹ, czy twoja czakra pracuje harmonijnie

Przeczytaj poniższe stwierdzenia. Jeśli zgadzasz się z danym zdaniem, zaznacz kwadracik „tak”; jeśli cię nie dotyczy, zakreśl kwadracik „nie”.

TAK NIE

 • Lubię i akceptuję swoje ciało.
 • Lubię być czule dotykana.
 • Przytulenie się do bliskiej osoby sprawia mi przyjemność.
 • Uwielbiam wszelkie działania kreatywne.
 • Cenię sztukę i dobrą rozrywkę.
 • Potrafię powiedzieć bliskim osobom, co teraz czuję, niezależnie od tego, jaki jest to rodzaj emocji.
 • Lubię siebie jako kobietę.
 • Generalnie mam optymistyczne usposobienie.
 • Moja mowa ciała jest żywa, ekspresyjna.
 • Dbam o swoje zdrowie.
 • Odżywiam się świadomie i zdrowo.
 • Lubię seks i często doświadczam orgazmu podczas zbliżenia.
 • Potrafię spędzić dobrze czas sama ze sobą.
 • Czasami mówię sobie komplementy.
 • W relacji partnerskiej potrafię ustawiać własne granice.
 • Lubię taniec i spotkania towarzyskie.
 • Potrafię celebrować życie.
 • Lubię smaczne jedzenie.
 • Mam przyjaciół, na których mogę liczyć.
 • Lubię otaczać się soczystymi kolorami.
 • Czasami mam ochotę zrobić coś spontanicznie.
Większość odpowiedzi: „tak” (80–90 proc.) – twoja czakra pracuje harmonijnie. Połowa odpowiedzi: „tak” i połowa: „nie” – niektóre aspekty tej czakry są harmonijne, inne nie, czakra nie jest w pełnej równowadze.

Większość odpowiedzi: „nie” – twoja czakra nie pracuje harmonijnie, warto ją wzmocnić odpowiednimi technikami.

W równowadze

Aby zharmonizować czakrę krzyżową, możesz skorzystać z następujących propozycji. Otaczaj się kolorem pomarańczowym – w ubiorze oraz w mieszkaniu. Jedz pomarańczowe potrawy. Korzystaj z masaży i otwórz się na „przyjmowanie” dotyku. Wybierz taki rodzaj masażu, jaki najbardziej ci odpowiada, np. hawajski lomi-lomi, nowozelandzki mauri czy relaksacyjny, wykonany gorącymi kamieniami. Jak najczęściej tańcz, bo taniec pobudza krążenie i przepływ energii w ciele, zwróć zwłaszcza uwagę na ruchy bioder, to tutaj – w podbrzuszu – znajduje się centrum kobiecości, obudź je! Kup lampkę solną, której ciepłe pomarańczowo-czerwone światło poprawia samopoczucie. Słuchaj muzyki, w której przeważają zmysłowe brzmienia, np. bossa novy, czy radosnej, etnicznej, np. muzyki afrykańskiej. Oglądaj obrazy z elementem wody (woda to symbol życia, kreacji, bardzo silny archetyp w naszej podświadomości), bierz kąpiele z dodatkiem ulubionych olejków, rozkoszuj się kontaktem z wodą, wyobraź sobie, że oczyszcza całe twoje ciało i regeneruje umysł.

Jeśli lubisz, śpiewaj w pojedynkę lub w grupie, śpiew uwalnia bowiem pokłady zablokowanej przez lata energii, dodaje energii witalnej i budzi radość. Postaw też na bardziej kobiecy styl ubierania. Wybieraj stroje, które bardziej podkreślają to, że jesteś kobietą: kolorowe chusty i oryginalną biżuterię. Często spoglądaj w lustro: dotykaj delikatnie swojej twarzy, muskaj skórę opuszkami palców, mów sobie coś miłego. Jeśli czujesz opór przed powiedzeniem sobie komplementu, zapytaj siebie, co cię przed tym blokuje. Może dawno nikt do ciebie tak miło nie mówił? Czas to zmienić, sama możesz karmić siebie pięknym słowami!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze