1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Matka i inne role kobiety

123rf.com
Kiedy zostajesz matką, nagle wiele się w twoim życiu zmienia. Pojawia się nowa tożsamość, zaczynasz wypełniać nową rolę. Chcesz, by twoje macierzyństwo było czasem pełnym szczęścia, spełnienia i radości, ale nowa tożsamość może nieść wiele trudności

Dobra matka, zła matka i nie matka. Jaką matką jestem, jak mogę godzić rolę matki z innymi rolami w życiu?

Zwłaszcza na początku macierzyństwa kobiecie trudno odnaleźć się  w nowej roli. Nie umie określić, jaka jest, jaka chce być. Media, lekarze, rodzina, przyjaciółki, bombardują ja różnymi, (często sprzecznymi) wyobrażeniami na temat tego, jaka powinna być idealna mama: asertywna i stawiać granice, a jednocześnie wychodzić naprzód wszystkim potrzebom dziecka –  poświęcać dziecku czas i rozwijać się zawodowo – być ekomamą, ale nie spędzać czasu w kuchni i przy pieluchach. Nierzadko kobiecie trudno jest odkryć to, czego naprawdę pragnie i w efekcie usiłuje sprostać oczekiwaniom z zewnątrz.

W takich sytuacjach warto poszukać dwóch najbardziej skrajnych wzorców: dobrej i złej matki.  Spojrzeć na nie jak na dwa sny o dwóch postaciach i oba potraktować jako lekcje. Po pierwsze – kobieta może zastanowić się, jaką matką byłaby, gdyby spełnił się jej idealny sen. Jak się wtedy będzie czuć, w jaki sposób doświadczać swojego macierzyństwa? Co będzie dla niej wtedy ważne? Z  drugiej strony –  wzorzec  złej matki także mówi jakąś prawdę na nasz temat. To to, czego nie chcemy w sobie widzieć, ale też jest prawdziwe i w jakiś sposób nam potrzebne. Sen o matce, która porzuca własne dziecko i zajmuje się innymi sprawami, pozwala dostrzec kobietę, która umie dbać swoje potrzeby. Może ta umiejętność i tobie by się przydała? W odczytaniu snu nie chodzi o rzeczywiste zaniedbywanie dziecka, ale o dodanie nowej jakości do życia, docenienie jej i przyzwolenie na jej obecność.

Role matki i nie matki

Kobiety, budując  nową tożsamość matki, często automatycznie odrzucają role, w których dotychczas funkcjonowały. Rezygnują z nich, bo na pierwszy plan wysuwa się rola matki. Wiadomo, że na początku macierzyństwa tryb życia kobiety jest podporządkowany dziecku, co wyklucza całonocny clubbing czy siedzenie w pracy po godzinach. Ale zostanie matką nie oznacza, że kobieta ma się do końca wyrzec doświadczeń wynikających z innych ról. Jeśli wcześniej byłaś szaloną imprezowiczką, zadaj sobie pytanie, co taka rozrywka ci dawała? Co wnosiła do twojego życia?  Gdzie teraz, w nowych realiach, możesz znaleźć taką jakość?  Warto stworzyć przestrzeń, w której  nadal będziesz mogła jej doświadczyć bez konieczności uczestniczenia w imprezie. Nie wyrzekaj się całkowicie wcześniejszych ról, ponieważ będzie ci ich brakować.

Justyna Wojciechowska, psychoterapeutka w Instytucie Psychologii Procesu , pracuje w Pracowni Psychoterapii i Rozwoju Osobistego  w Rzeszowie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze