1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak osiągnąć sukces?

123rf.com
123rf.com
Ludzi sukcesu cechuje optymizm, wiara w swoje możliwości, pewność siebie i umiejętność wyznaczania sobie celów. Tacy ludzie osiągają uprawnione cele i potrafią się tym cieszyć. Jak zatem sprawić, aby na drodze zawodowej odkrywać w sobie jedynie te pozytywne cechy?

Sukces zarówno ten zawodowy, jak i prywatny nie jest kwestią przypadku. Podobnie jak porażka. Ludzi sukcesu cechuje optymizm, wiara w swoje możliwości, pewność siebie i umiejętność wyznaczania sobie celów. Ludzie z taką osobowością osiągają to, do czego dążą, i potrafią się tym cieszyć. Jak zatem sprawić, aby na drodze zawodowej odkrywać w sobie jedynie te pozytywne cechy?

Jak pokazują badania przeprowadzone przez CBOS „Sukces życiowy i jego determinanty” dobra praca jest najczęściej wymieniana, obok życia rodzinnego, jako warunek życiowego sukcesu. Bowiem satysfakcja z pracy wpływa na przekonanie o tym, czy odnieśliśmy w życiu sukces, czy też nie. Im większe zadowolenie z wykonywanego zawodu, tym większe przekonanie o poziomie sukcesu. Jednak jak go osiągnąć?

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda udowadniają, że najważniejsze jest posiadanie umiejętności wyznaczania sobie celu. Podczas eksperymentu zapytano studentów ostatniego roku, ilu z nich spisało swoje życiowe plany i marzenia. Zaledwie 3 proc. odpowiedziało, że miało jasno wyznaczone i spisane cele. Z kolei 13 proc. wyznaczyło sobie cele, ale ich nie spisało, a aż 84 proc. nie sprecyzowało swoich celów. Po upływie dziesięciu lat okazało się, że osoby, które spisały swoje cele, zwiększyły swoje szanse na osiągnięcie sukcesu 10-krotnie.

Jednak, gdy uda nam się zrealizować zawodowe marzenia, przychodzi moment, w którym nie motywują nas już pieniądze. Praca zaczyna się nudzić, awans i perspektywy rozwoju przestają ekscytować. Jak należy zareagować w takim momencie?

„Zacznij od doceniania małych rzeczy, potem naucz się cieszyć z osiągniętych sukcesów - tych drobnych i ogromnych. To prosta, lecz prawdziwa recepta na zbudowanie wewnętrznej pewności siebie. Badania dowodzą, że codzienne spisywanie swoich pozytywnych myśli działa odstresowująco. Podczas organizowanych przeze mnie treningów Kariera na 125% przekonuję, że odnalezienie w sobie optymizmu to podstawa do uniknięcia wypalenia, osiągnięcia sukcesu i pozostania szczęśliwym człowiekiem” – podpowiada dr Ksenia Alpern, ekspert w dziedzinie kreowania kariery, życia zawodowego oraz biznesu, coach, trener i mówca motywacyjny.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze