1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia
 4. >
 5. Skoncentruj się - ćwiczenia na skupienie

Skoncentruj się - ćwiczenia na skupienie

fot.123rf

Już po raz drugi w tym miesiącu zdarzyło ci się zatrzasnąć kluczyki w samochodzie? Wracasz rano z przystanku, by sprawdzić, czy na pewno wyłączyłeś żelazko, a w pracy nie jesteś w stanie skoncentrować się choćby przez kwadrans na konkretnym zadaniu? Nie jesteś osamotniony. Dzisiejsza rzeczywistość dostarcza tylu bodźców, że koncentracja staje się prawdziwą sztuką. Oto rady, które pomogą ci skupić się na byciu tu i teraz.

 1. Jeśli masz do wykonania jakieś zadanie, zacznij od wybrania odpowiedniego miejsca. Ważne jest przede wszystkim to, czy dobrze się w nim czujesz i czy sprzyja ono koncentracji. W pracy, jeśli siedzisz z kilkoma osobami w pokoju i łatwo się rozpraszasz, poproś, by koledzy rozmowy prowadzili ściszonym głosem, a dłuższe spotkania urządzali w sali konferencyjnej.
 2. Ustaw biurko tak, by nikt za tobą nie stawał. Na monitorze lub nad biurkiem warto umieścić zdjęcie czegoś zielonego i w momentach rozproszenia koncentrować na nim wzrok. Zielony kolor pomaga też odpocząć twoim oczom.
 3. Od czasu do czasu (najlepiej raz na godzinę) rób krótkie, 5–10-minutowe przerwy. Najlepiej przejdź się po korytarzu, popatrz przez okno, uzupełnij zapas wody, która stoi na twoim biurku. Unikaj zaangażowania w inne zadania.
 4. To nieprawda, że zawsze musisz być dostępny dla każdego. Wyłącz telefon i zamknij okienko z e-mailami. Ustal ze sobą, że skontaktujesz się z poszukującymi cię osobami, gdy skończysz całe zadanie lub przynajmniej jego konkretną część.
 5. Różnicuj typ i sposób wykonywania zadań.
 6. Jeśli masz możliwość, od czasu do czasu zmieniaj miejsce. Część zadań możesz wykonać przy swoim biurku, część w sali konferencyjnej. A może niektóre sprawy da się załatwić podczas obiadu?
 7. Ćwicz regularnie. Jeśli masz możliwość, ruszaj się rano. Staraj się uprawiać sport dwa–trzy razy w tygodniu. Unikaj ważnych i wymagających skupienia zadań tuż po zakończeniu intensywnych ćwiczeń na siłowni czy aerobiku.
 8. Użyj wizualizacji. Zanim rozpoczniesz zadanie, przypomnij sobie sytuację, w której byłeś skoncentrowany. Nieważne, czego dotyczyć będzie ta sytuacja. Spróbuj przywołać jej obraz, przywołaj  też towarzyszące ci wówczas uczucia. To ćwiczenie wykonuj chwilę przed zabraniem się do pracy. Najlepiej powtarzaj je przed każdym zadaniem.
 9. Pamiętaj, że picie wody sprzyja koncentracji i pobudza pracę mózgu. Unikaj kawy i innych dopalaczy.
 10. Jedz, ale się nie przejadaj. Koncentracji sprzyja na przykład jedzenie orzechów. Unikaj tłustych potraw. Pamiętaj, że rzadko kiedy żałujemy, że zjedliśmy za mało…
 11. Śpij tyle, ile potrzebujesz. Gdy jesteś wypoczęty i wyspany, znacznie łatwiej będzie ci się skupić na zadaniu. Staraj się żyć zgodnie z rytmem twojego organizmu – kawa nie jest nieodzownym elementem budzenia się, a alkohol to nie środek usypiający.
 12. Na dłuższą metę robienie pięciu rzeczy naraz nie przynosi korzyści. Lepiej wykonywać zadania po kolei. Zacznij od planu. Ustal, co jest najważniejsze, a co może poczekać.
 13. Nagradzaj się po wykonaniu planu. To mogą być najmniejsze przyjemności – przeczytanie ciekawego artykułu w gazecie albo przejrzenie ulubionej strony w Internecie.
 14. Jeśli często się rozpraszasz, ponieważ coś cię martwi, wyznacz specjalny czas na takie myśli. Umów się ze sobą, że codziennie między 16.40 a 17.10 masz czas, by pozastanawiać się nad tym wszystkim. Gdy w trakcie dnia zacznie cię rozpraszać jakaś natrętna myśl, przełóż zajmowanie się nią na później.
 15. Unikaj nieustannego śledzenia swoich postępów. To także sprowadza twoje myśli na manowce.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze