1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia
 4. >
 5. Liczenie strat. Poczucie stabilności, płynność emocjonalną - co jeszcze zabrała nam pandemia? 

Liczenie strat. Poczucie stabilności, płynność emocjonalną - co jeszcze zabrała nam pandemia? 

Smutek, stratę trzeba „przerobić”, bo jeśli tego nie zrobimy, te wszystkie uczucia do nas wrócą. (Fot. iStock)
Smutek, stratę trzeba „przerobić”, bo jeśli tego nie zrobimy, te wszystkie uczucia do nas wrócą. (Fot. iStock)
Pandemia sprawiła, że większość z nas straciła coś bardzo ważnego – porządek swojego świata. I nikt z nas nie wie, jak będzie dalej. “I ta niepewność to nasza nowa »stała«, musimy się z nią zmierzyć” - mówi psychoterapeuta  Michał Pozdał.

Z pandemią mierzymy się od kilku miesięcy. Najpierw wszyscy panicznie baliśmy się w zasadzie tylko jednego – że zachorujemy. Teraz nadszedł czas liczenia strat… I jest co liczyć, niestety. Choć muszę powiedzieć uczciwie, że jako terapeuta spotykam także tych, którzy nie tylko nie stracili, ale wręcz zyskali. Materialnie – są takie branże, które się wzmocniły, ale i emocjonalnie – udało się odbudować, trochę naprawić relacje z ludźmi. Jednak statystyka jest taka: ci wygrani to wyjątki.

Bo zdecydowana większość z nas coś straciła. Tak. Przede wszystkim straciliśmy coś absolutnie bezcennego – dopiero dziś zaczynamy to dostrzegać – porządek naszego świata, życia. Straciliśmy poczucie stabilności. A utrata płynności finansowej, której wielu z nas właśnie doświadcza, jest tylko jedną z przyczyn tego, że grunt usuwa się spod naszych stóp.

Wydaje się, że jest przyczyną zasadniczą. Właśnie – wydaje się. A ja pracując z ludźmi, mam taką obserwację, że naszą zasadniczą stratą jest konieczność zweryfikowania mocno zakorzenionego w ludziach Zachodu poglądu, że jesteśmy niemal bogami. Status quo świata, w którym żyliśmy, zostało zburzone.

Czyli straciliśmy nie tylko płynność finansową, ale także „płynność emocjonalną”?Dokładnie tak. I z tym musimy się uporać, nie tylko znaleźć nową pracę, nowe źródło dochodu. Mam wrażenie, że większość z nas znalazła się w sytuacji analogicznej do sytuacji dziecka, które dowiedziało się, że jego rodzice się rozwodzą, czy dziecka, które właśnie straciło opiekunów. Na poziomie emocji to znaczy tyle – znany świat przestał istnieć. I dotyczy to wielu sfer życia. Wiedzieliśmy na przykład, że przynajmniej dwa razy w roku mamy urlop i wtedy możemy sobie gdzieś polecieć. Czekaliśmy na ten moment. A dziś? Nie ma szans. I wcale nie chodzi o to, czy panią na to stać, czy nie… Chcę przez to powiedzieć, że żyliśmy, mniej lub bardziej, ale w bańce mydlanej, w większym lub mniejszym, ale poczuciu omnipotencji. Dziś słyszę od pacjentów, że nie radzą sobie z tym, że nie mogą – jak zawsze – pójść do siłowni czy na basen. Straciliśmy sprawdzone źródła psychicznego komfortu, to, co nas stabilizowało, dawało – szalenie ważne dla człowieka – poczucie stałości. Pokolenie, które urodziło się po 1989 roku, przeżywa szok. Pracuję z młodymi ludźmi, oni cierpią. Ja pamiętam kolejki na granicach, walkę o zdobycie paszportu, ale dla nich porządek, w który wierzyli, został zniszczony.

Czy mamy poczucie, że to jest nieodwracalne, czy liczymy, że niebawem wróci stary, „dobry” świat? Słucham ludzi, obserwuję ich reakcje i większość z nas, mam wrażenie, wierzy, że to stan przejściowy. I wszystko wróci „do normy”. Nie chcę mówić, że nie wróci, ale nie mogę uczciwie powiedzieć moim pacjentom: „Proszę wytrzymać, będzie dobrze”. Bo nie wiem, jak będzie. Nikt z nas nie wie. I ta niepewność to kolejna trudność, z którą musimy się zmierzyć. To nasza nowa „stała”.

A żyliśmy w świecie, w którym robiliśmy wszystko, żeby odpowiedź „nie wiem” nie istniała… O, tak, „Sky is the limit”. A tu okazało się, że są granice, są ograniczenia. Wiele przed nami… Bo my wszyscy wciąż jesteśmy w fazie szoku, a to dopiero pierwsza faza naszej zbiorowej żałoby.

Żałoby? Tak, żałoby. Bo bez wątpienia coś umarło. Nasze „wiem”, nasza pewność, stabilizacja, nasze rytuały, jakaś stałość. Nie są stałe nasze urlopy, plany, dochody, a to bardzo dużo, to generuje ogromny lęk. Na Śląsku, gdzie pracuję, już dwóch znanych, dotąd świetnie sobie radzących biznesmenów popełniło samobójstwo…

Przed nami wysyp stanów depresyjnych, a może już mamy z nim do czynienia?Pamiętajmy, że pandemia koronawirusa nakłada się na, już od lat istniejącą prawie na całym świecie, pandemię depresji! Więc dziś jesteśmy w podwójnie trudnej sytuacji. I tak, już teraz, my terapeuci, dostrzegamy, że rośnie liczba ludzi przeciążonych. A depresja jest chorobą, która atakuje wtedy, kiedy nasz układ nerwowy jest przeciążony właśnie. Mamy, mój zespół i ja, coraz więcej nowych pacjentów, zgłaszają się z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami nastroju. Chcę tu jednak powiedzieć coś ważnego. Jasne, są ludzie z depresją i jest ich coraz więcej, ale… nie mamy jej wszyscy! I nawet dziś nie każdy powinien wychodzić od psychiatry z receptą w ręku. Żałoba po utraconym życiu nie jest tożsama z depresją. Żałoba to nie depresja i nie należy jej „zakleić” lekami. Żałobę trzeba przeżyć. Rozumiem, że ktoś jest zrozpaczony, bo stracił pracę. I utrata pracy jest powodem do tego, by być przygnębionym. Smutek, stratę trzeba „przerobić”, bo jeśli tego nie zrobimy, te wszystkie uczucia do nas wrócą. Nigdy dobrym rozwiązaniem nie jest zamiatanie bólu pod dywan, a teraz, w ekstremalnie trudnych warunkach, nie jest to dobry pomysł tym bardziej!

Powiedział pan, że jesteśmy w pierwszej fazie żałoby, co dalej, co teraz musimy znieść? Z żałobą jest tak, że aby było lepiej, najpierw musi być gorzej. To tak jak z raną, jak nie polejemy jej czymś, co sprawi, że się będzie pienić i szczypać, to się nie zagoi. Po szoku trzeba pozwolić sobie na żal i tęsknotę za tym, co było. I tu kolejna trudność – nie umiemy tego. Żyliśmy, to określiło już kilku mądrych terapeutów – powtarzam, a nie wymyślam – w czasach ultramaniakalnych.

Co to znaczy? Ma być dobrze, mamy być zadowoleni, jak jest depresja, to trzeba pokonać ją natychmiast. Wszystko na już, na zawołanie, na pstryknięcie palcem. No to teraz przed nami odwyk. Nic nie będzie na już, na zawołanie. Potrzebujemy czasu. Czasu na przeżycie żałoby. Żałoby po świecie sprzed koronawirusa. I, proszę, dajmy sobie ten czas.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Zdrowie

Nadwaga a zamrożone w ciele emocje

Jeśli masz pomysł, by zadbać o siebie i zrzucić kilka, twoim zdaniem, zbędnych kilogramów, pamiętaj, że sama dieta to za mało. Odchudzanie to proces, który zachodzi dopiero wtedy, gdy odkryjesz język swojego ciała i przeżyjesz zamrożone w nim historie.

Stań przed lustrem, nago albo w samej bieliźnie i spójrz na siebie jak na kogoś widzianego pierwszy raz w życiu. Kim jest ten ktoś?

Ciało jest jak księga życia albo mapa. Sylwetka, mimika twarzy, sposób oddychania, kolor skóry – to wszystko jest twoją historią spisywaną od momentu narodzin, a nawet jeszcze wcześniej... Wygląd, sposób poruszania się to przede wszystkim opowieść o twoich uczuciach; zwłaszcza tych niezauważonych, zamrożonych, nieprzeżytych, niewypowiedzianych. Każdy lęk zatrzymuje oddech, napina przeponę; każdy wstyd zaciska pośladki, ciężar ciała przenosi ze śródstopia na pięty, co usztywnia uda; każdy zawód napina mięśnie kręgosłupa. Te reakcje napinania, zamykania, zaciskania, zachodzące dzień po dniu – usztywniają poszczególne partie ciała, tworząc bloki mięśniowe. Sprawiają, że ciało jest mniej ruchome, tkanka gorzej ukrwiona i dochodzi do gromadzenia się w tych obszarach tkanki tłuszczowej…

Jak zbroja

Z punktu widzenia totalnej biologii automatyczny mózg, czyli podświadomy umysł robi wszystko, aby zapewnić przetrwanie, czyli zachowanie ciała jak najdłużej przy życiu. Każda sytuacja, z której wyszłaś cało, zostaje zapisana na twoim „twardym dysku”, czyli w mózgu. I we wszystkich podobnych sytuacjach pokładowy komputer automatycznie odpala program: przetrwanie. Śmiało można powiedzieć, że owe wzorce zachowań (nie tylko twoje, ale także twoich przodków) tak naprawdę sterują twoim życiem. I tak np. wzorzec przybierania na wadze w sytuacji realnego bądź potencjalnego zagrożenia i konieczności walki – jest zgodny z założeniem, że zawsze wygrywa większy i silniejszy. Odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach barków, ramion i karku ma na celu obronę przed atakiem, a umięśnione uda ułatwiają ci ucieczkę, kiedy robi się zbyt niebezpiecznie, albo zamarcie – z nadzieją, że agresor zrezygnuje. Tkanka tłuszczowa chroni również przed kontaktem, który może być niebezpieczny emocjonalnie: muszę być większa, żeby chronić się przed zranieniem. Bywa, że fałdki tłuszczu na brzuchu to komunikat: „Popatrz, nie jestem wcale atrakcyjna, nie zbliżaj się”.

Tłuszcz to pancerz, który ma chronić twoje podświadome obszary lęków, wstydu, bezsilności. Może dotyczyć traumatycznych historii z przeszłości, kiedy czułaś bezpośrednie zagrożenie życia, np. tonięcie – tłuszcz chroni przed podobnym incydentem w przyszłości, poronienie – kobieta emocjonalnie nadal nosi dziecko w postaci nadwagi, dotkliwe pobicie – muszę być większa, żeby się obronić.

Z biologicznego punktu widzenia nadwaga jest efektem konfliktu porzucenia – być może w twoim ciele zapisana jest opowieść o małym dziecku, które zostaje opuszczone i, aby przetrwać, jego mózg uruchamia odpowiedni program zwiększenia masy ciała: „muszę stać się bardziej widoczne, aby matka mogła mnie łatwiej zauważyć”. Ten sam mechanizm obrony włącza się, kiedy np. w relacji z mężczyzną czujesz się niezauważana przez niego.

Tłuszcz manifestuje także konflikt związany z niedostatkiem i brakiem – jesteś przekonana, że w życiu dostajesz zwykle to, czego nie chcesz i nie masz tego, czego chcesz najbardziej na świecie. A gdy czujesz się samotna, twój mózg włącza alarm, bo „sama” znaczy „mało bezpieczna”. Gromadzimy zapasy, żeby przeżyć.

Tkanka tłuszczowa jako ważna ochrona gromadzi się zwykle w miejscach, które coś oznaczają. Mózg wysyła sygnał, że dane miejsce jest szczególnie podatne na zranienie i trzeba je otoczyć ochroną. Umownie każda strefa na ciele jest przypisana konkretnym emocjom:

 • talia – może dotyczyć problemów z podejmowaniem decyzji,
 • biodra – być może czujesz się niepewnie w rodzinie,
 • uda – zachwiane poczucie bezpieczeństwa,
 • brzuch – problemy z odczuwaniem emocji,
 • pośladki – strach,
 • duże łydki – lęk przed upadkiem,
 • grube ramiona – chęć uderzenia albo obrony przed ciosem,
 • podwójny podbródek – niezgoda na to, jak wygląda życie, chęć ucieczki do świata marzeń,
 • cellulit – może symbolizować obawę przed utratą domu lub czyjejś ochrony.

Terapia

Tkanka tłuszczowa to efekt gorszego ukrwienia, a jeszcze wcześniej napinania i bezruchu. Owo napięcie i bezruch powstały w celu obrony przed czuciem, bo tak bardzo boli… Masaż, sauna, ćwiczenia fizyczne, leżenie na macie z kolcami czy techniki oddechowe stosowane regularnie – sprawią, że napięcie mięśniowe powoli zacznie puszczać a ty zaczniesz czuć. Prawdopodobnie na początku pojawią się trudne emocje: przestraszysz się, zaczniesz płakać, poczujesz ból i rozpacz. Będziesz miała ochotę wrócić do napięcia: zacisnąć pośladki, zatrzymać oddech, spiąć łopatki, schować brzuch. Jeśli do tego dojdzie, spróbuj pobujać się na boki, pomasować napięte mięśnie ramion, kilka razy delikatnie wciągnąć i wypuścić mięśnie brzucha. Cały czas spokojnie oddychaj, staraj się, by w trakcie oddechu pracował brzuch, a klatka piersiowa była mniej ruchoma. Przyjmij każde doznanie, które pojawi się w ciele.

Zaufaj mu!

O czym szumi ciało?

Wróć do lustra i jeszcze raz popatrz na swoje ciało, z miłością. Te wszystkie krągłości, pomarańczowe skórki, fałdki i oponki są jak ślady po zranieniach. Możesz w nieskończoność je rozdrapywać albo pielęgnować z czułością. Ale najpierw musisz je z uważnością odczytać. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak to zrobić, bo tłuszcz najczęściej odkłada się w sześciu obszarach. Pamiętaj jednak, że każde ciało ma indywidualny język, którego nikt poza tobą nie zna.

Cała górna część ciała, od pasa w górę:

 • zdaniem dietetyków takie tycie najczęściej nie jest związane z chorobami, ale błędami żywieniowymi, gdy w diecie pojawia się dużo słodyczy i nadmierna ilość kalorii oraz brakuje ćwiczeń;
 • z psychologicznego punktu widzenia mocniejsza górna połowa ciała może być konsekwencją braku miłości ze strony matki, zbyt wymagającego i zimnego emocjonalnie ojca;
 • mocne barki i ramiona z nadmiarem tkanki tłuszczowej mogą symbolizować zatrzymaną potrzebę wyciągnięcia rąk ,,po miłość”, chęć pokazania „poradzę sobie sama”, obawa przed zależnością i podporządkowaniem albo gotowość do walki.

Oponka na brzuchu:

 • w tej okolicy znajduje się ośrodek stresu (komórki reagujące w sytuacji walki lub ucieczki);
 • nadmiar tkanki tłuszczowej symbolizuje problemy z radzeniem sobie ze stresem;
 • zdarza się, że w zachowaniu dominuje zajadanie stresu i zagłuszanie problemów alkoholem;
 • oponce często towarzyszy podciągnięta przepona, która jest efektem zatrzymania oddechu z powodu lęku;
 • to także solidna ochrona wrażliwości i delikatności, które z pewnością nieraz były atakowane;

Cały brzuch:

 • prawdopodobnie otłuszczone są także narządy wewnętrzne – co może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia i wymaga konsultacji dietetyka i lekarza;
 • tłuszcz w tej okolicy może być konsekwencją zaburzonego poczucia bezpieczeństwa, czasami sięgającego czasów dzieciństwa;
 • nadwaga może być związana z zaniedbaniami w dzieciństwie – niedokarmienie (emocjonalne lub/i fizyczne), które utrwala przekonanie, że świat nie zaspokaja potrzeb i nigdy nie dostaje się tyle, ile się potrzebuje, i tego, czego się pragnie;
 • tłuszcz może być tu tarczą ochronną, na skutek pamięci ciosu zadanego w brzuch (fizycznego lub emocjonalnego) – stąd rodzą się wspomnienia: „kiedy powiedział mi, że odchodzi, poczułam się tak, jakby walnął mnie pięścią w brzuch”.

Biodra, pośladki, uda:

 • bywa, że nadwaga w tej okolicy jest pierwszym objawem zaburzeń hormonalnych albo skutkiem objadania się np. tuż przed miesiączką;
 • psychologicznie może symbolizować zniechęcenie – ciało zamiera i wydatkuje mało energii, tłumione impulsy seksualne, wstyd czy pamięć nadużycia seksualnego;
 • tłuszcz okolicy pośladków symbolicznie chroni przed upadkiem albo kopnięciem czy uderzeniem w pupę (pamięć przemocy w dzieciństwie – bicie, albo przemocy seksualnej czy odrzucenia).

Otyłość w dolnej części ciała, od pasa w dół:

 • duża, ociężała, mało ruchliwa miednica może być skutkiem traumy seksualnej;
 • brzuch, boczki i plecy – to często efekt nadmiaru kalorii i fizycznej bezczynności;
 • nadwaga w tej części ciała często towarzyszy obniżonemu nastrojowi – zajadanie smutku i złości;
 • ciężkie nogi – przekonanie, że życie jest tak mało satysfakcjonujące, że trudno je unieść, ogólna niechęć do jakichkolwiek działań, czasami skutek traumy – wydarzyło się coś strasznego, a ty nie byłaś w stanie uciec.

Zacznij nowe życie w nowym kształcie

Czym jest otyłość? Jakie są jej przyczyny? Jak ją leczyć? Czy otyłość jest chorobą ? Odpowiedzi na te pytania przynosi kampania społeczna „W nowym kształcie”.

Jeśli uważasz, że masz za dużo kilogramów i mimo prób nie jesteś w stanie się ich pozbyć – przestań działać samotnie i dołącz do kampanii. Dzięki pomocy specjalistów dowiesz się, na czym naprawdę polega twój problem, i zyskasz wsparcie na drodze do zdrowego życia. Znajdziesz pomoc w wyborze metody leczenia otyłości oraz certyfikowanego ośrodka, w którym możesz liczyć na fachowe leczenie. Częścią kampanii jest personalizowana aplikacja wspierająca proces leczenia otyłości oraz webinary live z ekspertami, m.in. na temat metod leczenia otyłości, wsparcia w procesie leczenia oraz emocji i roli psychoterapii. Kampanię współtworzą m.in. lekarze, naukowcy zajmujący się otyłością, dietetycy oraz psycholodzy.

Zapraszamy na stronę kampanii www.wnowymksztalcie.pl.

 1. Seks

Pierwszy seks po traumie. Rozmowa z psychoterapeutką Agnieszką Czapczyńską

Kobieta po doświadczeniu gwałtu staje się emocjonalną bombą. Nawet jeśli partner poukłada to sobie w głowie, nie pozostanie neutralny. Bo te wybuchy będą się powtarzać i go dotykać. (Fot. iStock)
Kobieta po doświadczeniu gwałtu staje się emocjonalną bombą. Nawet jeśli partner poukłada to sobie w głowie, nie pozostanie neutralny. Bo te wybuchy będą się powtarzać i go dotykać. (Fot. iStock)
Rana po doświadczeniu przemocy seksualnej boli długo. Gdy uda się ją względnie opatrzyć, pojawia się potrzeba zbudowania bezpiecznego związku. O tym, jak (i czy w ogóle) rozmawiać o dawnej traumie z nowym partnerem, mówi psychoterapeutka Agnieszka Czapczyńska.

Gwałt potrafi na bardzo długo zamknąć nas na jakąkolwiek bliskość z drugim człowiekiem. Po czym poznać, że jest się już gotową?
U osób, które przeżyły traumę gwałtu, pojawia się pewien rodzaj ambiwalencji: z jednej strony jest potrzeba bliskości, chęć posiadania związku, z drugiej strony występuje lęk. Jeśli reakcja awersyjna jest bardzo silna, to poziom lęku związany ze zbudowaniem nowej relacji jest bardzo wysoki.

Od wielu lat pracuję w grupie wsparcia kobiet doświadczających różnych form przemocy, nie tylko seksualnej, ale to właśnie w tej grupie jest najwięcej singielek. Kiedy lęk wygrywa, wybieramy bycie samą.

Samotność wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem, bo daje poczucie bezpieczeństwa. Jakie sygnały oprócz lęku i awersji mogą świadczyć o tym, że to wciąż otwarta rana?
Jeżeli po doświadczeniu przemocy seksualnej rozwinął się zespół stresu pourazowego, to rana zawsze jest otwarta i sama się nie zagoi. O PTSD możemy mówić jako o stałym rozregulowaniu układu nerwowego. Symptomami są: wspomniana reakcja awersyjna, stała reakcja czujności, autoagresywne myśli, których nie można zatrzymać, flashbacki, czyli wracające obrazy traumy, którym towarzyszą odczucia w ciele, jakby działo się to tu i teraz. Poza tym pojawia się dysregulacja cyklu snu, dysregulacja emocji – albo odcięcie od nich, albo zalewanie się nimi, oraz silnie obniżone poczucie własnej wartości. Kobiety, które doświadczyły przemocy seksualnej, często nawet nie wiedzą, że mają PTSD. Ich stan jest diagnozowany jako depresja czy zaburzenia osobowości. Tymczasem źródłem wszystkiego jest trauma i właśnie zespół stresu pourazowego.

Statystyki mówią, że przy przemocy fizycznej, zwłaszcza tak drastycznej jak gwałt, PTSD rozwija się u 70–90 proc. kobiet. Dla porównania, w wyniku wypadków samochodowych – u 30 proc.

Rozumiem, że przy odpowiednim wsparciu rana może się zagoić?
Wierzę, że można się wyleczyć. Po doświadczeniu traumatycznym przez kilka tygodni występuje reakcja adaptacyjna. Układ nerwowy usiłuje dojść do równowagi po drastycznym przeciążeniu. To jest normalne i należy dać mu szansę. U części osób te symptomy z każdym tygodniem zaczynają słabnąć i w miarę upływu czasu powraca równowaga psychiczna. Natomiast jeśli symptomy utrzymują się dłużej, to oznacza, że układ autoregulacji nie dał rady i potrzebujemy pomocy z zewnątrz. Nowoczesne metody terapii, takie jak EMDR, Somatic Experiencing, Brainspotting czy TRE rozładowują napięcie na poziomie układu nerwowego, czyli tam, gdzie nastąpiło główne zaburzenie. Stosuje się też pracę w nurcie behawioralno-poznawczym dopasowanym do pracy z traumą. Wszystkie te podejścia są skuteczne. To znaczy doprowadzają osobę do momentu, w którym zostaje pamięć doświadczenia, ale nie towarzyszy jej pobudzenie ani dyskomfort. Pozostaje wspomnienie, które nie wyrzuca z „tu i teraz”, nie powoduje silnych emocji i nie wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości.

Warto pamiętać, że przy traumie na poziomie poznawczym budują się przekonania, które są bardzo negatywne i destrukcyjne, typu: „To moja wina”, „Mogłam się obronić”, „Jestem słaba”, „Świat nie jest bezpieczny”. Te przekonania były sposobem rozumienia sytuacji w momencie gwałtu, ale są w większości irracjonalne. Przez skuteczną terapię traumy rozumiem taką, która sprawia, że doświadczenie przestaje niszczyć i buduje potraumatyczną siłę. Kobieta wychodzi z poczuciem mocy i przekonaniem: „Przetrwałam, dałam radę”, „Zrobiłam wszystko, co mogłam, „Jestem OK taka, jaka jestem”.

Droga od „Mogłam się obronić” do „Zrobiłam wszystko, co mogłam” jest długa. Sam czas nigdy nie uleczy rany?
W przypadku traumy powiedzenie, że czas goi rany, jest mitem. Możemy się od niej odciąć, omijać szerokim łukiem, włączać różnego rodzaju mechanizmy obronne, które nas dysocjują, dzięki którym nie będziemy czuły jakiejś części siebie, ale prędzej czy później to się ujawni. Życie w zamrożeniu, odcięciu od swojego ciała jest dewastujące, ponieważ żyjemy kawałkiem siebie. Reszta jest odcięta. Nie mamy dostępu do emocji, czucia na głębokim poziomie, żyjemy jakby za szybą.

Czy w budowaniu nowej relacji ma znaczenie, kim dla ofiary był sprawca i kiedy doszło do przemocy seksualnej?
W mojej wieloletniej pracy tylko raz spotkałam się z przypadkiem gwałtu na ulicy. 99,9 procent przypadków przemocy seksualnej odbywa się w relacjach pozornie bezpiecznych. Sprawcami są znane ofiarom osoby, zaprzyjaźnione z nimi, które nawet jeśli znały je tylko kilka godzin, to zdążyły wzbudzić sympatię i zaufanie. Traumy seksualne, do których doszło w dzieciństwie, kiedy kształtowała się nasza tożsamość, mocniej wkraczają w całą strukturę osobowości, stają się bardziej wrośniętą, integralną częścią poczucia, kim jesteśmy. Jeżeli doświadczyłyśmy traumy w szóstym roku życia i od tego czasu lęk towarzyszy nam codziennie, to mając 35 lat, myślimy o sobie: „Jestem lękowa, taka się urodziłam”. Mamy taki obraz siebie, choć on nie jest prawdą.

Jak fałszywy obraz siebie wpływa na późniejsze budowanie relacji?
Jeśli dziewczynka wyrasta na kobietę, która ma poczucie bycia niewartościową, bo trauma zaniża poczucie własnej wartości – ma wysoki poziom lęku, silną reakcję unikania, nie jest w stanie być niezależna i samodzielna w różnych obszarach życia. Kobieta niewierząca w swoje siły łatwo znajdzie sobie opiekę partnera dominującego. Czasem to dobry wybór, czasem zwiększa ryzyko, że odtworzy sytuację przemocy w kolejnym związku. Może budować różne relacje zależnościowe i trudniej jej będzie się bronić.

Traumy różnią się nie tylko czasem powstania, ale też częstotliwością – czy były jednorazowe, czy wielorazowe. Z jednorazowym doświadczeniem traumatycznym, czyli na przykład gwałtem na randce, można uporać się szybciej. Terapie metodami, o których wspomniałam, polegają na rozładowaniu energetycznym w ciele trudnego doświadczenia i przynoszą bardzo szybko pożądane efekty na poziomie fizycznym i w sferze poznawczej, czyli w budowaniu pozytywnych przekonań na swój temat. Transformacja przez ciało jest dużo szybsza niż przez umysł i terapię narracyjną, może zamknąć się w 10–15 sesjach. Natomiast gwałt w małżeństwie nigdy nie jest jednorazowym doświadczeniem. To jest trauma złożona, proces leczenia jest długi, ponieważ doświadczenie miało czas wrosnąć w strukturę osobowości, myślenie o sobie, sposób funkcjonowania. Wzorzec utrwalał się przez lata.

Załóżmy, że kobieta po traumatycznych doświadczeniach jest gotowa na nowy związek. Czy powinna poinformować o nich nowego partnera?
Na pewno do niczego nie należy się zmuszać. Warto wyznać partnerowi prawdę z jednego powodu: jeśli nie będzie rozumiał pewnych naszych reakcji, może pomyśleć, że są one skierowane przeciwko niemu, co nie będzie służyło budowaniu więzi. Przypuśćmy, że w trakcie intymnego zbliżenia nagle wróci mi pamięć trudnego doświadczenia i zacznę płakać, stanę się agresywna albo cała zesztywnieję – dobrze by było, by partner, z którym jestem, rozumiał, co się ze mną dzieje. W przeciwnym razie może się przestraszyć i zachowywać obronnie. Z drugiej strony dzielenie się tak intymną i bardzo delikatną częścią siebie wymaga zaufania. Powinnyśmy mieć poczucie, że osoba, której to mówimy, nie wyśmieje nas, nie odwróci się na pięcie, nie przestraszy się, nie zminimalizuje problemu. W relacji potrzebujemy czuć się bezpiecznie, musimy wiedzieć, czy ta osoba jest godna zaufania i czy to jest właściwy moment. Uważam, że warto mówić o trudnej przeszłości, tylko trzeba to robić w bezpieczny dla siebie sposób.

Bezpieczny, czyli jaki? Jakich użyć słów? Jak rozpocząć rozmowę?
Każdy trudny temat w relacji warto jest poruszać w spokojnej atmosferze. Gdy jesteśmy w silnych emocjach, nie panujemy nad słowami, więc łatwo o zranienie. Poważne rozmowy wymagają maksymalnie bezpiecznej przestrzeni, warunków i czasu. Nie oczekiwałabym, że w trakcie jednej rozmowy powie się wszystko. Można dać znać, że miało się trudne doświadczenie i ono wpływa teraz na relację z partnerem. Można zacząć od ogólników. Jeśli poczujemy się bezpiecznie, zobaczymy, że to jest przyjęte we właściwy sposób, to możemy otworzyć się bardziej.

Co znaczy właściwy? Jakiej reakcji można się spodziewać?
Właściwa reakcja partnera to reakcja empatyczna. Może on doświadczyć mnóstwa emocji: smutku, żalu, poczucia winy, chociażby dlatego, że przynależy do gatunku sprawców. Może pojawić się poczucie wściekłości na sprawcę. Te reakcje są bardzo OK.

Niepokojącym sygnałem są oskarżenia typu: „To była twoja wina, po co tam szłaś”, deprecjonowanie: „Daj spokój, co tam będziesz wspominać, skoro to było lata temu”, wyśmiewanie: „Jesteś histeryczna, chodź, przytulimy się, to wszystko minie, ja cię uleczę”. Te reakcje nie są empatyczne. Ale nie oznaczają, że mężczyzna jest złym człowiekiem, możliwe, że nie ma pojęcia, jak wspierać partnerkę. Uważam, że partnerzy, którzy tworzą lub chcą stworzyć związek z kobietą, która przeżyła przemoc seksualną, mogliby o tym trochę poczytać. Polecam zwłaszcza książki „Obudźcie tygrysa” Petera Levine'a oraz „Strach ucieleśniony” Bessela van der Kolka. Albo jednorazową konsultację, żeby dowiedzieć się, jak mają wspierać swoją partnerkę.

Może pani w kilku zdaniach wypunktować, jak wspierać kogoś po takim wyznaniu?
Po pierwsze, empatycznie słuchać, nie komentować, nie podważać. Po drugie, spytać, w jaki sposób można jej towarzyszyć, czego od nas potrzebuje, zapewnić ją, że jesteśmy po jej stronie, mówiąc na przykład: „To nie była twoja wina”. Po trzecie, motywować ją do terapii.

Ile czasu partner może potrzebować na oswojenie się z informacją o takim kalibrze?
Nie wiem. Nie wiem, czy w ogóle jest w stanie pogodzić się do końca z tym doświadczeniem. Nie spodziewam się, że partnerowi będzie łatwo z tym żyć. Nieuleczona trauma ma taką właściwość, że przypomina nierozbrojoną bombę. Jest w nas, ciągle tyka i co jakiś czas wybucha w postaci intruzywnych myśli, przerażających wspomnień, zalewających uczuć lęku, smutku, złości. Kobieta po doświadczeniu gwałtu staje się emocjonalną bombą. Więc nawet jeśli partner poukłada to sobie w głowie, przyjmie do wiadomości i zrozumie, nie sądzę, by był w stanie stać się neutralny, ponieważ te wybuchy będą się powtarzać i go dotykać.

A jeśli ucieknie po samym wyznaniu – warto walczyć o taki związek?
Zarówno zamrożenie i brak emocji, jak i silna reakcja emocjonalna na taką wiadomość są całkowicie normalne. Może zdarzyć się, że partner nie potrafi tego udźwignąć, pomieścić w sobie tej ilości bólu. Jeśli obie strony widzą, co się z nimi dzieje, i mają wolę rozmowy, walki o związek, to zawsze jest szansa na przetrwanie tego kryzysu. Gwałt to doświadczenie, w którym mężczyzna niszczy życie kobiety, ale też życie innych mężczyzn – brata, ojca, partnera, syna. Przechodzimy przez to razem, niezależnie od płci.

Jednak lęk przed tym, że on odejdzie, zwłaszcza na początku relacji, może być większy niż chęć wyznania…
Ale on może odejść także dlatego, że mu nie powiesz. Trudno jest wytrzymać z osobą, która przeszła traumę i utrzymuje to w tajemnicy. To doświadczenie niszczy relację. Gdy rozumiemy to, co się z nami dzieje, i zostaje to nazwane, przynajmniej jesteśmy świadomi przyczyny takiego zachowania i wiemy, co z tym możemy zrobić.

Pierwszy seks po takim wyznaniu może być pełen obaw z obu stron.
Terapia służy odklejeniu doświadczenia seksu od poczucia zagrożenia i ponownemu połączeniu go w naszym umyśle z przyjemnością, bliskością i radością. Na pewno kolejne zbliżenie będzie wymagać uważności, delikatności i uczenia się siebie na nowo. W miejscu, w jakim byłyśmy zranione, zawsze będziemy bardziej delikatne, ostrożne.

Po traumie mamy skłonność do dysocjacji, więc wszystkie praktyki, które ściągają uwagę do bycia w teraźniejszości i czucia w ciele, są dobre. Zachęcam do terapii i różnego rodzaju praktyk budujących obecność w ciele, połączenia body-mind, czyli medytacji mindfulness, dowolnych technik medytacyjnych, jogi czy tai-chi.

Może zdarzyć się tak, że opowiedzenie o traumie nie chce przejść przez gardło. Czy ktoś może nas w tym wyręczyć?
Jeśli trudno jest powiedzieć to wprost, szukajmy sposobów, żeby to stało się możliwe. Miałam takie przypadki, że partnerzy albo członkowie rodziny przychodzili na sesję wspólnie z moją pacjentką, żeby w obecności osoby neutralnej porozmawiać o doświadczeniu gwałtu. W moim odczuciu przynosiło to dobre efekty. Sama terapia traumy jest terapią indywidualną, nie zabieramy na nią towarzysza.

A czy mówić o gwałcie innym? Matka – córce, córka – matce?
Nie mówiłabym nastoletniej córce, ale dorosłej – być może tak. Po to, by zrozumiała, co się ze mną dzieje, albo żeby sama lepiej rozumiała swoje odczucia, bo czasem trauma jest raną transgeneracyjną, poczucie zagrożenia może się przenosić z pokolenia na pokolenie. Jeśli trauma dotyczy dziecka, zawsze trzeba powiedzieć bezpiecznemu dla siebie dorosłemu, na przykład mamie. Bo ktoś musi udzielić pomocy. U moich pacjentek, które były ofiarami gwałtu, a po stronie których stawała matka czy ojciec, często następowała spektakularna poprawa.

Czy taka rozmowa może być formą terapii dla kobiety? Czy przeciwnie, niechcący otworzy drzwi do nieprzepracowanych emocji?
Ujawnienie tajemnicy, o ile zostanie właściwie przyjęte przez otoczenie, zwykle daje dużo ulgi. Oczywiście może otworzyć pamięć starych doświadczeń i być równocześnie bolesne. Z drugiej strony potrzebujemy uwolnić swój ból, może nawet szczególnie ten, który nosimy latami. Stara rana otwiera się, płyną łzy - jest to nieprzyjemne, ale tak działają mechanizmy samoregulacji. Ciało jest mądre i próbuje pozbyć się wewnętrznego napięcia. Warto pamiętać, że emocje wracają nie dlatego, że jesteśmy „uszkodzone”, ale dlatego, że ciało chce uzdrowić się z traumy. Ona jest stałą częścią ludzkiego życia, była obecna zawsze i nasze ciało jest w pełni wyposażone w mechanizmy powrotu do zdrowia.

Agnieszka Czapczyńska, psychoterapeutka, superwizorka w obszarze przeciwdziałania przemocy IPZ PTP, prowadzi Ośrodek Rozwoju Osobistego i Psychoterapii „Radość Bycia”, www.radoscbycia.com.

 1. Psychologia

Zmiany w życiu - jak im sprostać? Instrukcja obsługi

Każda zmiana oznacza, że coś tracisz i coś zyskujesz. (Fot. iStock)
Każda zmiana oznacza, że coś tracisz i coś zyskujesz. (Fot. iStock)
Dom na Mazurach, własna hodowla labradorów, kariera w telewizji… Każdy ma prywatną listę marzeń, tyle że tak trudno je zrealizować. Pytanie, dlaczego niektórym się udaje?!

Wiesz, co to jest „Clocky”? To taki budzik. Kiedy zaczyna dzwonić, stacza się ze stolika nocnego i ucieka po całym pokoju. A ty za nim. Koszmar, zwłaszcza przed godziną szóstą rano. A jednak to złośliwe urządzenie zdobyło wielką popularność. W ciągu pierwszych dwóch lat od debiutu na rynku sprzedano około 35 tysięcy uciekających budzików. I to pomimo tego, że kampania reklamowa była skromna (urządzenie wynalazł student), a sam gadżet dość drogi – kosztował około 50 dolarów. – Wiele to mówi o psychologii człowieka – komentują sukces „Clocky’ego” bracia Chip i Dan Heath, autorzy książki „Pstryk”. – Zasadniczo rzecz biorąc, pokazuje, że jesteśmy schizofrenikami. Część nas – ta racjonalna – chce wstać o 5.45, by zapewnić sobie mnóstwo czasu na szybki jogging przed wyjściem do biura. Druga część – ta emocjonalna – budzi się w ciemności spowijającej wczesny ranek, drzemiąc w ciepłym kokonie pościeli, i niczego na świecie nie pragnie bardziej niż kilku dodatkowych minut snu.

Jeśli twoje emocjonalne „ja” zwycięży, nici z joggingu. Pośpisz chwilę dłużej, ale prawdopodobnie obudzisz się wściekła na siebie. Jeśli ten jogging był elementem jakiegoś większego planu – odchudzania, poprawy kondycji czy treningu przed udziałem w Maratonie Warszawskim – będziesz tym bardziej wściekła. I prawdopodobnie ciągle niewyspana.

Dogadaj się ze sobą

Większość psychologów zgadza się, że w pewnym sensie wszyscy jesteśmy schizofrenikami. W ludzkim mózgu działają (co najmniej) dwa niezależne mechanizmy. Pierwszy – emocjonalny. Kieruje się instynktem, odczuwa ból i przyjemność. Drugi – racjonalny. Roztrząsa, analizuje za i przeciw, planuje i ocenia możliwe konsekwencje. Pierwszy mówi: „śpij!”, gdy chce ci się spać i „jedz!”, gdy czujesz zapach z cukierni. Drugi pomaga ci wyobrazić sobie nagrodę po kilku miesiącach regularnego joggingu i trzymania diety. I czasem udaje mu się zdyscyplinować emocjonalne „ja”, a czasem nie.

„Kiedy zaczynamy stosować nową dietę, wyrzucamy ze spiżarni czipsy i ciasteczka” – czytamy w „Pstryku”. – „Nasza racjonalna strona wie, że gdy emocje wezmą górę, nie ma co liczyć na samokontrolę”.

Eksperci od ludzkiej duszy różnie nazywali owe mechanizmy. Platon stworzył alegorię rydwanu. Woźnica (rozum) próbuje pokierować koniem białym (uczucia) i czarnym (namiętności). Freud pisał o samolubnym id i sumiennym superego. I o ego, które próbuje być mediatorem w konflikcie id i superego. Amerykański psycholog Jonathan Haidt z kolei wymyślił Słonia i Jeźdźca. Emocje są Słoniem, a rozum jest Jeźdźcem. Jeździec siedzi na Słoniu, trzyma wodze i wygląda na szefa. Słoń jest kapryśny, dość leniwy i bardzo silny, więc kiedy ma odmienne zdanie niż Jeździec, cóż, potrafi postawić na swoim i zejść ze szlaku. Nie zważając na protesty Jeźdźca, idzie wykąpać się w rzece albo spałaszować mango. Ale Jeździec też nie jest bez wad. Czasem potrafi na rozstaju zamyślić się, analizując, którędy pójść. I stoi tak w nieskończoność. I Słoń, i Jeździec mogą zbojkotować nasze plany.

Nie broń się przed zmianą

Przypowiastka o Słoniu i Jeźdźcu ładnie brzmi, ale czy rzeczywiście pomaga spełnić marzenia i przekuć zamiary w czyn? To zależy.

– Są trzy rodzaje zmian w życiu każdego z nas. Te, na które mamy wpływ (na przykład wybór miejsca do mieszkania), te, na które nie mamy wpływu (wypadek kogoś z rodziny) i mieszane – wylicza Iwona Jędrusik, psycholożka, która w Miejscu Mocy prowadzi warsztaty dotyczące zmian. Tak naprawdę najważniejsze w zmianie jest nie to, czy masz nad nią kontrolę, ale jak na nią reagujesz.

– Każda zmiana oznacza, że coś tracisz i coś zyskujesz – przypomina Jędrusik. – Taki przepływ daje możliwość albo wymusza w nas ruch, porzucanie: celów, poglądów, uczuć, nawyków, przywiązań, nastawień. Może się okazać, że jak sobie pozwolę przyjmować to, co przychodzi, to okaże się, że jestem kimś innym, niż do tej pory uważałam.

Zmiany, na które nie masz wpływu, bywają bolesne, niewygodne, zaskakujące, ale zmuszają do działania. Musisz się do nich jakoś ustosunkować. I jeśli reagujesz nie buntem, a przyzwoleniem – możesz skorzystać. Osoby, które zmagają się z chorobą, często przyznają, że to doświadczenie nauczyło je cieszyć się chwilą, żyć tu i teraz, pielęgnować relacje z innymi. Ludzie wyrzuceni z pracy nierzadko stwierdzają, że dzięki temu, co ich spotkało, znaleźli nowe, znacznie ciekawsze zajęcie. O ile Słoń i Jeździec nie mają wpływu na diagnozę, jaką postawi lekarz, ani na to, że firma przeprowadza redukcję etatów, to już drugi rodzaj zmiany – zastosowanie się do zaleceń terapii czy szukanie pracy – jest zmianą, nad którą masz kontrolę.

Zmobilizuj siły

– Większość ludzi nie ma na swoim koncie takich sukcesów, jakich by sobie życzyła – słusznie zauważa Tamara Lowe, była narkomanka, autorka warsztatów na temat motywacji i książki „Zmotywuj się”. Nawet jeśli snują ambitne plany, z jakichś powodów ich nie realizują. Dlaczego?

– Ze zmianą jest jak z udanym seksem między dwojgiem ludzi – uważa Iwona Jędrusik. – Jeżeli usiądę na sofie i zacznę się użalać, że nie podoba mi się moje życie seksualne, albo zażądam od partnera, żeby się bardziej postarał, to nic się nie zmieni.

Oto paradoks: aby coś się zmieniło na zewnątrz, musisz zacząć od siebie. Użalanie i roszczenia niczego nie wnoszą, ponieważ żeby coś zmienić, trzeba wziąć odpowiedzialność za zmianę, czyli za udział w danym wydarzeniu, nawet jeżeli masz nad nim ograniczoną kontrolę.

Tamara Lowe, której udało się wygrać z nałogiem, podkreśla, że do tego, by coś się zmieniło – i w nas, i na zewnątrz, potrzebna jest motywacja. I to nie jednorazowa, bo słabnie w miarę realizowania projektu. Musimy mobilizować się regularnie, na bieżąco. Każdy w inny sposób. Lowe wymyśliła nawet termin „motywacyjne DNA”. W zależności od cech charakteru, poglądów i życiowych priorytetów – różne rzeczy dają energię do działania. Znajomość swojego motywacyjnego DNA ułatwia sprawę. (Pomoże ci test na www.getmotivatedbook.com). Justyna Ciećwierz, coach kariery, właścicielka JC Coaching, dodaje jeszcze trzeci element konieczny do wprowadzenia zmian: wytrwałość. W świecie dań z mikrofalówki, kredytów chwilówek i zakupów przez internet o każdej porze dnia i nocy, stajemy się coraz bardziej niecierpliwi i oczekujemy natychmiastowych efektów.

– Tymczasem we wprowadzaniu każdej zmiany, zarówno tej dotyczącej codziennych nawyków, jak i takiej, w której zmieniasz całe swoje życie, niezbędna jest wytrwałość – podkreśla. – Jeśli cel jest dla ciebie ważny, masz wpływ na jego realizację i na dodatek jest realistycznie sformułowany, czyli możliwy do wykonania – to nawet, gdy coś nie idzie po twojej myśli, nie rezygnuj zbyt szybko. Być może warto zmienić taktykę, zrobić coś inaczej niż dotychczas, ale się nie poddawać!

Osiągnij sukces

„Jak zmienić, żeby zmienić” – taki polski podtytuł ma książka „Pstryk” braci Heath. W oryginale: Switch: How to Change Things When Change Is Hard, czyli jak zmieniać rzeczy, kiedy zmiana jest trudna. Nieważne, że tłumaczenie jest niedokładne, bo oba tytuły dają do myślenia. Zdecydowanie zbyt często zdarza nam się zaplanować zmianę, nawet znaleźć motywację i przez chwilę się nie poddawać, ale w końcu… jakoś nie wychodzi. Waga stoi w miejscu. W Maratonie Warszawskim odpadasz na półmetku.

I wtedy właśnie warto porozmawiać ze wszystkimi swoimi „ja”. I z intelektualistą, i z leniwym romantykiem. Jeździec pomoże wyznaczyć cel i – po dokładnym researchu – wybierze najlepszy sposób, w jaki można tam dotrzeć. Znajdzie też motywację dla siebie i dla Słonia. Słoń, jeśli pozwoli mu się czasem zatrzymać na słodkie mango – doprowadzi cię do celu. Bracia Heath dodali do przenośni Słonia i Jeźdźca trzeci element – drogę, którą koniecznie trzeba wyrównać, żeby Słoń i Jeździec nie musieli pokonywać zbyt wielu wertepów, bo wtedy i jeden, i drugi się zniechęci. A droga przecież może być długa.

Jeśli przystąpisz do realizowania marzeń, biorąc te wszystkie rzeczy pod uwagę – uda się. Nie ma znaczenia, czy masz przed sobą zadanie na małą czy na dużą skalę, czy chcesz prowadzić zdrowszy tryb życia, czy uratować swoją firmę przed bankructwem. Tym razem – będzie dobrze.

Pstryk i już

Chip i Dan Heath współpracują z małymi i dużymi firmami (takimi jak Microsoft czy Nike), ale przekonują, że ich system działa też w warunkach domowych. Jeśli zaakceptujesz swoją dwoistą naturę, masz duże szanse na realizację planów. Dlatego dogadaj się ze swoim wewnętrznym Jeźdźcem i Słoniem i wyrównaj drogę do celu.

Wskaż kierunek Jeźdźcowi:

 • Postaw sobie jasny cel. Nie: „chcę, by moje dzieci były grzeczniejsze”, ale „chcę, by moje dzieci codziennie zaraz po obiedzie siadały do lekcji”. Nie: „chcę być bogatsza”, ale: „chcę mieć co miesiąc 500 zł więcej na koncie”. Cel musi być jasny, żeby nie było za dużo miejsca na interpretacje i negocjacje, które Jeździec uwielbia, ale które często opóźniają i utrudniają zmianę.
 • Znajdź jasne punkty. Jeśli chcesz poprawić wyniki finansowe swojej firmy, rozejrzyj się, czy któryś dział lub któryś pracownik nie wyróżnia się już teraz większą efektywnością. Jeśli pragniesz, by twoje dziecko miało lepsze oceny, sprawdź, czy jest jakiś przedmiot albo jakaś dziedzina, w której już teraz jest świetne. Przypatrz się tym pozytywnym wyjątkom. Przeanalizuj, gdzie tkwi źródło sukcesu.
 • Zaplanuj działania. Zbierz informacje o tym, co pomoże ci wprowadzić zmiany. Ale… uwaga! Jest mnóstwo diet, które pozwolą ci schudnąć, wiele funduszy inwestycyjnych obiecuje ci skuteczne oszczędzanie, niezliczona ilość warsztatów integracyjnych może podnieść morale w twojej firmie. W końcu trzeba na któryś się zdecydować. Zrób to – nie pozwól, by Jeździec bez końca analizował wszystkie „za” i „przeciw”.

Zmotywuj Słonia”

 • Znajdź emocje. Gdy potrzebujesz szybkiego i konkretnego działania, mogą nawet pomóc negatywne emocje, na przykład strach przed utratą pracy (albo przed tym, że wkrótce nie zmieścisz się już w żadne dżinsy ze swojej szafy). Ale one działają tylko przez chwilę, w długotrwałym działaniu sprawdzają się tylko te pozytywne uczucia, takie jak: entuzjazm, zainteresowanie, nadzieja. Obudź je w sobie i/lub w osobach, których zmiany dotyczą.
 • Zmniejsz zmianę. Jeśli przeraża cię wysprzątanie całego mieszkania, zastosuj taki trik: włącz minutnik do gotowania jajek na pięć minut. I sprzątaj przez ten czas. Może potem nabierzesz ochoty na więcej, widząc, ile udało ci się zrobić w pięć minut? Nawet jeśli nie – pięciominutowe ogarnięcie chaosu to też coś.
 • Wzmocnij ludzi. Przedstaw swoim dzieciom wszystkie zalety poprawienia średniej na świadectwie: pochwały nauczycieli, dłuższe wakacje, bo nie będą musiały zdawać poprawek, szanse na lepsze liceum.... Ale daj im czas, by utożsamiły się z tym nowym wizerunkiem swojej osoby.

Wyrównaj ścieżkę:

 • Ulepsz otoczenie. Przygotuj sobie strój do joggingu wieczorem, tak by rano był na wyciągnięcie ręki. Usuń wszystkie słodycze z domu, jeśli się odchudzasz.
 • Buduj nawyki. Codzienne odrabianie lekcji po obiedzie, jeśli będziesz konsekwentna, wkrótce przyniesie efekty. Dzieci nie będą sobie wyobrażać nic innego, co jeszcze mogłyby robić w tym czasie.
 • Zbierz stado. Może ktoś znajomy razem z tobą zapisze się na kurs francuskiego?
 • Utrwal zmiany. Zmiana to nie zdarzenie, to proces. Za pierwszy mały krok, jaki Słoń i Jeździec wykonali w dobrym kierunku, należy im się pochwała.
 1. Psychologia

Celebruj relacje

Dobre relacje dają życiową siłę. (Fot. iStock)
Dobre relacje dają życiową siłę. (Fot. iStock)
Szukając pozytywnych cech innych osób, ważnych aspektów swoich relacji i własnych działań, a następnie celebrując je wedle uznania, pobudzasz wydzielanie dopaminy - hormonu szczęści.

Relacje to skomplikowane sprawy, które nierzadko są źródłem różnego rodzaju zaburzeń lękowych. Z kolei życie w lęku utrudnia nam kontakty z ludźmi. Obawy, czy jesteś dostatecznie dobrym partnerem albo przyjacielem, strach przed porzuceniem i lęk wywołany nieustannym analizowaniem każdej sytuacji uniemożliwiają ci spokój i radość z przyjemnych chwil spędzanych z bliskimi.

Przyjaźnie. Związki. Rodzic. Dziecko. Kolega z pracy. Każdy z nas nawiązuje bardzo wiele różnych relacji. Możesz określić, w jakim kierunku pójdą i czy będą się wiązać z lękiem. Jest na to dość przyjemny sposób: wyszukiwanie drobnych rzeczy, które chcesz celebrować każdego dnia.

Chodzi o punkt widzenia. Ludzie mają tendencję do skupiania się na negatywach, co w naturalny sposób wzbudza lęk. Szukając negatywnych cech w ludziach i w naszych relacjach z nimi – często w sposób nieuświadomiony – widzimy głównie problemy. Komplikacje zdarzają się w każdym związku, ale jeśli koncentrujemy się głównie na nich, czujemy coraz większy strach i zdenerwowanie.

Gdy przeniesiemy uwagę na pozytywne aspekty relacji, mamy szansę na zupełnie inne doświadczenia. Aby jednak ta metoda była skuteczna, trzeba nie tylko dostrzegać pozytywy, ale wręcz je celebrować. To proste. Myśl o pozytywnych stronach twojego związku, a następnie rób drobne rzeczy, które to uczczą.

Na przykład:

 • Kup sobie lub komuś, kogo znasz kawę i wypijcie ją razem, delektując się jej smakiem.
 • Stwórz własną playlistę, którą udostępnisz znajomemu lub członkowi rodziny. Baw się, dodając nowe piosenki i dzieląc się reakcjami.
 • Znajdź znajomego, który będzie chodził z tobą na spacery. Ciesz się dawką ruchu i miłym towarzystwem.
 • Dodaj własne pomysły – pomyśl o prostych, ale atrakcyjnych sposobach na uczczenie pozytywnych aspektów twoich relacji.
 • Czy celebrowanie naprawdę pomaga zapanować nad lękiem? Odpowiedź brzmi: tak. Celebrowanie stymuluje mózg. Szukając pozytywnych cech innych osób, ważnych aspektów swoich relacji i własnych działań, a następnie celebrując je wedle uznania, pobudzasz wydzielanie dopaminy. To mechanizm nagrody w postaci dobrego samopoczucia. Twój mózg łączy relację z przyjemnością, jaką sobie z tej okazji fundujesz (przy czym nie muszą to być huczne obchody) i wydziela dopaminę, która odpowiada za uczucie zadowolenia i redukuje lęk. Zmiana nastawienia, celowe dostrzeganie i celebrowanie pozytywów pobudza wydzielanie hormonu szczęścia i zmniejsza niepokój.

Serdeczność wraca

Nieważne, czy chodzi o przyjaźń, miłość czy relacje zawodowe. Gdy dwoje ludzi dostrzega dobro w sobie i w partnerze, ich relacja jest silna i satysfakcjonująca. Oczywiście nie jest całkowicie wolna od problemów, ale potrafimy się wspierać i koncentrować na pozytywach, nawet podczas konfliktu. Kluczem jest nasze poczucie własnej wartości oraz przekonanie o wartości drugiej osoby.

Mówiliśmy już, że możesz wzmocnić poczucie własnej wartości dzięki „serdecznym afirmacjom”. Z kolei ciepłe myślenie o partnerze, przyjacielu czy innych ludziach w twoim życiu ma kilka skutków. Po pierwsze, zaczynasz inaczej postrzegać daną osobę, akceptując ją w całości, bez skupiania się na wadach. To uczy cierpliwości i zrozumienia dla innych. Eliminuje też lęk, ponieważ nie koncentrujesz się na problemach – ani własnych, ani cudzych. Osłabienie lęku wynika również z zaakceptowania wartości twojego przyjaciela lub partnera. Jeśli dostrzegasz wartość w sobie i innych pomimo ich słabości, łatwiej jest ci nawiązywać relacje. W miarę jak utrwalasz pozytywną perspektywę, twój lęk w naturalny sposób zanika.

Możesz wykorzystać serdeczne afirmacje także wobec innych, podobnie jak wykorzystujesz je w stosunku do siebie. Pozytywne stwierdzenia mogą dotyczyć ciebie, osób w twoim życiu i reszty świata. Możesz je zapisać i schować w łatwo dostępnym miejscu. Niektórzy trzymają listę w samochodzie i zerkają na nią, stojąc na światłach, inni przechowują ją w miejscu, w którym spędzają najwięcej czasu w ciągu dnia. Listę możesz stworzyć również w telefonie. Najważniejsze, abyś mógł z niej korzystać codziennie.

W tworzeniu listy pomogą ci poniższe przykładowe afirmacje. Możesz je przeformułować tak, żeby pasowały zarówno do innych osób, jak i do ciebie.

 • Oby mój partner/przyjaciel czuł się komfortowo, odpoczywając ze mną.
 • Oby dostrzegał, jak jest dla mnie ważny.
 • Oby pozbył się wszystkich zmartwień.
 • Oby pozbył się lęku przed oceną. O
 • Obyś potrafił spojrzeć na siebie i innych z ciepłem i sympatią, czując spokój zamiast lęku.

Fragment książki „Jak żyć bez lęku. 101 sposobów, aby uwolnić się od niepokoju, fobii, ataków paniki.” Książka prezentuje plan, który pomoże Ci uwolnić się od pułapki, jaką jest życie w ciągłym napięciu. Pracując nad kontrolowaniem swoich obaw i poprawą jakości życia, pamiętaj, aby żyć chwila za chwilą. Żyć spokojnie, „po kawałku”, to jeden z najlepszych sposobów na pokonanie lęku.

 1. Psychologia

Odchodzę… i co dalej? W jaki sposób kończymy relacje?

Rozstanie to przeżycie traumatyczne. Otwiera całą przestrzeń do spekulacji, co by było gdyby, do oskarżania siebie, partnera. Czasami ciągnie się latami, uniemożliwiając ludziom rozpoczęcie sensownego życia. (fot. iStock)
Rozstanie to przeżycie traumatyczne. Otwiera całą przestrzeń do spekulacji, co by było gdyby, do oskarżania siebie, partnera. Czasami ciągnie się latami, uniemożliwiając ludziom rozpoczęcie sensownego życia. (fot. iStock)
Koniec w relacjach z ludźmi jest zawsze trudniejszy niż początek. Na liście najbardziej stresujących wydarzeń w naszym życiu rozwód zajmuje drugie miejsce po śmierci współmałżonka. A zwolnienie z pracy trzecie. Tym większą więc sztuką jest odejść bez strat po obu stronach. Tylko czy to w ogóle możliwe?

Sposób, w jaki się rozstajemy, więcej mówi o nas niż to, jak rozpoczynamy znajomość albo pracę. Wszyscy to wiemy. Jednak gdy przychodzi się rozstać, puszczają wszelkie hamulce. Jeszcze niedawno kochający się ludzie skaczą sobie do oczu, a dotąd zadowoleni pracownicy nasyłają na pracodawcę kontrole, idą „na chorobowe”, kopiują i wynoszą z firmy bazy danych. Mało kto traktuje rozstanie jako krok naprzód, jako zmianę, dzięki której można się rozwinąć i czegoś nauczyć.

Końca wojny nie widać

Ewa (nauczycielka, lat 35) i Piotr (handlowiec, lat 32) rozstają się już cztery lata. Od momentu, kiedy Ewa złożyła pozew o rozwód, odbyło się pięć rozpraw (nie licząc pojednawczej) i jak na razie nie ma finału. Ewa żąda rozwodu z orzeczeniem o winie męża.

Ewa: – Zdradzał mnie przez całe trzy lata, kiedy byliśmy razem, o czym dowiedziałam się oczywiście ostatnia. Niech się przyzna, że to on rozwalił nasz związek. A Piotr przyznać się do winy nie zamierza. Owszem, zdradził, ale to był według niego tylko incydent, za który zresztą żonę przeprosił.

Piotr: – Nie można karać na tysiąc sposobów za jeden czyn. Ewa wyrzuciła mnie z domu, zażądała rozwodu i odszkodowania, nie dopuszcza mnie do córki. A niech powie, dlaczego ją zdradziłem! Sama się o to prosiła!

Ewa: – On ma argument – zdradziłem, bo nie chciałaś ze mną spać. A to nie tak. Bardzo źle znosiłam ciążę, przez cztery miesiące musiałam leżeć plackiem, wymiotowałam. Po urodzeniu Gabrysi przeszłam depresję poporodową. A on wtedy spotykał się z tamtą kobietą!

Każde z nich robi wszystko, żeby dowieść, że racja jest po jego stronie. Niczym innym teraz nie żyją. Zbierają przeciwko sobie dowody, namawiają świadków do zeznań, utrudniają sobie nawzajem życie. I on, i ona doskonale wiedzą, jak najmocniej dopiec drugiemu – posługując się dzieckiem. Dosłownie wydzierają sobie Gabrysię (ma pięć lat) z rąk. Któregoś dnia Piotr odebrał ją z przedszkola i nie chciał oddać Ewie. Wezwała policję. Teraz wnioskuje o ograniczenie ojcu praw rodzicielskich. A na wszelki wypadek nie posyła córki do przedszkola, małą opiekują się dziadkowie. Ewa jest skrajnie wyczerpana, od wielu miesięcy na lekach antydepresyjnych. Piotr nie jest już z tą trzecią, zmienia partnerki, z nikim nie chce się wiązać. Liczy na to, że ułoży sobie nowe życie, gdy zakończy stare. Ale końca wojny nie widać.

Zostańmy przyjaciółmi!

Kinga (42 lata, anglistka) i Sławek (również 42, politolog i informatyk) od dwóch lat są po rozwodzie. Poznali się na drugim roku studiów. On wywiesił kartkę, że poszukuje tłumaczki dla zespołu, którego koncert przygotowywał, ona zaoferowała pomoc. Wybuchła wielka miłość. Ewa rozpoczęła nawet drugie studia na naukach politycznych, żeby mogli być jak najbliżej. Szybko wspólnie zamieszkali. Na ostatnim roku wzięli ślub, dwa lata potem zostali rodzicami Kuby. Razem pracowali (założyli firmę informatyczną), robili zakupy, gotowali, sprzątali, odpoczywali. Znajomi mówili o nich: „Ci do siebie przyklejeni”.

Coraz lepiej im się powodziło, firma się rozrastała. Trzy lata temu zatrudnili kilkoro nowych pracowników, w tym kolegę Sławka z liceum. Niedługo potem, po raz pierwszy w czasie 19 lat znajomości, wyjechali oddzielnie: on w interesach do Krakowa, ona, razem z kilkoma pracownikami firmy, na branżowe targi do Poznania.

Kinga: – Do dzisiaj nie wiem, jak to się stało. Po prostu zakochałam się i już. W Jacku. Serce zabiło mi mocniej, jak tylko zobaczyłam go po raz pierwszy. Ale nową miłość dopuściłam do głosu dopiero na tym wyjeździe. Może dlatego, że nie było obok mnie Sławka. Potem sprawy potoczyły się błyskawicznie. On wyprowadził się z domu, wniósł pozew o rozwód. Nie było orzekania o winie, podziału majątku przed sądem i walki o syna.

Sławek: – Wszystko uzgodniliśmy. Dom jest dla Kingi i syna, dla mnie konto i samochód. Niedawno zresztą kupiłem obok ich domu działkę, będę się budował. Firmę nadal prowadzimy razem.

Kinga: – Dla dobra syna bardzo zabiegałam o to, abyśmy pozostali przyjaciółmi. I chyba się udało. Mamy już swoje nowe związki, często spotykamy się całymi rodzinami, nasze dzieci się lubią. Ostatnio byliśmy wszyscy razem na wakacjach.

Ponieważ brzmi to tak pięknie, że aż nieprawdziwie, usiłowałam dowiedzieć się, jak w tym czworokącie czują się nowi partnerzy Kingi i Sławka. Odmówili rozmowy.

Pani już tu nie pracuje

Krystyna w ubiegłym roku obchodziła 55. urodziny i 35-lecie pracy w pewnej znanej firmie. Przeszła drogę od sekretarki do dyrektorki administracyjnej. Przeżyła ośmiu prezesów, kilkunastu kierowników. Przez wszystkich chwalona jako sumienna, pracowita, oddana firmie. Nie zdziwiła się więc, gdy jej bezpośredni przełożony oznajmił: „Ubierz się elegancko i 10 maja jedź do centrali”. Pewnie dadzą mi nagrodę, pomyślała, bo 10 maja firma miała świętować jubileusz. W przeddzień Krystyna poszła do fryzjera i kosmetyczki. Tamto majowe popołudnie pamięta do dziś. Wyciągnęła z szafy markową garsonkę, szpilki, założyła sznur pereł. – I jeszcze wróciłam po aparat, żeby jakiś ślad po tej uroczystości został. Spodziewałam się nagrody, bo to była okrągła rocznica, a firma miała się czym chwalić. Wchodzę uśmiechnięta do biura prezesa, a on bez żadnych wstępów wręcza mi zwolnienie. I podniesionym tonem mówi: „Od jutra już tu pani nie pracuje”. Po czym przez pół godziny perorował, jakim to on był dobrym szefem, co on to dla firmy zrobił, jak długo tolerował ludzi ze „starego rozdania”, czyli między innymi mnie. Gdy otworzyłam usta, żeby powiedzieć, co o tym myślę, przerwał mi: „Rozmowę uważam za zakończoną”. Co miałam robić, uniosłam się honorem i podpisałam.

Okazało się, że na jej miejsce zatrudniono młodą dziewczynę, jak się plotkuje, kochankę prezesa. Zmieniono tylko nazwę jej stanowiska. Krystyna wniosła sprawę do sądu. Wie, że ma małe szanse na wygraną, bo wypowiedzenie przecież podpisała. Walczy tylko o swoją godność.

Pomocne lektury: Jakub Jabłoński „Rozwód. Jak go przeżyć?”, W.A.B. 2008; Marshall B. Rosenberg „Rozwiązywanie konfliktów poprzez porozumienie bez przemocy”, Jacek Santorski & Co 2008; Martin E.P. Seligman „Prawdziwe szczęście”, Media Rodzina 2008; Maciej Bennewicz „Coaching, czyli restauracja osobowości”, G&J 2008.