1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 5 sygnałów poważnych kłopotów z pamięcią

5 sygnałów poważnych kłopotów z pamięcią

123rf.com
- Każdy a nas ma inną pamięć, dlatego określenie jakie związane z nią problemy są niepokojące, jest trudne - mówi Ken Robbins, psychiatra z University of Wisconsin. - Jednak są pewne objawy związane na przykład z chorobą Alzheimera albo z chronicznym stresem.

Kiedy się martwić? Poniższe pięć objawów choroby Alzheimera, które możesz zauważyć, potraktuj jako sygnał alarmowy, wymagający konsultacji z neurologiem, psychiatrą albo geriatrą. Podobne objawy mogą być symptomami działaniem leków, depresji, ciąży czy przeżywaniem silnego stresu.

1. Problemy z pamięcią budzą twój lęk

Każdemu się zdarza, że gdzieś przepadną klucze albo chodzimy po parkingu w kółko, bo zapomnieliśmy, gdzie zostawiliśmy przed zakupami samochód. To normalne, że budzi to nasz niepokój. Jednak alarmować nas może silna reakcja emocjonalna, kiedy czujemy jakby w brzuchu, że naprawdę nie wiemy, gdzie mamy szukać. Oznaką demencji bywają takie sytuacje, że kluczyki do samochodu znajdujemy w jakimś dziwnym miejscu, na przykład w lodówce albo gdzieś, gdzie nigdy ich nie zostawialiśmy. Albo takie zdarzenie - jedziesz samochodem do pracy i nagle znajdujesz się w punkcie, który nie leży na twojej stałej trasie a ty nie wiesz skąd tam się wziąłeś.

2. Zmieniasz stałe przyzwyczajenia z powodu kłopotów z pamięcią

Wiele osób z wczesną demencją nie jest w stanie wykonać pewnych zadań tak dobrze jak kiedyś. Próbują sobie z tym radzić, robiąc listy zadań do wykonania, różne notatki, pytają innych o pomoc. Jeśli nie radzisz sobie samodzielnie z życiem codziennym, wybierz się na wizytę do specjalisty, który zdiagnozuje twoje problemy z pamięcią.

3. Rodzina czy przyjaciele wyrażają obawy dotyczące twojej pamięci

Kiedy bliscy nakłaniają cię do tego, żebyś sprawdził co dzieje się z twoją pamięcią, coś w tym jest. Naukowcy odkryli, że otoczenie trafniej wychwytuje pierwsze objawy Alzheimera niż wysoce specjalistyczne badania przesiewowe. Bliscy zauważają, że powtarzasz historie po kilka razy, często pytasz się o to samo, zapominasz znaczenia słów albo jesteś bardziej apatyczny niż zwykle. Inni też widzą, że zdolność do samodzielnego prowadzenia życia zmienia się na niekorzyść. Zdarza się, że w rodzinie, w której ktoś ma kłopoty z pamięcią, pojawiają się kłótnie o to, że ktoś o czymś zapomniał, nie zrozumiał, nie zrobił.

4. Rodzina lub przyjaciele zaczynają wyręczać cię w różnych czynnościach

Nie martw się, ja za ciebie zamówię pizzę - słyszysz na przykład takie zdanie. Albo - Poprowadzę za ciebie samochód, droga jest skomplikowana. Takie stwierdzenia powinny dać ci do myślenia, że twoja pamięć szwankuje. Często pojawia się wówczas problem z zarządzaniem finansami, prowadzeniem auta, gotowaniem.

5. Trudność z dokonywaniem wyborów

Osoby z wczesną demencją są często nieświadomi swoich pewnych błędów, ale gdy już zauważą, że coś się powtarza, tracą pewność siebie. I mają problem z podejmowaniem decyzji, często je odwlekają.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze