1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Zabawa - sposób na kreatywność

Zabawa - sposób na kreatywność

123rf
Naturalną kreatywność zabija rutyna. Gdy nasza codzienność jest powtarzalna, pozbawiona radości i poczucia wolności, przestajemy być twórczy i nie wykorzystujemy naszego potencjału. Jak to zmienić? Bawiąc się.

Allison Arden w książce "Everyday Activities to Unlock Your Creativity and Joy" podpowiada, jak wrócić do dziecięcych przeżyć, żeby na nowo odkryć własną, zapomnianą kreatywność. Ich "efektem ubocznym" jest też więcej radości w codziennym życiu. Poniższe ćwiczenia pozwolą twojemu umysłowi wyjść z kolein źle pojmowanej dorosłości.

1. Przypomnij sobie, co lubiłaś robić jako dziecko

I zacznij wykonywać te czynności. Lubiłaś na przykład uderzać w bębenek, kup sobie bęben i graj. Wybierz trzy takie aktywności. Przekonasz się dokąd one cię zaprowadzą. W dziecięcych marzeniach tkwi zwykle ziarno naszego dużego talentu.

2. Szkicuj, maluj, rysuj

Jeśli przeniesiesz na kartkę to, co widzisz w rzeczywistości lub wyobraźni, ujrzysz inną perspektywę. Swoją. Co jakiś czas trzeba sobie o niej przypominać.

3. Codziennie jeden krok dalej

Zastanów się, co twórczego chcesz robić. I każdego dnia rób jeden krok w tym kierunku. I tak będziesz się zbliżała do tego, co ci w duszy gra.

4. Zbuduj coś z naturalnych materiałów

Niech to będzie chociażby bałwan twojego projektu albo ułożenie na półkach kolorowych kubków. Albo jakiś fajny świecznik, mandale z koralików, cokolwiek. Baw się formą, fakturami, barwami.

5. Zrób listę trzech swoich artystycznych celów

Opowiedz o nich przyjacielowi i umów się z nim za rok na rozmowę na ten temat. To będzie dla ciebie skuteczna motywacja.

6. Dowiedz się, co tak naprawdę cię interesuje 

Odpowiedz sobie, co najbardziej na świecie przynosi ci radość, jaki rodzaj twórczości. Zastanów się, kiedy to odkryłaś, co w tym kierunku zrobiłaś, co jeszcze chciałabyś zrobić, wizualizuj sobie efekt końcowy.

7. Utwórz nową tradycję

Party z warzywnymi koktajlami, wieczory medytacyjne dla kilku przyjaciółek, spacery po lesie o północy. Chodzi o to, żebyś robiła to, na co masz ochotę i co jest tylko twoje.

8. Czytaj biografie

Historie życia inspirujących ludzi są uczą nasz umysł i poruszają duszę. Kto cię ciekawi i pociąga?

9. Porozmawiaj z kimś o nieznanym ci temacie

Może chcesz porozmawiać z mamą o jej narzeczonych z młodości, a może z mężem o nim jako 7-letnim chłopcu, a może interesuje cię hobby twojego szefa. Dowiedz się tego, czego jeszcze nie wiesz. W ten sposób będziesz ćwiczyć naturalną ciekawość, otwierać się na innych ludzi i przy okazji na siebie.

10. Wróć do ulubionych bajek z dzieciństwa

Jest powód, dla którego lubiłaś właśnie te bajki czy książki, a nie inne. Królewna Śnieżka, Alicja z Krainy Czarów, Piotruś Pan? Czym cię ujęli, w czym jesteś do nich podobna, co cię w nich fascynuje?

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze