1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Wiosna: 10 pytań do lustra (cz. 2)

Wiosna: 10 pytań do lustra (cz. 2)

123rf.com
To, w jaki sposób patrzysz się w lustro, pokazuje jaką masz ze sobą relację, jak o sobie myślisz, jak się ze sobą czujesz i jak się traktujesz. Stojąc przed lustrem, zadaj sobie 10 pytań. Odpowiedzi wskażą prawdę o tym, czy siebie lubisz.

6. Z czym w swoim wyglądzie walczę?

Podczas patrzenia na swoje odbicie w lustrze, zauważ w sobie wewnętrzne napięcie. Kiedy się ono pojawia? O czym wtedy myślisz? O swoich nogach, które są według ciebie zdecydowanie za grube? O szerokich biodrach? Zbyt małych piersiach? Zbyt wąskich ustach? Poczuj, że trudno ci to zaakceptować. Że to budzi w tobie trudne uczucia, które cię stresują. Poczuj, że nie akceptujesz tego swojego aspektu i że z nim walczysz.

Rada: Zastanów się, dlaczego nie akceptujesz siebie w tym fragmencie. Kto cię w przeszłości za to krytykował? Czy ta część ciała związana jest z twoją mamą, a może babcią, ojcem? Pomyśl, co możesz zrobić, żeby to przyjąć. Czy jesteś w stanie wzbudzić w sobie współczucie z tego powodu?

7. Co sprawia mi radość, kiedy zajmuję się swoim ciałem?

Patrząc się w lustro, uświadom sobie, czy lubisz coś robić, co jest związane z twoją fizycznością. Może poddawać się masażom lub leżeć w wannie? Jeździć na rowerze, kochać się z partnerem? Może przyjemność sprawia ci, kiedy wmasowujesz w swoje ciało balsam, albo robisz sobie relaksującą kąpiel stóp?

Rada: Zastanów się, czy możesz zrobić coś, żeby jak najczęściej oddawać się cielesnym przyjemnościom. Postaraj się dla nich znaleźć czas podczas nadchodzących dni.

8. O jakim aspekcie, dotyczącym mojego ciała, mogę porozmawiać z moją przyjaciółką?

Rozważ w sobie, czy jest w twoim wyglądzie coś, co cię niepokoi. Coś, czego nie jesteś pewna? Masz wokół tego ambiwalentne uczucia?

Rada: Porozmawiaj o tym z przyjaciółką. Co ona na ten temat sądzi? Spróbujcie dociec, dlaczego brak ci pewności, dlaczego się nie doceniasz, skąd u ciebie ten niepokój.

9. Co sprawia, że czujesz się piękna?

Patrząc się w swoje odbicie w lustrze, pomyśl kiedy ostatnio czułaś się piękna, a przynajmniej czułaś się ze sobą dobrze. Jakie to były okoliczności? Jak wtedy wyglądałaś? Co dokładnie czułaś i z jakiego powodu?

Rada: Zastanów się, czy możesz w jakiś sposób powtórzyć to doświadczenie w najbliższym czasie.

10. Za co jesteś wdzięczna?

Wybierz ze swojego wyglądu jedną, dwie albo więcej elementów, za które jesteś wdzięczna. Poczuj w sobie to uczucie. Jest one bliskie błogości i wzruszeniu.

Rada: Zapisz, za co jesteś wdzięczna. Za zielonkawy odcień twoich oczu, za smukłe dłonie, zgrabny nos? Pisząc, staraj się odczuwać całą sobą wdzięczność. Gdy znowu poczujesz się gorzej z powodu swojego wyglądu, przypomnij sobie to uczucie i powody, dla których się pojawiło.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze