1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Rodzaje osobistych granic

Rodzaje osobistych granic

123rf.com
Bez granic trudno żyć w emocjonalnie zdrowy sposób. Są one jednoznaczne z czuciem tożsamości. Umożliwiają bezpieczne i satysfakcjonujące funkcjonowanie w świecie wśród ludzi.

Jeśli masz trudności z mówieniem słowa „nie”, nie potrafisz wyrażać swoich potrzeb, zgadzasz się, żeby ktoś był wobec ciebie wymagający, kontrolujący, krytyczny, arogancki, obraźliwy, nadopiekuńczy – możesz mieć problem z utrzymaniem osobistych granic.

Istnieje kilka obszarów, w których granice znajdują zastosowania:

1. Granice materialne
– kiedy dajesz lub pożyczasz swoje rzeczy, a nie masz na to wewnętrznej zgody. Pożyczasz pieniądze, samochód, ubrania, książki, jedzenie, itd. i potem tego żalujesz?

2. Granice fizyczne
– odnoszą się one do osobistej przestrzeni, prywatności, ciała. Nie masz w domu miejsca, które jest tylko twoje? Świadomie podajesz komuś dłoń, pozwalasz na przytulanie? Musisz słuchać głośnej muzyki, gdy tego nie chcesz? Ktoś wchodzi do łazienki, kiedy się myjesz bez twojego pozwolenia?

3. Granice związane z wyznawanymi wartościami – kiedy potrafisz swoje wartości zastosować w życiu. Masz świadomość swoich myśli, poglądów, zdania na damy temat? Czy wiesz, w co wierzysz? Łatwo ulegasz sugestiom? Umiesz jednak wysłuchać czyjejś opinii bez zachowywania sztywności? Czy często wpadasz w emocje podczas kłótni?

4. Granice emocjonalne – są związane z przyjęciem emocjonalnej
odpowiedzialności za to, co czujemy. Obwiniasz kogoś? Manipulujesz, dominujesz, po to, by samemu poczuć się lepiej? Bierzesz czyjeś komentarze osobiście? Czujesz się często zobowiązana wobec kogoś?

5. Granice seksualne
– dotyczą ochrony poziomu komfortu kontaktu seksualnego. Czy dobrze czujesz się w sytuacjach intymnych i potrafisz o tym mówić?

6. Granice duchowe – to sprawa bardzo osobista
, ale w tej sferze można w negatywny sposób ulec sugestiom manipulatora. Czy jest blisko ciebie jakiś fałszywy guru?

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze