fbpx

Czego potrzebujemy do szczęścia?

jak byc szczesliwym
123rf.com

Ludzie, którzy uważają się za szczęśliwych, oddziałują na innych optymizmem, dobrą energią, oryginalnością, bezinteresownością. Aktywne poszukiwanie szczęścia nie tylko nadaje życiu sens, ale też pozytywnie wpływa na otoczenie. Czego potrzeba nam do szczęścia?

Wiele już badań przeprowadzono na temat wpływu pieniędzy na nasze zadowolenie z życia. Okazało się, że wyższy dochód może mieć ogromne znaczenie dla osób, których podstawowe potrzeby nie są zaspokajane. Jednak wśród ludzi o średnich i wysokich zarobkach pieniądze nie zwiększają szczęścia w dłuższej perspektywie. Są również naukowe dowody na to, że im więcej mamy, tym więcej chcemy i dlatego ciągle oddalamy się od poczucia szczęścia. Jeśli zatem nie pieniędzy, to czego potrzebujemy do szczęścia? Nowe badania pokazały, że istnieją w nas trzy potrzeby psychologiczne, które przybliżają nas do tego upragnionego stanu.

AUTONOMIA

To wewnętrzne poczucie wolności i mocy, które umożliwia nam żyć w sposób znaczący i satysfakcjonujący. Wówczas żyjemy ze świadomością, że jesteśmy twórcami własnego losu a życie jest jakby czystym płótnem gotowym przyjąć nasze pomysły. Malujemy jak chcemy. Aby być szczęśliwym, trzeba samemu pisać autobiografię. Opieranie się na opinii innych, życie zgodne z normami oznacza uleganie lękom. Recepta na udane życie? Rób swoje. Miej odwagę podążać za głosem serca. Udziel mu kredytu i nie bój się własnych błędów. To droga do wolności.

KOMPETENCJA

Aby być szczęśliwymi, musimy czuć się skuteczni w działaniach. Jeśli ufamy swoim zdolnościom, potrafimy doskonale się zmotywować. Mamy pewność, że marzenia są tak naprawdę realne. Poczucie własnej skuteczności owocuje wiarą w siebie, która przenosi góry. Jednocześnie jednak czujemy mocny grunt pod nogami i mimo potknięć idziemy dalej.

PRZYNALEŻNOŚĆ

Ludzie są z natury istotami społecznymi i potrzebują bliskiego kontaktu z innymi. Poczucie wewnętrznej wolności w połączeniu z autentycznymi relacjami to klucz do szczęścia. Kiedy czujemy się kochani, akceptowani, wspierani – kwitniemy, bo jesteśmy częścią czegoś większego niż my sami. Potrzeba przynależności wcale nie czyni nas słabymi, wręcz odwrotnie – przepływ uczuć wzmacnia nasze życiowe siły.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze