fbpx

Polskie dzieci mają nadwagę i nie uprawiają sportu

Polskie dzieci mają nadwagę i nie uprawiają sportu
123rf.com

Prawie co trzeci polski 11-latek ma nadwagę. W dodatku nasze dzieci jak ognia unikają lekcji WF-u – podaje Gazeta Wyborcza.
Gazeta podaje wyniki raportu, jaki w maju tego roku opublikowało europejskie biuro World Health Organization.

Wynika z niego, że polskie 11-latki są w niechlubnej „czołówce” pod względem nadwagi. Wyprzedzają nas jedynie Grecy, Portugalczycy, Hiszpanie, Irlandczycy oraz dzieci z USA i Kanady.

Na nadwagę i otyłość cierpi także co czwarte dziecko w wieku 13 lat i co szóste w wieku 15 lat.

Badacze upatrują takie złe wyniki w ubogiej diecie dzieci – opartej głównie na słodyczach i fas foodach – oraz w niechęci dzieci do uprawiania sportu. Dzieci chętnie z zajęć wychowania fizycznego uciekają, obce są im popularne niegdyś SKS-y, a od ruchu na świeżym powietrzu wolą godziny spędzone przed telewizorem i komputerem. Co gorsza, rodzice chętnie wypisują im zwolnienia z zajęć sportowych. Dzieci szybko stają się mniej sprawne, co skutkuje tym, że każdy większy wysiłek kojarzy im się ze zmęczeniem, bólem i wyczerpaniem.

Tymczasem ostatnie badania nad otyłością hiszpańskich dzieci pokazują, że tyją głównie te dzieci, która żywią się w domu. Jako że w hiszpańskich stołówkach szkolnych i sklepikach dawno wyeliminowano fast foody i słodycze, dzieci mają szansę na zdrowy posiłek. I te dzieci nie tyją. Za to ciała nabierają ich rówieśnicy, którzy jedzą w domu, często zamiast normalnego obiady właśnie produkty typu fast food. Czy to może być też wskazówka dla polskich dzieci?

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>