1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Testy związku (1)

Testy związku (1)

123rf.com
Życie można potraktować jak jeden wielki egzamin. Zwłaszcza życie w relacji przynosi okazje, które dają nam wybór – zaangażujemy się głębiej czy też nie? Jakie testy związku przechodzimy na co dzień ?

Test 1: Wspólne mieszkanie

Na początku może to być ekscytujące - zrobić krok do wspólnej przestrzeni życiowej. Ale, jak się już na niej znajdziemy, okazuje się, że umywalka pobrudzona pastą do zębów potrafi sprawić, że życie nie jest już takie gładkie i przyjemne. Rzeczownik „kompromis” z poprzedzającym go przymiotnikiem „mądry” powinien stać się twoją mantrą, kiedy decydujecie się na wspólne mieszkanie. Spokojnie omawiajcie sprzeczności, które się pojawiają i nie kończcie rozmowy zanim nie pojawi się rozwiązanie, które zadowoli obie strony. Jeśli każdy będzie obstawał po swojej stronie lub będzie tak robić jedna osoba, związek przerodzi się w walkę lub pole do wykorzystywania. Wtedy nie ma mowy o bliskości.

Test 2: Duchy poprzednich relacji

Zwykle jest tak, że ktoś przed nami był. Żona, narzeczona, dziewczyna, czasem są dzieci z tego związku. My też wcześniej kochałyśmy innego mężczyznę, może już jesteśmy mamą. Testem dla związku jest to, że kiedy duchy starych historii, często trudnych, wracają, my umiemy oddzielić je od nowej rzeczywistości. Mamy odwagę, żeby skonfrontować się odważnie z nieprzeżytymi emocjami i opatrzeć stare rany. Nie załatwiamy tego kosztem nowego partnera, bo rozumiemy, że on tylko wyzwala to, co nie zostało jeszcze uzdrowione. Bierzemy odpowiedzialność za to i zajmujemy się swoimi traumami, żeby głębiej zaangażować się w obecny związek.

Test 3: Trudności finansowe

Może się tak zdarzyć, że ktoś traci pracę bądź zmieniają się na niekorzyść warunki kredytowe. Nie musi to być bankructwo, ale z pieniędzmi robi się krucho. Jest to okazja, żeby przekonać się, czy nie jesteśmy ze sobą tylko z powodu barku bezpieczeństwa wewnętrznego. Czy nie mieliśmy wobec partnera oczekiwań, że zapewni nam spokojny byt. Jeśli tak jest, możemy czuć się bardzo rozczarowane, przestraszone i złe. Jednak nie od tego są związki, one są od kochania. Trudności finansowe robią dla związku przestrzeń, żeby znaleźć wspólne siły, żeby sobie poradzić i z wyrozumiałością podejść do sytuacji partnera. Aktywne wsparcie i porzucenie oczekiwań sprawią, że zażyłość między partnerami po tym teście się pogłębi.

Test 4: Śmierci rodzica

Umiera rodzic twój lub partnera. Taka sytuacja jest zwykle prawdopodobna. Śmierć rodzica jest wyzwaniem dla psychiki - przeżywanie żałoby najczęściej długo trwa i jest to proces, który trudno przewidzieć. W takiej sytuacji trzeba być blisko i okazywać empatię. Potrzebna jest wyrozumiałość i cierpliwość. Wtedy okazuje się, czy potrafimy współczuć i być oparciem dla partnera. Przekonujemy się, czy trudne chwile nas zbliżają.

Test 5: Kłamstwa lub zdrada

Zdarza się, że kłamiemy lub zostajemy oszukani. Może dojść do zdrady fizycznej bądź zdrady emocjonalnej. To bardzo trudny test dla związku. Jeśli umiemy przez to doświadczenie przejść, konfrontując się z bolesnymi uczuciami, wiele zyskujemy. To okazja do okazania pokory i przyznania się do błędu. Lub przekonania się, czy umiemy przebaczać. Psychoterapeuci par twierdzą, że związek po kryzysie jest bardziej dojrzały, a ludzie, którzy przeszli ten test zwycięsko - bardziej zżyci niż przedtem.

Test 6: Decyzja dotycząca rodzicielstwa

W tej sprawie musi być zgodność, chcemy być rodzicami czy nie. To pierwszy etap testu, który trzeba zdać w pełnej zgodności co do tego, by począć dziecko. Następny etap pojawia się wraz z przyjściem na świat potomka. Czy nadal potrafimy być partnerami dla siebie, czy mamy podobne modele bycia rodzicem, czy dziecko znajduje się na tym samym szczeblu ważności dla każdego z nas. Rodzicielstwo pozwala odkrywać w nas nowe aspekty siebie. Dobrze, jeśli wtedy pokonamy szkodliwe schematy, które rządziły naszymi rodzicami i w tym wyzwaniu będziemy iść ręka w rękę. Poznamy się wówczas na innym poziomie i nasza więź się zacieśni.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze