1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Dlaczego ludzie są singlami?

Dlaczego ludzie są singlami?

fot.123rf
fot.123rf
Bardzo często pojawiają się wątpliwości: "dlaczego tak naprawdę jestem sam lub sama?" Każdy z nas jest po troszę socjologiem i próbuje znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania. Dziś postaram się przybliżyć wyniki badań czołowych badaczy, zajmujących się w ostatnich dekadach przyczynami, dla których ludzie wybierają życie solistów.

Pół wieku temu...

Pionierskie badania nad przyczynami życia w pojedynkę były prowadzone w latach 50. ubiegłego wieku przez M. Kuhn. Badania te dotyczyły osób, które nie chciały wstąpić w związki małżeńskie. Warto przypomnieć, że wówczas propagowano instytucję rodziny i szczęśliwe związki, szczególnie w USA. Były to czasy powojenne, ludzie cieszyli się z odzyskanego pokoju, rodziło się wiele dzieci, określanych później jako pokolenie Baby Boomers.

Według przytoczonych badań, część osób nie chciała się z nikim wiązać, bo miała negatywny stosunek do samej instytucji małżeństwa. Dziś nie jest to powód do życia "solo", bo wiele par decyduje się na życie w związku nieformalnym. Inni nie chcieli przyznać się do homoseksualizmu. Dziś z tzw. coming-outem również nie zawsze jest prosto. Dużo zależy od środowiska, w którym funkcjonujemy.

Badani ponad 60 lat temu single, mówili o powodach, które są nadal aktualne. Wspominali, na przykład, o trudnej sytuacji zdrowotnej, braku atrakcyjności fizycznej, ale także uzależniającej miłości do rodziców, uniemożliwiającej zaangażowanie się emocjonalne w swój własny związek. Ludzie wówczas, jak i dziś, decydowali się na życie solistów, bo nie chcieli brać odpowiedzialności lub mieli nierealne oczekiwania wobec znalezienia jedynej, prawdziwej, romantycznej miłości. Poza tym, wskazywali na to, co jest bardzo aktualne, szczególnie wśród młodych osób, czyli przekonanie, że związek i ambicje zawodowe stoją do siebie w opozycji i trudno je pogodzić.

Eksplorowanie życia singli

W latach 70. w Stanach Zjednoczonych zaczęła gwałtownie wzrastać liczba osób, które wchodziły w związki małżeńskie dopiero po 30. roku życia. Poza tym, wiele osób decydowało się na życie w nieformalnym związku. Znany badacz P. Stein, postanowił przyjrzeć się powodom, dla których młodzi ludzie wybierają życie w pojedynkę. Okazało się, że w trakcie wywiadów badani wskazywali wiele czynników negatywnych, które przyczyniały się do tego, że podjęli decyzję o tym, że chcą żyć sami.

Po pierwsze, czuli presję ze strony rodziny i znajomych, aby zawrzeć związek małżeński, a sami nie chcieli tego zrobić. Ich zdaniem, życie w pojedynkę zapewniało im wiele różnych doświadczeń miłosnych oraz ekscytujący styl życia. Byli przekonani, że życie solisty umożliwia eksperymentowanie w sferze seksualnej i zapewnia dużą dostępność nowych partnerów.

Bardzo istotna okazała się także samowystarczalność i niezależność ekonomiczna. Single wskazywali, że mają silne grupy wsparcia w postaci członków rodziny, przyjaciół, znajomych, współlokatorów oraz specjalistów, do których mogą zwrócić się o pomoc w trudnych dla siebie chwilach, także psychoterapeutów i dlatego nie potrzebują tak bardzo drugiej połówki. Równie często zwracali uwagę na możliwość nawiązywania nowych znajomości oraz utrzymanie stałych relacji przyjacielskich, o które trudno dbać będąc w stałym związku.

Niechęć do małżeństwa była niejednokrotnie wiązana ze strachem przed utratą wolności i uzależnieniem swojego życia od życia partnera. Większość przebadanych osób podkreślała, że małżeństwo lub nieformalny stały związek zdecydowanie zmniejszają możliwości samorozwoju i robienia kariery zawodowej. Małżeństwo było przez nich postrzegane jako rodzaj "pułapki", w której brakuje porozumienia między partnerami. Badani przyznali, że postrzegają życie w pojedynkę w sposób pozytywny, ponieważ środki masowego przekazu w tamtym okresie kreowały w USA wizerunek singli jako osób szczęśliwych i zadowolonych ze swojego położenia życiowego.

Nowy wiek, nowe wyzwania

Na przełomie XX i XXI wieku, wielu badaczy "zjawiska singli" powróciło do poszukiwania jego przyczyn. Na przykład, S. Crompton wskazała pewne powody unikania stałych związków przez mężczyzn i kobiety w różnym wieku. Były to m.in. brak wiary w to, że jednostka musi być częścią pary, a także wiek – powyżej 40. roku życia, ludzie zdecydowanie rzadziej deklarowali chęć bycia w związku niż ci, którzy byli młodsi (szczególnie dotyczyło to kobiet). Ponadto mówiono o braku ustabilizowanej sytuacji zawodowej, długotrwałej choroby czy posiadaniu dzieci.

Dlaczego mężczyźni są singlami?

Z kolei inni badacze - B. Stieg i L. Jones - przebadali sześćdziesięciu mężczyzn w wieku 25-33 lat, którzy nigdy nie byli w związku małżeńskim. Oto dziesięć najważniejszych powodów, dla których pozostawali singlami:

- mogli uprawiać seks bez potrzeby bycia w stałym związku - mogli cieszyć się z bycia w parze bez potrzeby formalizowania związku - unikali ryzyka związanego z potencjalnym rozwodem i konsekwencji finansowymi rozpadu związku formalnego - nie chcieli mieć dzieci - nie musieli zawierać z partnerką kompromisów i zmieniać swojego życia - czekali na idealną partnerkę, która jeszcze się nie pojawiła w ich życiu - nie odczuwali presji żeby się ożenić - nie chcieli wiązać się z kobietami, które mają już dzieci - chcieli mieć własny dom jeszcze przed tym, jak się ożenią - chcieli się cieszyć z życia w pojedynkę tak długo, jak tylko będą mogli.

Dlaczego kobiety są singielkami?

Inna badaczka, M. Matlin, zajmująca się singielkami, wskazała, że niechęć do zamążpójścia wśród kobiet wynika, między innymi, z ich dużej aktywności społecznej. Inne badania wskazały, że im kobiety są młodsze, lepiej wyedukowane i im lepszą mają sytuację materialną, tym dłużej zwlekają z decyzją o poszukiwaniu stałego partnera, realizując w pierwszej kolejności ambicje zawodowe. Poza tym, małżeństwo i założenie własnej rodziny, nie należą do priorytetowych celów życiowych młodych singielek. Samodzielność finansowa daje im poczucie bezpieczeństwa, dlatego potencjalny partner nie jest przez nie postrzegany jako ten, który ma im zapewnić stabilizację życiową.

Okazuje się, że wiele powodów, które badano kilka dekad temu, nadal jest aktualnych – chociażby wiara w romantyczną miłość, strach przed utratą wolności i niezależności, chęć rozwijania kariery zawodowej, a także wiele innych. Może zatem warto się im przyjrzeć i skonfrontować je ze swoimi argumentami?

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze