Najnowsze odkrycia w neurologii wskazują, że to jak okazujemy uczucia i czy ich doświadczamy wpływa znacząco na nasze zdrowie. I fizycznie, i emocjonalnie, i na ogólną jakość życia.
Negatywne doświadczenia emocjonalne, które są naszym udziałem w ciągu życia, sprawiają że podświadomie je powtarzamy. Objawia się to zużywaniem energii na przeżywanie skrajnych emocji i chaotyczne działanie. Ani jedno, ani drugie nie przynosi nam spełnienia, raczej frustrację. Najwyraźniej widać to w relacjach międzyludzkich. A właśnie ta sfera może stać się idealną przestrzenią, która może „zabezpieczyć” nasze serce, sprawić, że doświadczymy w życiu szczęścia, spokoju, bezpieczeństwa. Sposób, w jaki okazujemy i przyjmujemy uczucia, wpływa na połączenie neuroprzekaźników w naszym mózgu i na funkcjonowanie układu nerwowego. Życzliwość, troska, miłość - okazywane i przyjmowane podczas całowania, dotykania, przytulania, serdecznego patrzenia się na siebie - są powodem dobrego samopoczucia na skutek wydzielania się oksytocyny, zwanej hormonem miłości. Jest ona uwalniana przez przysadkę mózgową i stymuluje wydzielanie innych „dobrych” hormonów, taki jak serotonina, dopamina oraz endorfiny. Badania dowodzą, że redukują one stres, wzmacniają układ odpornościowy, obniżają ciśnienie krwi, odżywiają komórki organizmu i ogólnie pozytywnie wpływają na nastrój. Wówczas nasze więzi emocjonalne ulegają wzmocnieniu i doświadczamy poczucia bezpieczeństwa.
Według neurologa Alana Schore'a, autora książki „Neurobiologia rozwoju emocjonalnego i jej wpływ na rozwój naszego Ja”, ludzki mózg przez całe życie przekształca się na skutek relacyjnych przeżyć i interakcji społecznych. Choć rodzimy się z pewnym „okablowaniem” ścieżek neuronowych, podczas życia są one nieustannie aktywowane. Wczesne doświadczenia z rodzicami tworzą w mózgu pewien „szablon” dla miłości, ale zawsze mamy wpływ na jego zmianę. „Ćwiczyć” możemy w dorosłych relacjach. Możemy wybrać, czy zdecydujemy się na pobudzanie uczucia miłości. Oto lista 20 pomysłów jak to robić poparta naukową wiedzą Alana Schore'a,.
1. Pokaż prawdziwe zainteresowanie tym, co twój partner mówi, nawiązując kontakt wzrokowy.
2. Dotykaj partnera każdego ranka zanim wstaniesz z łóżka.
3. Wyrażaj w sposób nieseksualny uczucia poprzez uściski, dotyk, trzymanie się za ręce, obejmowanie.4. Przed wyjściem do pracy przytul się do partnera.
5. Doceniaj swego partnera i wyrażaj to wobec innych ludzi.
6. Wyślij mu w ciągu dnia sms treści: "Myślę o Tobie".
7. Jeśli podziwiasz partnera, powiedz mu to.
8. Co najmniej raz dziennie całuj się z partnerem.
9. Przed i po pocałunku spójrz mu głęboko w oczy.
10. Miej ze swoim partnerem własne tajemnice, którymi się z nikim nie dzielicie.
11. Czule dotykaj go przed snem.
12. Przyjaźnijcie się ze sobą i wspólnie z innymi ludźmi.
13. Masuj czasem stopy lub plecy partnerowi.
14. Słuchaj go empatycznie, nie doradzając i okazując swoje uczucia.
15. Mów „Kocham Cię”.
16. Patrząc w oczy, mów mu, co ci się podoba w jego wyglądzie.
17. Śmiejcie się razem.
18. Patrzcie się na siebie serdecznie.
19. Używaj słów: „Czy to nie wspaniałe, że ...?”.
20. Bądź entuzjastyczna, mówiąc: „Kocham jak Ty...?".