1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Jak uratować związek w kryzysie? Poznaj 7 pomocnych kroków

fot. 123rf
Kiedy już uświadomisz sobie, że twój związek przeżywa kryzys, odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz go uratować. Jeśli tak, przeczytaj, jakie kroki możesz podjąć.

Kiedy już uświadomisz sobie, że twój związek przeżywa kryzys, odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz go uratować. Jeśli tak, przeczytaj, jakie kroki możesz podjąć, aby uratować związek w kryzysie. A co jeśli druga strona tego nie chce? Czy wówczas również warto walczyć?

Jak więc uratować związek?

1. Bądź uczciwa wobec własnych uczuć

Co czujesz w sytuacji, w której się znalazłaś? U źródła kryzysu w związku zawsze leżą tłumione uczucia i zachowania, które jeszcze bardziej je wypierają. Zastanów się nad tym. Jesteś w związku stroną, która krytykuje? Dlaczego to robisz? Obwiniasz? Wycofujesz uczucie? Złościsz się? Robisz to, żeby uniknąć lęku przed odrzuceniem, bliskością? I nie ma między wami wzajemności? Co jest twoim prawdziwym problemem? Czy jesteś gotowa, żeby stanąć z własnymi uczuciami twarzą w twarz? Chcesz wiedzieć, jak uratować związek, nawet gdy druga strona nie chce?

2. Puść przeszłość

Trzymanie się starych urazów jest „sposobem” na to, żeby relacja się nie rozwijała i żeby nie doświadczyć bliskości. Wypisz na kartce powody swojego starego bólu. Bądź w tym szczera.

3. Zorientuj się, czy postawa partnera jest otwarta

Nie ma sensu rozmawiać o problemach z poziomu uczuć, jeśli druga strona jest na to zamknięta. Podejmij próbę porozmawiania o poprzednim punkcie z partnerem. Nie obwiniaj go jednak, tylko mów o swoich uczuciach. Używaj słów „ja czuję”, zamiast „bo ty...”. Zbadaj reakcję. Znalezienie dokładnego sposobu na to, jak uratować związek w kryzysie, może wymagać czasu oraz różnych prób i błędów.

4. Skoncentruj się na sobie

Niezależnie od postawy partnera, zaprzestań analizowania jego zachowania i psychiki. Definiuj swój problem, nie jego.

5. Podejmij trud pracy wewnętrznej

Jeśli już zdefiniujesz swój problem, zajmij się nim. Jeśli na przykład jesteś zazdrosna o to, że twój partner odnosi sukcesy w życiu zawodowym i mało czasu ci poświęca, odkryj co za tym stoi. Boisz zająć się własną karierą lub pasją, bo cierpi twoje poczucie własnej wartości? Nie przeżyłaś jeszcze tego, że twoi rodzice mało się tobą zajmowali? To są poważne sprawy, którymi możesz zająć się sama lub poszukać pomocy u psychologa.

6. Obiecaj sobie, że wytrwasz, nawet gdy nie otrzymasz wsparcia od partnera

Przyjmij założenie, że partner nie jest po to na tej planecie, żeby ci pomagać. Z własnym bólem możemy skonfrontować się tylko sami. Jeśli naprawdę nie będziesz tego oczekiwać, może spotkać cię miła niespodzianka.

7. Bądź życzliwa wobec siebie, partnera i życia

Potrzebujemy współczucia dla siebie i bliskich osób w czasie kryzysu. To wcale nie jest łatwe zajmować się emocjonalnymi ranami. Dlatego ucisz w sobie krytyka, który mówi ci przykre słowa na ten temat. Bądź dla siebie wyrozumiała, wtedy automatycznie będziesz mieć dobre uczucia również dla partnera.

Jak radzić sobie z lękiem w związku? - TUTAJ

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze