1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Co stoi na przeszkodzie miłości?

Co stoi na przeszkodzie miłości?

123rf
Alexandra Katehakis jest terapeutką par oraz rodzin, a także dyrektorem Center for Healthy Sex w Los Angeles. W swojej praktyce zaleca klientom medytowanie na temat miłości. Te refleksje mają spowodować odkrycie głębokich blokad, które utrudniają życie razem. Mogą też posłużyć jako inspiracja do komunikacji z partnerem.

1. Nieporadność w miłości

Każdy, kto zdaje sobie sprawę, czym jest miłość, kto czuje, że to oddanie serca tak głębokie, tak tajemnicze i silne, że trudne do wyrażenia, jest szczęśliwy. Tragiczny jest los tych, dla których najgłębsze uczucia są nigdy niewyjaśnioną zagadką, są przemilczane i nigdy nie wyrażone.” Edward Carpenter

Ludzie, którzy czują się nieporadnie w bliskości z drugim człowiekiem, a zwłaszcza w seksie, zazwyczaj nie byli kochani w dzieciństwie. Zaznali wstydu, emocjonalnej przemocy, krzywdzącej krytyki, ich uczucia nie zostały przyjęte. Jednak, jak twierdzi Alexandra Katehakis, za sprawą pracy wewnętrznej nieporadność w miłości można uzdrowić. Jak tancerka pod wpływem muzyki otwiera swoje ciało na ruch, tak można otworzyć się na bliskie kontakty uczuciowe i seksualne. Ważne jest, żebyśmy uświadomili sobie źródło traum i zastanowili się, kiedy dzisiaj w życiu miłosnym (lub w jego braku) odczuwamy skutki tych trudnych, wypartych uczuć. Konieczne jest przeżycie jeszcze raz tego bólu. Teraz jednak w bezpieczniejszych warunkach i świadomie. Jeśli czujesz, że aspekt nieporadności w miłości dotyczy ciebie lub twojego partnera, rozważ konsultacje z psychoterapeutą.

2. Brak zaufania w miłości

Być może wszystkie pytania, które zadajemy miłości, służą do pomiarów i testów. Ich efektem są krótkie, śmiertelne cięcia.”Milan Kundera

Zaufanie jest często testowane w związkach. Sprawdzanie wiarygodności partnera już samo w sobie jest zaprzeczeniem miłości. Każda forma testu, który ma sprawdzić, czy on jest wierny, czy mnie kocha, czy jestem dla niego ważna, pokazuje, że tak naprawdę nie kochamy siebie. Nie wierzymy, że ktoś może obdarzyć nas miłością. Sprowadzamy się do roli przedmiotu, żądamy efektu potwierdzenia naszego jestestwa. Czyli sami dla siebie nie istniejemy. Jeśli w związku brak zaufania, każde z partnerów potrzebuje pracy nad zaufaniem sobie, co wiąże się z poczuciem braku własnej wartości i bezpieczeństwa. Dopiero wtedy możliwa jest tolerancja w związku, intymność, budowanie wzajemnego zaufania. I poczucie wewnętrznej wolności, przeżywane kiedy jesteśmy razem.

3. Nieszczerość w miłości

Mówienie prawdy to bolesna sprawa. Bycie zmuszonym kłamać jest jednak znacznie gorsze”. Oscar Wilde

Sekrety i kłamstwa są dla miłości ogromnym obciążeniem uniemożliwiającym prawdziwą intymność seksualną. Trzeba odwagi, żeby odsłonić swoje prawdziwe ja, swoje przekonania o brakach, pokazać swój wstyd. Mówienie prawdy o sprawach, które sprawiają, że czujemy się ze sobą źle, może być przerażające lub bolesne, ale jest niezbędne, jeśli chcesz zbudować swoją relację w oparciu o szczerość. Nieszczerość nie pozwala miłości rozkwitnąć, zagłusza ją. Pomyśl o takim akcie odwagi, żeby ujawnić wszelkie sekrety i kłamstwa, które oddzielają cię od partnera. Czy jesteś gotowa na uczciwość każdego dnia? Zacznij od jednej bolesnej tajemnicy. Niech szczerość będzie od dzisiaj twoim celem. Nie oczekuj wzajemności, zrób to z serca, a efekty pojawią się same. Ryzykujesz, ale możesz wreszcie zaznać bliskości.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze