fbpx

5 oznak współuzależnienia

5 oznak współuzależnienia
fot. 123rf

Czy można uzależnić się od drugiej osoby? Tak. I zjawisko nie dotyczy tylko żon alkoholików czy dziewczyn narkomanów. Współuzależnienie leży u źródła toksycznych relacji. Jak je rozpoznać?

1. Branie odpowiedzialności za innych

Osoba współuzależniona ma zwiększone poczucie odpowiedzialności za myśli, potrzeby i decyzje partnera. Przejmuje się też tym, czy on jest zadowolony z życia. Takie zachowania służą jej do manipulacji. Pod pozorem troski, kontroluje, dowartościowuje się, „zasługuje na miłość”.

2. Brak kontaktu ze swoimi uczuciami

Ciągła koncentracja na czyichś uczuciach jest skuteczną ucieczką przed swoimi. Osoba współuzależniona często nie jest świadoma tego, co czuje, czego chce, jakie ma wartości, przekonania, cele, marzenia.

3. Kurczowe trzymanie się związku

Związek osoby współuzależnionej opiera się na strachu. Z lęku przed odrzuceniem, samotnością, bezradnością ktoś taki trwa w związku, mimo poniżania, braku spełnienia uczuciowego, rozwoju, szczęścia.

4. Trudność w komunikowaniu własnych emocji

Tożsamość współuzależnionej jednostki jest pochłonięta przez kogoś innego. Nie mając rozeznania w swoich uczuciach, trudno jest się komunikować, podejmować decyzje, dokonywać wyborów.

5. Niezdolność do samostanowienia osobistych granic

Ktoś taki jest bezbronny, jeśli chodzi o obronę swoich granic. Brak poczucia własnej wartości „zachęca” agresorów do ataków.

6 trudnych uczuć wewnętrznego dziecka – TUTAJ

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze