1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Poparzone i podrażnione podniebienie – domowe sposoby na uśmierzenie bólu podniebienia

Poparzone i podrażnione podniebienie – domowe sposoby na uśmierzenie bólu podniebienia

Poparzone podniebienie wiąże się z dużym dyskomfortem, trwającym do kilku dni. Na szczęście podrażnione podniebienie można leczyć prostymi sposobami. (fot. iStock)
Wystarczy jeden nieostrożny łyk lub kęs, by przez długi czas cierpieć na bolące podniebienie. W miejscu urazu pojawia się zaczerwienienie, czasem biały nalot. Poparzone podniebienie to również dolegliwości w obrębie języka czy dziąsła. Dr Mariusz Duda podpowiada proste metody na uśmierzenie bólu.

Wystarczy jeden nieostrożny łyk lub kęs, by przez długi czas cierpieć na bolące podniebienie. W miejscu urazu pojawia się zaczerwienienie, czasem biały nalot. Poparzone podniebienie to również dolegliwości w obrębie języka czy dziąsła. Dr Mariusz Duda podpowiada proste metody na to, jak uśmierzyć ból podniebienia.

Każde oparzenie wymaga czasu, by się zagoić. W przypadku niepokojących lub nieustępujących objawów należy zwrócić się do specjalisty. Choć oparzenia powstałe w wyniku spożywania zbyt gorących posiłków zazwyczaj nie są groźne dla życia, to potrafią bardzo je uprzykrzyć, powodując podrażnienie podniebienia. Dlatego wraz z nadejściem chłodniejszych dni, gdy zmarznięci będziemy próbowali ogrzać się gorącą herbatą, lepiej sprawdźmy dokładnie jej temperaturę.

– W przypadku rozleglejszych obrażeń, nieustępujących przez tydzień dolegliwości bólowych należy zgłosić się do stomatologa, który leczy nie tylko zęby, ale całą jamę ustną. Zazwyczaj jednak tego typu oparzenia ustępują samoistnie – dodaje stomatolog.

Ból podniebienia – jak leczyć? Domowe sposoby

Lodowe okłady na podrażnione podniebienie

Tak jak w przypadku większości urazów, również i tutaj lód przyniesie ukojenie na poparzone podniebienie. Jest produktem dość łatwo dostępnym, nawet jeśli do oparzenia dojdzie w restauracji lub pizzerii. Serwowane napoje zazwyczaj zawierają kostki lodu. Starajmy się ssać kawałki lodu tak, by zmieniały swoje położenie w jamie ustnej, niekoniecznie dociskając je do samej rany.

Poparzone podniebienie i solna płukanka

Niektórym może wydać się to zaskakujące, ponieważ sól zazwyczaj działa drażniąco uszkodzoną skórę lub błony śluzowe. Jednak od wieków używana jest w leczeniu owrzodzeń oraz chorób gardła. Również w przypadku poparzonego podniebienia przyniesie ulgę. Należy wymieszać ¼ łyżeczki soli w szklance ciepłej wody. Taką mieszankę trzymajmy w ustach lub płuczmy je nią tak często ,jak tylko jest to możliwe. Nie tylko zniwelujemy ból podniebienia, ale także odkazimy podrażnione podniebienie oraz inne rejony jamy ustnej.

Mleko na bolące podniebienie

Wypicie mleka kojąco działa w przypadku, gdy zjemy zbyt pikantną potrawę. Okazuje się, że pomoże również w sytuacji, gdy mamy poparzone podniebienie. Jeśli mamy je w lodówce lub pobliskim sklepie, tak szybko jak to możliwe wypijmy trochę chłodnego napoju. Jeśli nie możemy go spożywać  z powodu nietolerancji lub alergii, po prostu poprzestańmy na płukaniu podrażnionego podniebienia.

Podrażnione podniebienie a leki na afty

Wszelkiego rodzaju środki sprzedawane bez recepty na afty lub owrzodzenia powinny uśmierzyć ból. Wystarczy zapytać farmaceutę, a ten powinien nam coś polecić. - Niektóre z tabletek na gardło zawierają benzokainę, która stosowana jest do łagodzenia oparzeń. W sprzedaży dostępne są również spraye i żele o miejscowym działaniu przeciwbólowym. Jeśli dyskomfort jest duży lub uraz dotyczy dziecka, warto skorzystać z któregoś z dostępnych środków – radzi dr Duda.

Jak ochraniać poparzone podniebienie?

Nie ma możliwości opatrzenia oparzeń powstałych wewnątrz jamy ustnej. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić im maksymalną ochronę. Z tego powodu powinniśmy zrezygnować w najbliższym czasie ze spożywania potraw gorących i pikantnych. Mogą one dodatkowo podrażnić błonę śluzową, wywołując nasilony ból podniebienia. Starajmy się także nie dotykać językiem, a tym bardziej palcami zranionego miejsca.

mat.pras. Duda Clinic

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze