1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Każdy artystą

Okazuje się, że weny, muz i demiurgicznych mocy najlepiej szukać… pod pępkiem. To tam znajduje się generator sztuki, dostatku i rozkoszy ziemskich. Jak się z nim obchodzić

Energia czakry krzyżowej, zwanej też czakrą seksu, jest jak płynąca, czysta rzeka, która nigdy się nie zatrzymuje. Zachwycona widokami, które mija, nie przywiązuje się nawet do najpiękniejszego. I, jak rzeka, będąc sobą, nigdy nie jest taka sama.

Dzięki drugiej czakrze każdy z nas jest artystą. Położona pod pępkiem, nad organami rozrodczymi magazynuje naszą twórczą energię, to z niej także rodzi się pragnienie, by wyrażać siebie. Druga czakra wpływa na doznawanie przez nas emocji i ich otwarte wyrażanie. Jej energia, gdy jest zbalansowana, przejawia się umiejętnością adaptowania się do nowych sytuacji, zmiany poglądów. Manifestuje się w naszej pracy, w tworzeniu obfitości finansowej, w doznawaniu zmysłowych przyjemności. Gdy to centrum energetyczne jest zablokowane, brakuje nam odwagi, aby realizować pomysły, boimy się zmian, rodzi się wstyd seksualny i wstyd ciała, poczucie winy, brak wiary we własną kreatywność. Boimy się utraty tego, co już mamy.

Charakterystyczną cechą czakry krzyżowej jest dwoistość jej natury. Z jednej strony mamy wiele nawyków i potrzebę kontrolowania naszego życia, a z drugiej – głębokie pragnienie rozwoju i kreatywnego wyrażania siebie. Ta dwoistość pojawia się też w relacjach z ludźmi. Pragniemy bliskości w naszych związkach, jednocześnie chcemy zachować swoją tożsamość. Zharmonizowana druga czakra pomaga nam w wyborze tych relacji, które wspierają nasz rozwój i pozwalają zachować indywidualność. Umiejętność traktowania konfliktów jako sposobności do dalszego wzrastania to także wyzwanie drugiej czakry.

Nasze życie płynie od chwili do chwili i w procesie wciąż zmieniających się wydarzeń i doznań uczymy się dokonywania wyborów. Druga czakra, choć wymaga od nas podejmowania decyzji, uczy, że nie ma jednej idealnej decyzji i że nigdy nie mamy pewności co do rezultatów naszych starań. To dzięki wyzwaniom tej czakry praktykujemy nieprzywiązywanie się do wyników. Uświadamiamy sobie, że ważne jest nie tyle to, jakie podjęliśmy w życiu decyzje, bo na ich rezultat nie mamy wpływu, lecz to, jaka intencja tym decyzjom towarzyszyła. I ta subtelna różnica zawiera klucz do pogodzenia sprzeczności drugiej czakry.

Ćwiczenie wzmacniające energie drugiej czakryFoto: Robert Wolański

Kładziemy się na brzuchu na podłodze, zginamy w kolanie prawą nogę, podnosimy ją i przytrzymujemy za kostkę. Jeśli to możliwe, trzymamy nogę tak, aby kolano nie dotykało podłogi. Unosimy głowę tak, aby szyja była lekko naciągnięta. Pozostajemy w tej pozycji przez kilkanaście sekund do minuty. Zmieniamy nogę i powtarzamy ćwiczenie. Po zakończeniu przez kilkanaście sekund rozluźniamy całe ciało, leżąc na podłodze.

Następnie zginamy oba kolana, chwytamy obie kostki, podnosimy nogi jak najwyżej, unosząc także głowę. Pozostajemy tak przez 30 sekund do 3 minut. Oczy są zamknięte i skupione na punkcie między brwiami. Oddychamy przez nos, starając się, aby oddech wydłużał się w miarę upływu czasu. Na zakończenie bierzemy głęboki wdech i przy wydechu kładziemy się na podłodze i przez chwilę relaksujemy całe ciało.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze