1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Skutki uboczne antybiotyków - możesz ich uniknąć!

</a>
Antybiotyki mogą zwalczyć poważną infekcję w ciągu zaledwie kilku dni, ale ich wysoka skuteczność ma swoją cenę – oprócz chorobotwórczych bakterii, te silnie działające środki farmakologiczne niszczą również dobroczynne bakterie, które mają korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego i moczowo-płciowego u kobiet. Wyjałowieniu organizmu można jednak zapobiegać. Jak to zrobić?

</a>

Rola bakterii w ciele człowieka

Mimo iż bakterie uchodzą – nie bez powodu – za źródło wielu problemów zdrowotnych, nie wszystkie szczepy są zagrożeniem dla zdrowia. Doskonałym tego przykładem są bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus), które wspomagają procesy trawienne i zapewniają właściwe, niskie pH pochwy. Pozytywny wpływ bakterii Lactobacillus na układ moczowo-płciowy kobiety wynika także z faktu, iż szczepy te produkują nadtlenek wodoru – związek o antybakteryjnych właściwościach, który hamuje nadmierny wzrost patogenów wywołujących infekcje pochwy.

Pałeczki kwasu mlekowego zapewniają optymalną ochronę intymną tylko wtedy, gdy w pochwie znajdują się odpowiednie ich ilości. Oznacza to, że każde zmniejszenie liczby bakterii probiotycznych stwarza ryzyko nadmiernego namnożenia się chorobotwórczych drobnoustrojów i wystąpienia stanu zapalnego w okolicach intymnych. Przyjmowanie antybiotyku jest niestety jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej organizmu, dlatego podczas antybiotykoterapii należy zadbać o skuteczną ochronę probiotyczną.

Cel: równowaga mikrobiologiczna

Spadek liczby bakterii Lactobacillus w następstwie przyjmowania antybiotyku nie tylko zwiększa podatność organizmu kobiety na infekcje pochwy, ale także osłabia układ pokarmowy, przyczyniając się do wystąpienia przykrych dolegliwości trawienne, takich jak ból brzucha, nudności i biegunka. Zastosowanie preparatu probiotycznego, który uzupełni florę bakteryjną o brakujące pałeczki kwasu mlekowego, jest więc sposobem na jednoczesne rozwiązanie dwóch problemów – wzrostu pH pochwy i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jak zwiększyć liczbę bakterii Lactobacillus w organizmie? Najprostszą i najbardziej skuteczną metodą odbudowy naruszonej flory bakteryjnej organizmu jest zastosowanie preparatu osłonowego, który zawiera żywe pałeczki kwasu mlekowego. Doustny probiotyk (np. ) dostarcza dobroczynne bakterie do przewodu pokarmowego, po czym pałeczki znajdujące się w dolnym odcinku jelita grubego przemieszczają się w naturalny sposób do pochwy, zasiedlając ją i nadając jej prawidłowy, kwaśny odczyn.

Przywrócenie równowagi mikrobiologicznej jest niezbędne nie tylko podczas antybiotykoterapii – do zaburzeń naturalnej flory bakteryjnej może dochodzić także na skutek zmian hormonalnych w okresie ciąży lub menopauzy, oraz w trakcie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Ryzyko zmniejszenia liczby bakterii Lactobacillus w pochwie, a co za tym idzie – wystąpienia problemów ze zdrowiem intymnym, zwiększa się także w wyniku błędów higienicznych (zbyt rzadkie lub zbyt częste mycie okolic intymnych, stosowanie mydła zamiast specjalnego płynu do higieny itp.), złych nawyków (noszenie obcisłych spodni i bielizny ze sztucznych tkanin) oraz częstych wizyt w saunie lub na basenie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze