1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Cukrzyca nie musi ci grozić!

Cukrzyca nie musi ci grozić!

123rf.com
123rf.com
Właśnie wchodzimy w listopad – miesiąc walki z cukrzycą. Liczba chorych Polaków to już ponad dwa miliony! Co robić? Robić badania.

Dane są niewesołe – szacuje się, że obecnie ponad 350 mln osób na świecie choruje na cukrzycę. A liczba ta rośnie. Zaczyna to przypominać epidemię, choć cukrzyca nie jest chorobą zakaźną. Dramatycznie zwiększa się liczba osób cierpiących na cukrzycę typu 2 – zapadają na nią ludzie dorośli. Tu winny jest przede wszystkim tryb życia i nieodpowiednia dieta.

Od kilkunastu lat 14 listopada jest Światowym Dniem Walki z Cukrzycą. Jednak jeden dzień to za mało, dlatego w tym roku po raz pierwszy cały listopad ogłoszono miesiącem, w którym mamy szansę więcej o tej chorobie się dowiedzieć. I jeśli coś nas niepokoi – sprawdzić, czy słusznie.

W ramach akcji rusza kampania edukacyjna, która ma uświadamiać Polaków, jak wielkim problemem stała się cukrzyca i zachęcać ich do badań. Ma się to odbywać na kilku płaszczyznach. Po pierwsze poprzez kampanię reklamową, a więc spoty telewizyjne i radiowe oraz reklamy prasowe. Po drugie diabetofon (22/ 545 37 26), czyli specjalny numer, pod który każdy może zadzwonić, a pielęgniarki diabetologiczne odpowiedzą na wszystkie pytania. No i najważniejszy punkt programu, czyli badania. Od 14 do 28 listopada w pięciu miastach Polski (Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie) w centrach medycznych ENEL-MED odbywać się będą bezpłatne pomiary cukru i konsultacje diabetologiczne. Dokładny harmonogram można znaleźć na stronie internetowej nie-cukrzycy.pl. A oprócz tego test ryzyka, dzięki któremu każdy może szybko sprawdzić, czy rzeczywiście powinien się zbadać oraz opis całej akcji i szereg ważnych informacji na temat cukrzycy.

Skutecznego lekarstwa likwidującego tę chorobę co prawda nie ma (diabetolodzy twierdzą, że osoba, która je stworzy, z pewnością dostanie Nagrodę Nobla), jednak można z nią żyć. Trzeba tylko wiedzieć, jak. Poziom cukru warto oznaczać raz do roku. Listopad to dobry termin – róbmy badania!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze