1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Koniec AIDS

Zdjęcia do kampanii autorstwa Zuzy Krajewskiej można zobaczyć na przystankach w całej Warszawie. (Fot. materiały prasowe)
Zdjęcia do kampanii autorstwa Zuzy Krajewskiej można zobaczyć na przystankach w całej Warszawie. (Fot. materiały prasowe)
Nie, ta choroba nie zniknęła, ale pora przestać się jej bać – twierdzą autorzy i organizatorzy kampanii społecznej „Koniec AIDS. Każdy wynik jest dobry”. Da się ją leczyć., tylko trzeba o niej wiedzieć. Czyli zrobić test. Dziś to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Pamiętacie film „Filadelfia”? Rzecz dzieje się w latach 90., Tom Hanks gra młodego prawnika umierającego na AIDS. To opowieść nie tylko o nieuleczalnej śmiertelnej chorobie, ale, przede wszystkim, o potwornym strachu, jaki w ludziach budziło samo hasło HIV czy AIDS. Przez lata medycyna zrobiła gigantyczne postępy w leczeniu i choć ciągle nie ma na HIV szczepionki, poziom wirusa we krwi można obniżyć tak, że będzie on niewykrywalny, a kobieta z HIV może bezpiecznie zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Leki są całkowicie refundowane, jedna tabletka dziennie może rozwiązać sprawę. Tylko… żeby się leczyć, trzeba o zakażeniu wiedzieć. Tymczasem, jak mówią statystyki, jesteśmy pod tym względem w Unii Europejskiej na szarym końcu. Tylko dziewięć procent Polaków zrobiło test w kierunku HIV. Ponad 50 procent osób zakażonych po prostu nie zdaje sobie z tego sprawy. A przecież niewiedza to narażenie nie tylko naszego zdrowia, ale też zdrowia naszych partnerów. Na pewno przyczyny tego, że się nie badamy, są różne. Czasem jest to strach, czasem wstyd. Dziś możemy o tym zapomnieć. Dzięki kampanii społecznej „Koniec AIDS” zrobić bezpłatny test, nie wychodząc z domu. (Można zamówić go przez  www.projekttest.pl). 

„Teraz już nie ma wymówek, aby odłożyć badanie w czasie. Anonimowy test, który pojawi się w twojej skrzynce pocztowej, jest szybki, wygodny i skuteczny. Jeśli wcześniej nie miałeś czasu na wizytę w punkcie diagnostycznym lub wstydziłeś się tam pojawić, to właśnie teraz te argumenty się zdezaktualizowały”, tłumaczy autorka projektu, Agata Stola z Fundacji Edukacji Społecznej.

Jeśli masz pytania, działa specjalna infolinia. „Od poniedziałku do piątku w godzinach od 16 do 20 oraz w soboty od godziny 10 do 14, pod numerem telefonu 800 14 14 23 można porozmawiać z doradcą ds. HIV. Odpowie na wszystkie pytania dotyczące testowania, ryzyka czy wiarygodności wyniku testu. Osoba, która chce wykonać test w domu, dostanie od niego specjalny kod, dzięki któremu będzie mogła zamówić test” – tłumaczy dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, koordynatorka testowania w kierunku HIV w Fundacji Edukacji Społecznej. 

Do badań zachęcają również Beata Sadowska, Sylwia Chutnik, Red Lipstick Monster, Ada Fijał, Adriana Kalska i Mikołaj Roznerski, Maria Seweryn, Maciej Gąsiu Gośniowski, Osi Ugonoh oraz Bela Komoszyńska z zespołu Sorry Boys. Zdjęcia do kampanii autorstwa Zuzy Krajewskiej można zobaczyć na przystankach w całej Warszawie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze