1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak wybierać smoczki i butelki dla niemowląt?

baby bottle with milk and pacifier isolated
baby bottle with milk and pacifier isolated
To wybór, z którego nasz maluch musi być zadowolony!

Pojawienie się na świecie dziecka to jeden z najważniejszych momentów w życiu młodych matek i ojców. Rodzicielstwo wiąże się także z wielkimi zakupami – koniecznością urządzenia dziecięcego pokoju czy zakupu akcesoriów, które znacznie ułatwią sprawowanie opieki nad niemowlęciem. Większość rodziców jeszcze przed narodzinami poszukuje dla swojego potomka smoczka oraz butelki. Na co zwracać uwagę i jak wybrać najlepsze z nich?

Który smoczek będzie odpowiedni?

Dzieci rodzą się z umiejętnością ssania: to dla nich czynność naturalna i instynktowna, wykorzystywana w trakcie karmienia. Potrzeba ta pojawia się także wtedy, gdy niemowlę jest zdenerwowane lub czuje się samotne. To dlatego rodzice decydują się na zakup smoczka. Mimo coraz częściej wskazywanych wad stosowania go (jak zahamowanie umiejętności żucia oraz powstawanie wad zgryzu), wciąż przeważają zalety. Podstawą jest właściwość „uspokajająca” ssania smoczka, kolejnymi – zmniejszanie ryzyka SIDS (czyli wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej) oraz mniejsze zagrożenie wadami zgryzu od tego wynikającego ze ssania kciuka. Używanie smoczka sprawdza się również wtedy, gdy dziecko zbyt często domaga się karmienia.

Jednym z kryteriów wyboru odpowiedniego smoczka dla naszej pociechy jest jego kształt – to od niego zależy prawidłowy rozwój zarówno żuchwy, jak i zgryzu. Smoczki okrągłe przypominają żarówkę, a do buzi niemowlaka można je wkładać w dowolny sposób. Te symetryczne są spłaszczone z dwóch stron, więc nawet po obrocie są prawidłowo ułożone. Dostępne są także smoczki anatomiczne, których końcówka dolna (dotykająca języka) jest spłaszczona, a górna wygięta podobnie do podniebienia.

Kolejnym kryterium jest rozmiar smoczka, odpowiadający wiekowi niemowlęcia. Orientacyjny podział rozróżnia smoczki dla dzieci w wieku od 0 do 6 miesięcy (oznaczone cyfrą „1” lub literą „A”), od 6 do 18 miesięcy (oznaczone „2” lub „B”) oraz powyżej 18 miesięcy (oznaczone „3” albo „C”). Od rozmiaru zależy bezpieczeństwo i komfort pociechy.

Trzeci element to materiał, z którego smoczek został wykonany – lateks (kauczuk) lub silikon. Smoczki kauczukowe są jasnobrązowe, matowe, mają też charakterystyczny zapach i smak. Z kolei wersje silikonowe są przezroczyste, nie mają ani zapachu, ani smaku. z silikonu jest trwalszy i odporny na temperaturę, dzięki czemu można go wygotować przed podaniem dziecku. Łatwiej też od niego pociechę odzwyczaić (ze względu na brak smaku). Z kolei modele lateksowe nie są tak trwałe, ale ich zaletą jest nieelektryzowanie się, przez co nie przyciągają one kurzu.

Wybierając smoczek, warto również zwrócić uwagę na jego tarczkę oraz kółko. Powinny one być dopasowane wielkością do ust niemowlaka, posiadać otwory wentylacyjne oraz wcięcie na nosek. Model powinien być także opatrzony właściwym certyfikatem – atestem PZH, świadectwem CE lub EN 1400 czy pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka.

Czym różnią się od siebie butelki?

Nie mniej ważny jest trafny wybór butelki do karmienia niemowlaka. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów butelek dla niemowląt: szklane, plastikowe, silikonowe, samosterylizujące, antykolkowe, z czujnikiem ciepła – wystarczy sprawdzić zakładkę .

Najważniejsze jest to, by butelka miała odpowiednią pojemność. Początkowo wystarczy zaopatrzyć się w taką o pojemności 120-150 ml, a następnie stopniowo zwiększać jej objętość. Dla przykładu: niemowlę czteromiesięczne może korzystać z butelki 180 lub 220 ml. Warto pamiętać, że noworodek jednorazowo wypija średnio 90-110 ml mleka, a z kolejnymi miesiącami porcje rosną (już w drugim miesiącu jego życia w butelce powinno zmieścić się ok. 110-130 ml pokarmu).

Butelkę wybrać można też ze względu na materiał wykonania. Butelki szklane są odporne na wysokie temperatury, łatwo też utrzymać je w czystości. Ponadto nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, więc są w pełni zdrowe dla malucha. Natomiast butelki plastikowe i silikonowe są przede wszystkim lżejsze i bardziej odporne na uszkodzenia, jednak matowieją i szarzeją w trakcie mycia ich w wysokich temperaturach. Przydadzą się jednak wtedy, gdy niemowlak potrafi je sam utrzymać.

Ważną cechą butelek jest ich prosty kształt (przynajmniej na początku) oraz szeroki otwór. Powinno to ułatwiać dokładne jej mycie oraz przygotowywanie mieszanek mlecznych. Dobrze jest też wybrać model, w którym wymienić można smoczek na ustnik, dzięki czemu niemowlę zyskuje nowe umiejętności. Skutecznym rozwiązaniem są też butelki z systemem antykolkowym, który zapobiega połykaniu powietrza w trakcie jedzenia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze