1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Paula i Karol wyśpiewują siebie

Paula i Karol wyśpiewują siebie

Roześmiani, pełni energii, bezpretensjonalni. Jeszcze niedawno grali kameralne, akustyczne koncerty dla przyjaciół. Dzisiaj członkowie zespołu Paula i Karol mają na koncie EP-kę i pierwszy, doskonale recenzowany album długogrający pt. „Overshare”. Byli na wszystkich tegorocznych, najważniejszych festiwalach, supportowali słynny Beirut. Dla polskiego rynku muzycznego są jak powiew świeżego powietrza.

-Czy, kiedy półtora roku temu graliście koncerty dla pokaźnego grona przyjaciół w Cafe Kulturalna czy Planie B, podejrzewaliście, że dzisiaj będziecie u progu prawdziwej kariery?

Paula:  Nieee, chyba nie… Wszystko się tak szybko działo i dzieje, że nie mamy właściwie za bardzo czasu myśleć o przyszłości. Żyjemy chwilą… Ja wiem, że tandetnie to brzmi!

Karol:
  Tak, żyjemy chwilą [śmiech]! Ale rzeczywiście koncentrujemy się na tym, co nam w danym momencie sprawia przyjemność, tak po prostu. Chcieliśmy nagrać płytę i grać sobie koncerty, tyle.

Zdaje się, że zanim zaczęliście wspólnie tworzyć muzykę, znaliście się już pięć lat…

K:
Ale nie jakoś blisko, bardziej na „cześć”, wymienialiśmy dwa czy trzy zdania. Odsyłamy do książeczki z płyty „Overshare”, gdzie opisujemy szczegóły naszej niezwykłej znajomości…

I nie tylko waszej. Wasz zespół opiera się na przyjaciołach.  Chyba nie osiągnęlibyście tak wiele, gdyby nie wasza kontaktowość i otwartość. Mam rację?

P:
[śpiewa donośnie] “I'm gonna try with a little help from my friends! Ooo” – to jest nasze motto!

K:
Tak! Ale w ogóle chyba w życiu tak jest, że bardzo trudno coś osiągnąć samemu. Żeby grać w zespole czy w ogóle coś tworzyć,  trzeba mieć życzliwych i fajnych ludzi wokół siebie. Prosta zasada.

P:
Ale to też nie jest tak, że my się przyjaźnimy z ludźmi, żeby dołączyć ich do naszego zespołu. Gdyby „nasi” muzycy z nami nie grali, też chciałabym się z nimi przyjaźnić jako z ludźmi po prostu, bo są wspaniałymi osobami. Oni sami podchodzili i chcieli z nami pracować. Nie było żadnego naboru.

A jak poznaliście twórcę pięknej oprawy graficznej waszych płyt? To Kanadyjczyk?

P:
Tak, nie znamy go osobiście. Siedziałam w Internecie i przypadkiem zauważyłam jego rysunki. Były niesamowite. Czułam, że gdybym miała większe zdolności plastyczne, to rysowałabym tak jak on. To jest bardzo „Paulusiowe”, mówiąc naszym slangiem. Napisałam do niego maila, czy mogę umieścić jego rysunki na okładce naszej EP-ki. Okazało się, że ma polskie korzenie po pradziadku, nazywa się Timothy Karpinski. To było dla niego niesamowite, że ktoś z dalekiej Polski tak nagle pisze z taką sprawą…

K:
Grafiki na EP-kę zrobił za darmo. A kiedy mu zaproponowaliśmy, że za „Overshare” już mu zapłacimy, to odpisał, że super, będzie miał na świąteczne prezenty dla swoich kotów [śmiech]. Chcielibyśmy mu zrobić wystawę w Warszawie, to znakomity ilustrator, jego prace muszą genialnie wyglądać na żywo.

Paula – dorastałaś w Kanadzie, a Karol – spędziłeś w dzieciństwie kilka lat w Nowym Jorku. Jak to na was wpłynęło?

P:
Zarówno moi rodzice, jak i Karola, mają takie zawody, że muszą się przemieszczać. Dorastaliśmy jeżdżąc w różne miejsca, przyzwyczailiśmy się do mobilnego życia. Dzięki temu umiemy szybko dostosować się do różnych nowych okoliczności, do nowego otoczenia. Jesteśmy nauczeni otwartości. Rozmowa z obcymi ludźmi - z uśmiechem i bez nerwów - nie sprawia nam trudności. Bardzo łatwo wchodzimy w interakcje z innymi osobami. I zrozumieliśmy się tak doskonale właśnie dzięki podobnym doświadczeniom.

Paula – masz w Kanadzie najbliższą rodzinę, która mieszka tam na stałe. Karol – jak to było z Nowym Jorkiem?

K: W latach 80. moja mama wyemigrowała do USA i po jakimś czasie postanowiła, że z nią tam zamieszkam. Wyjechałem w drugiej klasie podstawówki. Mieszkaliśmy w Nowym Jorku we dwoje przez 3,5 roku. Dużo się przeprowadzaliśmy, mama szyła w różnych miejscach. Trochę do teatru, trochę w branży mody, trochę do filmów. To była naprawdę ciekawa artystyczna praca, zawsze bardzo mi się podobała. Taki wolny zawód. Mama jest dla mnie pięknym przykładem, który udowadnia, że można ciężko pracować jako artysta i cieszyć się tym. Że można się utrzymać i spełnić poprzez pracę artystyczną.

 
Czy w Polsce coś takiego jest możliwe?

K:
Jest, bo to właśnie robimy. Co prawda nie mamy pieniędzy, ale poświęcamy się swojej twórczości. Środków na utrzymanie starcza ledwo, ledwo, musimy dorabiać też w inny sposób, bo bez tego by się nie dało. Zobaczymy, jak będzie w przyszłości.

Ale płyta „Overshare” póki co sprzedaje się jak świeże bułeczki?

P:
To prawda!

K:
No tak, chociaż tak w ogóle to trudno jest sprzedać dużo płyt w Polsce. To wszystko przez pewien  świat, który zdominował medialne potęgi i jest na szczycie hierarchii. Do niego idą wszystkie pieniądze z muzycznego rynku. A pod nim jest przestrzeń muzyki niezależnej, gdzie wszyscy ciężko pracują, ale nie da się w żaden sposób przebić przez ten sufit. Nikt już nawet od dawna nie próbuje. I trzeba otwarcie powiedzieć, że to nie jest fajna sytuacja i „ci na górze” nie zachowują się w porządku. Bo tak naprawdę cały wartościowy muzyczny świat w Polsce siedzi w tej chwili w podziemiu. Jest wielu muzyków, którzy robią strasznie dużo, są bardzo dobrze znani w całym kraju, a nie mogą się ze swojej twórczości utrzymać. To jest absurdalne.

Ale mimo tej sytuacji i chociaż znacie dobrobyt innych państw, kochacie Warszawę. Piszecie o niej piosenki, świetnie się w niej czujecie. Może polecicie to miasto reszcie Polski, która nie cierpi stolicy?

K:
Jeśli ktoś nienawidzi Warszawy, to jej tak naprawdę nie zna. Nie przeszedł się z nami po miejscach, które tu lubimy. Nie poznał ludzi, których kochamy. W tym mieście są naprawdę fajne, życzliwe, twórcze osoby, które robią świetne rzeczy i codziennie jest masa możliwości, żeby gdzieś pójść i zrobić coś ciekawego. W każdej chwili można poznać kogoś interesującego. Taka jest prawda o Warszawie. Trzeba w niej przeżyć kilka lat i się na nią otworzyć, poszukać swojego miejsca, nie być biernym.

P:
My akurat mamy zapał i wielką ambicję, żeby coś robić. Ale nie ukrywam, że jest mi łatwiej niż przeciętnemu Polakowi. Mam kanadyjskie korzenie i mogłam pracować przez parę lat jako native speakerka, zarabiać porządne pieniądze. W ogóle Warszawa jest bardzo różna od reszty Polski. Czasem jakiś znajomy wpada z zagranicy i mówi: „wow, Warszawa jest taka dynamiczna, znacie tylu niesamowitych muzyków, wszystko jest ekstra!”. Ale ja im powtarzam, żeby zdali sobie sprawę, że cała Polska tak nie wygląda. Muzykom z innych rejonów czy o mniej fortunnym pochodzeniu jest znacznie trudniej niż nam.

Czy jesteście przygotowani na szum medialny wokół waszych osób? Że będziecie rozpoznawani na ulicy?

K:
Rozpoznawalność twórców muzyki niezależnej jest minimalna. Raczej nie grozi nam jakieś uciążliwe zainteresowanie ludzi i mediów. A wszystko przez tę hierarchię, o której mówiłem wcześniej. To akurat jasna strona tej smutnej sytuacji.

P:
Z drugiej strony kiedy patrzę na moją 8-letnią córkę chrzestną z Zielonej Góry, która świadomie i z zapałem przesłuchuje naszą płytę i inne wartościowe albumy, chce słuchać Pustek, Czesława Śpiewa czy Mitch & Mitch. A na zajęciach z angielskiego musi słuchać jakiegoś badziewia…

K:
Obrzydliwego popu!

P:
Tak! To przykre. Jest w szkole muzycznej i nie ma fajnych wzorców. Więc może ta popularność w radiu chociaż by się przydała, z korzyścią dla wszystkich.

Foto: Wiesz O Co Chodzi
 girlwithdifferentnoodles.blogspot.comNa ile wasza twórczość jest osobista? Karol, powiedziałeś w wywiadzie dla Trójki, że się trochę „obnażacie”…

K:
No właśnie, ludzie na to dziwnie reagują, obruszają się. A przecież każdy artysta się jakoś obnaża. Najlepiej kiedy ubiera to w jakąś poetykę, dźwięki, ciekawą formę… Ja nie lubię naturalizmu w sztuce. Ale nie widzę w tym nic szokującego, że się jakoś odsłaniamy. Jesteśmy otwartymi ludźmi. To dla nas naturalne, że pokazujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy. Może ta formuła, gdzie wszystko jest akustyczne i nieskomplikowane sprawia, że wyraźniej widać tę naturalność.

Odsłońcie się zatem i powiedzcie, jak spędzacie Święta?

K:
Ja w domu, bardzo tradycyjnie, chociaż nie jestem praktykującym katolikiem. Chcę tę Wigilię spędzić z tymi samymi osobami, z którymi to robię od 30 lat. To dla mnie bardzo ważne, daje mi poczucie stałości i porządku. Niektórzy narzekają na to siedzenie przy stole z rodziną, a ja się zawsze bardzo cieszę i mam ogromna ochotę spotkać się ze wszystkimi krewnymi! Wręcz czekam na to.

P:
Ja wracam do Kanady i spędzę dwa tygodnie z siostrą, bratem i mamą. Będziemy jak zwykle siedzieć na kanapie, pić wino, leniuchować, grać w karty. Zrobimy również coroczny konkurs lepienia pierogów. Pierogi robimy naprawdę setkami! Zwykle wychodzi ich około 500. Moje rodzeństwo ma co jeść na kilka miesięcy. Szkoda, że nie mogę tych wyrobów przewieźć do Warszawy.

A myśleliście kiedyś o nagraniu świątecznej płyty?

K
: Ktoś już to nam nawet zaproponował!  Ale jeżeli już, to chcielibyśmy zrobić coś oryginalnego i fajnego. Nie jestem totalnie przeciwny, jednak nie można tak na szybko i po prostu. Skojarzenia ludzi z taką muzyką są raczej nie najlepsze… Cieszymy się, że nasza płyta wychodzi w okolicy Świąt, to jakoś do niej pasuje. Chyba nie potrzebujemy jeszcze dokładać słodkości i rodzinności, bo jest ich wystarczająco wiele na płycie.

P:
A jeśli ktoś szuka nietradycyjnych kolęd, to polecam Sufjana Stevensa, który wydaje już chyba 10 płytę ze świątecznymi piosenkami i tworzy naprawdę znakomitą, bardzo ładną muzykę.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Kultura

Katarzyna Gintowt: "Bez sztuki byłabym wrakiem człowieka"

Katarzyna Gintowt, absolwentka warszawskiej ASP. Projektowania graficznego uczyła się w pracowni plakatu u profesora M. Urbańca, malarstwa w pracowni profesorki T. Pągowskiej. Ukończyła także Studium Scenografii u profesora J. Szajny. Była dyrektorem artystycznym i autorem makiet m.in. magazynów „Cosmopolitan” i „She”. (Fot. archiwum prywatne)
Katarzyna Gintowt, absolwentka warszawskiej ASP. Projektowania graficznego uczyła się w pracowni plakatu u profesora M. Urbańca, malarstwa w pracowni profesorki T. Pągowskiej. Ukończyła także Studium Scenografii u profesora J. Szajny. Była dyrektorem artystycznym i autorem makiet m.in. magazynów „Cosmopolitan” i „She”. (Fot. archiwum prywatne)
Bez sztuki byłabym dziś wrakiem człowieka − mówi malarka Katarzyna Gintowt. Kiedyś malarstwem i rysunkiem zajmowała się „przy okazji”, po wyprowadzce na Suwalszczyznę poświęca się im w pełni. Powstałe w tym czasie obrazy pokaże wkrótce w Galerii Leonarda w warszawskim centrum Koneser.

Czy sztuka jest dla ciebie formą rozwoju osobistego?
Sztuka jest dla mnie nie tylko formą rozwoju, ale także rodzajem terapii. W domu na suwalskiej wsi mogę zamknąć się w pracowni i potraktować ten czas jako medytację. Mam w głowie zanotowane jakieś obrazy i wrażenia, i jestem na tym skoncentrowana. I powiem ci, że już bym bez tego nie mogła żyć. W czasach pracy w luksusowych magazynach, malarstwo i rysunek były tylko „przy okazji”, teraz mogę wreszcie pokazać obrazy, które wtedy powstały, ponieważ dałam im całą moją uwagę, energię i talent.

W większości są to abstrakcyjne plenery...
Tak, ale nie malowałam ich w naturze. Nasycam się krajobrazami, porami roku, pogodą, nastrojem i potem w pracowni wyrzucam na płótno lub papier to, czego doświadczyłam, przetworzone już przeze mnie. Obrazów nie traktuję w sposób komercyjny, bo wyrywam je ze swoich wnętrzności. Nie wiem, czy to na nich widać, ale tak właśnie jest. Żeby wyjaśnić, czym są dla mnie, opowiem ci o moim dniu. A więc wstaję, biorę psa i ruszam na spacer po okolicy, czyli Wigierskim Parku Narodowym. Jest tu naprawdę pięknie. Mamy dwa jeziora, plażę, wieżę widokową, las… No a ja idę z psem i obserwuję. Co roku na przykład przyjeżdża tu, jak mogę już powiedzieć, nasza znajoma, rozbija namiot niedaleko wieży widokowej i tak sobie żyje kilka miesięcy z całą rodziną. Jeden z obrazów powstał tak, że po ich przyjeździe wróciłam do domu i z pamięci namalowałam ten moment, kiedy oni się już kąpali, odpoczywali po podróży.

- Obrazów nie traktuję w sposób komercyjny, bo wyrywam je ze swoich wnętrzności. Nie wiem, czy to na nich widać, ale tak właśnie jest - mówi Katarzyna Gintowt.- Obrazów nie traktuję w sposób komercyjny, bo wyrywam je ze swoich wnętrzności. Nie wiem, czy to na nich widać, ale tak właśnie jest - mówi Katarzyna Gintowt.

Pamiątką z wakacji jednak bym go nie nazwała. Mnie niepokoi.
No właśnie, to, co robię, to tylko pogranicze sztuki przedstawiającej i abstrakcyjnej. Niektóre obrazy są bardziej abstrakcyjne, inne mniej. Ale wszystkie są naładowane tym, co przeżyłam, co widzę, co czuję. Na przykład idę z psem na spacer, patrzę na rytmy brzóz, na rytmy innych drzew, a potem przenoszę je na płótno. Podobnie znajduję inspiracje w zaoranej ziemi. To nowy etap mojego malarstwa, który narodził się tutaj, na Suwalszczyźnie, i zapewne nigdzie indziej by się nie narodził w takiej formie.

Pejzaże i emocje – malarstwo, które leczy duszę?
Kiedy się zabieram do malowania, muszę być wewnętrznie naładowana. Muszę też mieć ochotę malować. Profesorowie mówią, że w malarstwie trzeba unikać anegdoty, ale dla mnie jest ona ważna. Aby ją jednak dobrze pokazać, muszę skupić się na świetle, zastanowić nad kolorami, kompozycją – zwłaszcza że mnie kompozycja bardzo kręci.

Kompozycje na twoich obrazach, w moim odczuciu, po mistrzowsku oddają postrzeganie świata, kiedy przeżywamy trudne emocje.
Dla mnie najbardziej przerażający moment to ten, kiedy staję przed czystym płótnem. Zazwyczaj wtedy mam jednak już w głowie, co zrobię że na przykład: „na tym płótnie opowiem o zimie”, i zaczynam. A wtedy jak podczas medytacji kompletnie odcinam się od zewnętrznego świata. Zaczynam tworzyć na płótnie świat, który wychodzi ode mnie, a nie jest tylko odwzorowaniem tego wokół mnie. W swoim świecie czuję się bezpieczna. Ten zewnętrzny budził zawsze we mnie różne lęki, na przykład boję się ludzi, jestem introwertyczką. Malarstwo mnie koi, a doświadczenie życia na wsi zmieniło także moje obrazy. Mniej zainteresowania człowiekiem, a więcej – naturą.

- Wszystkie moje obrazy są naładowane tym, co przeżyłam, co czuję. Idę z psem na spacer, patrzę na rytm drzew, a potem przenoszę je na płótno - mówi Katarzyna Gintowt.- Wszystkie moje obrazy są naładowane tym, co przeżyłam, co czuję. Idę z psem na spacer, patrzę na rytm drzew, a potem przenoszę je na płótno - mówi Katarzyna Gintowt.

Jak jeszcze zmieniłaś się przez te trzy lata?
Przestałam się spieszyć. Mam swój stały rytm, ale jest to rytm narzucony przez naturę. Nie chcę, żeby to brzmiało w sposób egzaltowany, ale to prawda. Wstaję razem ze słońcem, bo to jest dla mnie magiczny moment. Lubię się wtedy napatrzeć na świat, lubię się ładować tym specyficznym światłem wschodzącego słońca, tymi kolorami. Żyję też porami roku. Zima jest bardzo trudna. Ale potem jest nagroda – wiosna i lato. Pojawiają się kwiaty i ptaki. Magicznym momentem jest na przykład ten, na który czekam i którego staram się nie przegapić, a jest nim przylot żurawi. Zawsze zjawiają się trzy. Śmieję się, że to albo trójkąt, albo małżeństwo z dzieckiem, które – jak to teraz u ludzi bywa – nie chce się wyprowadzić.

Udało ci się tej wiosny złapać ten moment, kiedy przylatują?
Do tej pory zawsze mi się udawało. A wtedy dostaję takiego speedu, że chce mi się żyć jak nigdy! Bo tu jest życie. Przychodzą jelenie, a ja codziennie kupuję w sklepie pięć kilogramów kartofli i pięć kilogramów marchwi, i im wysypuję. Mój rytm życia reguluje też prowadzenie ogrodu na zasadach permakultury, a więc nie stosuję pestycydów, a uprawy dobieram tak, aby nawzajem się chroniły przed szkodnikami. Nauczyłam się tych zasad, i to się sprawdza. Wszystko samo rośnie, a ja nie mam problemu z kretami czy ze ślimakami. Nie zaburzam ekologicznej równowagi, nie tępię żadnych zwierząt i dlatego do mojego ogrodu przylatują ptaki, które te ślimaki zjadają. Sąsiadka, która prowadzi ogród tradycyjny, wciąż na nie narzeka…

Permakultura zakłada troszczenie się o ziemię, ale także o innych ludzi i sprawiedliwy podział dóbr…
Tutaj postanowiłam kultywować wszystko, co jest zgodne z naturą i co jest dobre. Oraz ograniczyć konsumpcję. Kiedy mam wybrać: czy wydam pieniądze na buty czy na farby albo filtr do aparatu, bo robię dużo zdjęć, to nigdy nie wybiorę butów.

Samo niespieszenie się może wiele zmienić…
Dokładnie tak, gdybym się spieszyła, nie miałabym czasu na permakulturę, na czekanie na żurawie, karmienie jeleni. Nauczyłam się tu kochać ziemię, kochać naturę, a to naprawdę wszystko zmienia. Ale też z tego powodu zaczynam świrować, bo tu są myśliwi, którzy zabijają zwierzęta. Są rolnicy, którzy zatruwają pola, a ja mam ule i szkoda mi pszczół. Nie chcę, żeby umierały załatwione chemią. A na przykład jutro jadę do wsi Szwajcaria pod Suwałkami walczyć o to, aby nie wycinali drzew.

Zamiast rozgrywek w redakcji, które często przypominały to, co znamy z „Diabeł ubiera się u Prady”, robisz coś bardzo sensownego.
Kiedyś sensem mojego życia było latte na soi. Tak, mam poczucie zmarnowanego czasu. No ale każdy z nas ma taki czas, kiedy „musi”, bo ma rodzinę, kredyt, ma dzieci. Na szczęście ja już nic nie muszę. Tu czuję się częścią natury, a to daje poczucie wewnętrznej równowagi…

Twoje malarstwo i rysunki tego nie pokazują. Mimo sielankowych miejsc i sytuacji jest w nich dużo trudnych emocji, depresyjnych, może nawet traumatycznych?
Zdecydowanie tak, choć wolałabym o tym nie mówić, wolę malować. Chciałabym, aby każdy mógł samodzielnie te moje prace odczytać. Powiem ci jednak, że moje życie i twórczość to była do niedawna ciągła walka z tym, co trudne, ciemne, chaotyczne. Teraz zaczynam odnosić w niej zwycięstwo, które polega na odzyskiwaniu wewnętrznej równowagi. Jestem pewna, że to zasługa czasu, jaki ofiarowałam mojemu malarstwu. Ale i miejsca, w którym żyję. Wróciłam do natury i to mnie leczy.

Miejskie życie nie służy spokojowi, wciąż o coś zabiegamy, rywalizujemy…
Jak mówi moja przyjaciółka, Hania Samson, w mieście trzeba wciąż: „kupywać, kupować, kupywać!”. Ale kiedy stajesz się częścią natury, wszystko wraca do normy, bo natura jest bardzo mądra.

Żyjesz ze sztuki?
Nie, ale mało o to dbam. Mam, jak wspominałam, taki problem, że ciężko mi się rozstawać z obrazami. Kontrakty, jakie dostają koleżanki artystki: powstaje hotel i w każdym pokoju powinien być obraz, a więc właściciel kupi płótna hurtem – mnie nie interesują. Z jednej strony to fajne, taka stała wystawa w hotelu, ale z drugiej – moje obrazy są zbyt intymne. Ja bym chciała, żeby kupowali je ci, którym one się naprawdę podobają. Jak ktoś powie: „o rany, jakie fajne, ja chcę to mieć” – to jest dla mnie największa zapłata!

„O rany, jaki fajny jest ten obraz z kilkoma psami, chciałabym go mieć!”. No właśnie, czy psy na obrazach to także zysk z zamieszkania na wsi?
Psy były ze mną już w Warszawie. Kocham te zwierzaki i zawsze je miałam. Dlatego zazwyczaj na każdym moim obrazie znajdzie się jakiś piesek. Kiedy boisz się ludzi, to bywa, że pies jest twoim jedynym przyjacielem…

Ale tu, na wsi, malując, pokonałaś swoje lęki?
Bez sztuki byłabym dziś wrakiem człowieka, tyle ci powiem…

Katarzyna Gintowt, absolwentka warszawskiej ASP. Projektowania graficznego uczyła się w pracowni plakatu u profesora M. Urbańca, malarstwa w pracowni profesorki T. Pągowskiej. Ukończyła także Studium Scenografii u profesora J. Szajny. Była dyrektorem artystycznym i autorem makiet m.in. magazynów „Cosmopolitan”, „She”.

 1. Kultura

"Mayerling" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Poleca szefowa działu kultury „Zwierciadła”

"Mayerling", Vladimir Yaroshenko i Chinara Alizade jako Arcyksiąże Rudolf i Mary Vetsera. (Fot. Ewa Krasucka/materiały prasowe)
Sceny znowu są dostępne na żywo dla publiczności, a Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie świętuje wystawiając „Mayerlinga”. Baletową opowieść o jednej z bardziej intrygujących zagadek przeszłości, tajemniczej śmierci słynnej pary kochanków.

Tytułowy „Mayerling” to nazwa pałacu myśliwskiego w Austrii, w którym 30 stycznia 1889 roku arcyksiążę Rudolf, następca tronu austro-węgierskiego, jedyny syn Franciszka Józefa I i cesarzowej Elżbiety, zmarł w tajemniczych okolicznościach z 19-letnią baronówną Marią Vetserą u boku. Podwójne samobójstwo czy zabójstwo? Zagadka śmierci tych dwojga nie została rozwikłana do dzisiaj i z miejsca stała się pożywką dla plotek, teorii spiskowych, a także niewyczerpaną inspiracją dla pisarzy i scenarzystów. Najsłynniejsza ekranizacja tej historii to „Mayerling” Terence’a Younga z Omarem Sharifem i Catherine Deneuve rolach głównych. Film do kin trafił w 1968 roku, a dokładnie dekadę później swoją prapremierę w londyńskim Royal Opera House miała baletowa wersja „Mayerlinga”.

'Mayerling', Vladimir Yaroshenko jako Arcyksiąże Rudolf.(Fot. Ewa Krasucka/materiały prasowe)"Mayerling", Vladimir Yaroshenko jako Arcyksiąże Rudolf.(Fot. Ewa Krasucka/materiały prasowe)

Balet w czterech aktach stworzony przez sir Kennetha MacMillana, słynnego brytyjskiego choreografa do muzyki Ferenca Liszta. Porywczy, kochliwy, z obsesją na punkcie rewolwerów i śmierci Rudolf i zapatrzona w niego młodziutka Vetsera. To historia ich miłości, namiętności, romansu bez szans na szczęśliwe zakończenie, historia życia pod presją konwenansów i monarszych powinności, aż w końcu decyzji kochanków o wspólnej śmierci. „Mayerling” grany jest rzadko, tylko na wybranych scenach baletowych świata, do słynnych jego wystawień należy choćby to z 2013 roku z „pierwszym bad boyem baletu” Siergiejem Połuninem w roli Rudolfa. Premierę w warszawskim Teatrze Wielkim Operze Narodowej ma spektakl pod batutą Patricka Fournilliera, w wykonaniu tancerzy Polskiego Baletu Narodowego. A w obsadzie największe gwiazdy warszawskiej sceny – Władimir Jaroszenko, Yuka Ebihara i Chinara Alizade.

Fot. materiały prasoweFot. materiały prasowe

 1. Kultura

"Boginie" – premiera w Teatrze Słowackiego w Krakowie

Fot. Bartek Barczyk/materiały prasowe Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Fot. Bartek Barczyk/materiały prasowe Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Teatr Słowackiego w Krakowie zaprasza na kolejną premierę, tym razem spektaklu "Boginie" opartego na mitach Orfeusza i Eurydyki oraz Demeter i Kory. – Archetypiczna energia mitów greckich, stwarza przestrzeń do poszukiwań wspólnych płaszczyzn dla antyku i świata dzisiejszego, co wydaje mi się szczególnie fascynujące – wyjaśnia reżyser Jan Jeliński.

„Boginie” to spektakl oparty na mitach Orfeusza i Eurydyki oraz Demeter i Kory, które łączy motyw wędrówki między światami żywych i umarłych. Moment przejścia oraz liczne w kulturze przedstawienia Hadesu zainspirowały twórców do postawienia pytania o kondycję bogów i bogiń. To opowieść o cielesności, bólu, chorobie, ale również o poszukiwaniu tożsamości, wracaniu do zdrowia i nauce rozumienia własnego ciała. Czym jest Hades dla Demeter, bogini urodzaju i opiekunki pięknych narodzin? Czym jest Hades dla jej córki Kory, jedynej żywej wśród umarłych? Czym jest Hades dla Eurydyki nieustannie wyciąganej z zaświatów? Czym jest Hades dla Orfea, w mitologii sławnego poety i argonauty? Czym jest Hades dla Karen Carpenter? Czym i kim jest Hades współcześnie?

– Wybrałem temat czerpiący ze świata mitycznego, ponieważ interesuje mnie badanie kondycji bóstw w kontekście współczesności. Archetypiczna energia mitów greckich, stwarza przestrzeń do poszukiwań wspólnych płaszczyzn dla antyku i świata dzisiejszego, co wydaje mi się szczególnie fascynujące – wyjaśnia Jan Jeliński, reżyser spektaklu, student V roku Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, laureat nagrody głównej Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podczas 10. Forum Młodej Reżyserii za wrażliwość i autorską drogę w rozczytywaniu i redefiniowaniu archetypów kultury za reżyserię spektaklu „Nimfy 2.0” wyreżyserowanym w Starym Teatrze.

Obsada:
Natalia Strzelecka
Alina Szczegielniak
Magdalena Osińska
Karol Kubasiewicz
Rafał Szumera

Pozostali twórcy:
reżyseria: Jan Jeliński
tekst i dramaturgia: Alicja Kobielerz
scenografia i kostiumy: Rafał Domagała
muzyka: Filip Grzeszczuk
wideo: Adam Zduńczyk
projekty multimedialne: Tomasz Gawroński
inspicjent: Bartłomiej Oskarbski
producentka: Oliwia Kuc

Premierowy set: 4,5,6 czerwca
Spektakle w lipcu: 1,2,3,4 lipca

Bilety i więcej informacji na www.teatrwkrakowie.pl.

 1. Kultura

Nowy dokument z udziałem Davida Attenborougha już niedługo trafi na Netflix

Kadr z filmu dokumentalnego
Kadr z filmu dokumentalnego "Świat na granicy: Nasza planeta oczami naukowców". (Fot. materiały prasowe Netflix)
"To właśnie teraz jest dekada decydująca o przyszłości ludzkości na Ziemi" - słyszymy w zwiastunie filmu dokumentalnego "Świat na granicy: Nasza planeta oczami naukowców". David Attenborough i naukowiec Johan Rockström badają w nim degradację bioróżnorodności Ziemi i sprawdzają, czy możemy jeszcze zapobiec kryzysowi.

„Świat na granicy” opowiada o ustaleniach naukowych profesora Johana Rockströma, który cieszy się uznaniem na całym świecie. To historia o najważniejszym odkryciu naukowym naszych czasów — o tym, że ludzkość maksymalnie przesunęła granice zapewniające stabilność życia na Ziemi przez 10 000 lat, od zarania cywilizacji.

Podczas 75 minut filmu wybierzemy się w podróż, podczas której dowiemy się, jakich granic absolutnie nie wolno nam przekroczyć, nie tylko ze względu na stabilność naszej planety, ale przede wszystkich z uwagi na przyszłość ludzkości. Poznamy rozwiązania, które możemy i musimy wdrożyć już teraz, jeżeli chcemy chronić mechanizmy utrzymujące życie na Ziemi.

Narratorem filmu dokumentalnego „Świat na granicy: Nasza planeta oczami naukowców” jest sir David Attenborough. Za produkcję odpowiada uhonorowany wieloma nagrodami zespół z wytwórni Silverback Films, która stworzyła przełomowy serial „Nasza planeta” oraz dokument „David Attenborough: Życie na naszej planecie”. Film przedstawia podstawy naukowe obu tych wpływowych produkcji.

„Świat na granicy: Nasza planeta oczami naukowców” będzie można obejrzeć od 4. czerwca na platformie Netflix.

(Fot. materiały prasowe Netflix)(Fot. materiały prasowe Netflix)
 1. Kultura

"Proste rzeczy" – czuła opowieść o poszukiwaniu życiowych fundamentów

Kadr z filmu
Kadr z filmu "Proste rzeczy", na zdjęciu Błażej Sitowski. (Fot. Jarosław Sosiński/Before my eyes)
Mówią: rzuć wszystko i wyjedź z miasta. Ale co dalej? Ucieczka z miejskiej dżungli to dopiero początek, zwłaszcza wtedy, gdy zabieramy ze sobą bagaż nierozwiązanych spraw rodzinnych, tak jak bohater filmu "Proste rzeczy" Grzegorza Zaricznego.

Nagrodzony na prestiżowym festiwalu Sundance Grzegorz Zariczny to reżyser, który odważnie eksploruje terytorium na granicy fabuły i dokumentu. W „Prostych rzeczach”, czułej opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów, podpatruje autentyczną relację Błażeja (Błażej Kitowski), Magdy (Magdalena Sztorc) i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka (Tomasz Schimscheiner) – brata zmarłego ojca Błażeja, który pojawia się, by pomóc młodym w remoncie wiejskiego domu. To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości. Zariczny w umiejętny sposób zderza tu słodko-gorzką codzienność z bezmiarem uniwersalnych problemów.

Grzegorz Zariczny, ur. w 1983 roku absolwent reżyserii filmowej Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy. W 2012 roku jego dokument krótkometrażowy „Gwizdek” miał premierę światową i otrzymał Grand Prix na festiwalu filmowym w Sundance. W 2016 roku zrealizował debiut fabularny „Fale”, który miał premierę w Konkursie Głównym MFF w Karlovych Varach. W 2020 roku ukończył swój drugi film fabularny „Proste rzeczy”, który miał polską premierę w Konkursie Głównym MFF Nowe Horyzonty. (Fot. Jarosław Sosiński/Before my eyes)Grzegorz Zariczny, ur. w 1983 roku absolwent reżyserii filmowej Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy. W 2012 roku jego dokument krótkometrażowy „Gwizdek” miał premierę światową i otrzymał Grand Prix na festiwalu filmowym w Sundance. W 2016 roku zrealizował debiut fabularny „Fale”, który miał premierę w Konkursie Głównym MFF w Karlovych Varach. W 2020 roku ukończył swój drugi film fabularny „Proste rzeczy”, który miał polską premierę w Konkursie Głównym MFF Nowe Horyzonty. (Fot. Jarosław Sosiński/Before my eyes)

Rozmowa z odtwórcami głównych ról: Magdaleną Sztorc i Błażejem Kitowskim

Jaką rolę w filmie odegrały wasze doświadczenia?
Grzegorz Zariczny zaprosił nas do udziału w filmie „Proste rzeczy” w momencie, kiedy byliśmy świeżo upieczonymi rodzicami. Nasza córka Alicja miała niecały rok. W tym czasie również zdecydowaliśmy się przeprowadzić na wieś i zaadaptować tam sobie część domu. Byliśmy w trakcie prac, kiedy zaczęły się rozmowy o wspólnej realizacji filmu. Najważniejszą postacią w tym układzie był Błażej. Grzegorz chciał opowiedzieć o jego trudnej relacji z ojcem i pokazać, jak młody mężczyzna – ojciec i partner - mierzy się z bolesnymi doświadczeniami z przeszłości, by odnaleźć spokój i siłę do działania w teraźniejszości.

Czy kamera w sferze intymnej jest rodzajem terapii? Przejrzeniem się w lustrze?
Kamera w sferze intymnej jest na pewno dużym przeżyciem, przynajmniej w życiu naturszczyków. Podeszliśmy do tematu z dużym zaangażowaniem, z wiarą, że historia, którą chce opowiedzieć Grzegorz, bazująca na naszych doświadczeniach, ale jednocześnie pozostająca fabułą, współgrająca z wrażliwością i wizją Grześka, będzie miała sens i będzie ważna dla widza. Chcielibyśmy, żeby ta historia kogoś poruszyła. Włożyliśmy w to dużą część siebie. Błażej na pewno musiał otworzyć swoją puszkę Pandory – dużo go to kosztowało. Czy film okazał się terapią? Nie, to tylko film.

Kadr z filmu 'Proste rzeczy', na zdjęciu Magdalena Sztorc i Błażej Sitowski. (Fot. materiały prasowe)Kadr z filmu "Proste rzeczy", na zdjęciu Magdalena Sztorc i Błażej Sitowski. (Fot. materiały prasowe)

Mieliście precyzyjny scenariusz czy improwizowaliście?
Bazowaliśmy raczej na treatmencie. Rozpisaliśmy historię, którą chcieliśmy opowiedzieć na sceny. Każdą scenę Grzegorz z nami omawiał, każda miała swój cel. My również inspirowaliśmy Grześka – przez wiele tygodni spotykaliśmy się weekendami, opowiadaliśmy o naszej codzienności, działaniach, planach, wspomnieniach. Oprócz nas i Grzegorza, w spotkaniach brał udział Tomasz Schimscheiner (filmowy wujek), Weronika Bilska (autorka zdjęć) i Bartosz Świderski (drugi reżyser).Podczas planu zdjęciowego każda scena była improwizowana. Mówiliśmy własnym językiem, niemieliśmy rozpisanych dialogów. Najczęściej wszystko działo się w jednym dublu, w długich ujęciach – jedna kłótnia, jedna scena na rybach, itd. Ogromne znaczenie w tym projekcie i jego finalnym kształcie miał też montaż – trwał ponad rok.

Czy film wpłynął na waszą rodzinę?
Cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Nie da się tego wymazać. To też ważna rodzinna pamiątka. Jednocześnie był to eksperyment, trochę igranie z ogniem, z emocjami, z przeszłością. Nie zawsze czuliśmy się na to gotowi. Do dziś prowadzimy dyskusje, czy to miało sens, czy ten film nie utrudnił nam pewnych spraw. Czy to tak naprawdę nie było wywoływanie duchów, które dopiero teraz zaczynają nas nękać. Czy dopiero teraz nie nadszedł czas, żeby pewien rozdział zamknąć.

Film Grzegorza Zaricznego „Proste rzeczy” w kinach od 4 czerwca.