1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Zygmunt Miłoszewski „Ziarno prawdy”

Zygmunt Miłoszewski „Ziarno prawdy”

</a>
W 2007 roku ukazało się „Uwikłanie”, książka, która nie tylko znacząco podniosła poziom polskiej powieści kryminalnej, ale zachwyciła także czytelników niezbyt chętnie sięgających po literaturę popularną.

</a>

Młody pisarz Zygmunt Miłoszewski (ur. w 1976 r.) uhonorowany został Nagrodą Wielkiego Kalibru, a „Uwikłanie” doczekało się ekranizacji. Mniejsza już o to, czy udanej, i tak z większą niecierpliwością odliczałam dni do premiery „Ziarna prawdy”, czyli kontynuacji losów dociekliwego prokuratora Teodora Szackiego.

Od wydarzeń opisanych w pierwszej części mija czas jakiś. Szacki ląduje na „placówce” w Sandomierzu, gdzie trafia się niewiele spraw na miarę jego detektywistycznego talentu. Wreszcie dochodzi do zabójstwa kobiety za pomocą narzędzia, które Żydzi stosowali ongiś do rytualnego zabijania zwierząt. Zakorzenienie zagadki w przeszłości dało Miłoszewskiemu okazję do pokazania historii miasta. Autor zadbał też o opis prowincjonalnych obyczajów czy wiarygodne oddanie rozterek świeżego rozwodnika. Jak na rasowego pisarza przystało, dopracował każdy detal: od zwrotów akcji, po oryginalne dowcipy. I obronił swoją arcymistrzowską pozycję.

W.A.B., Warszawa 2011, s. 410

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze