1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Wykład i pokaz tańca indyjskiego Seraikella Chhau

Wykład i pokaz tańca indyjskiego Seraikella Chhau

materiały prasowe
materiały prasowe
Teatr Tańca Nataraja zaprasza na wykład i pokaz tańca Seraikella Chhau 12 lutego do Herba Thea w Warszawie.

Taniec Seraikella Chhau narodził się w indyjskich koszarach. Gdy dwa wieki temu podniesiono jego rangę ze sztuki walki do tańca artystycznego, nabrał wdzięku, a ruchy tancerzy - często naśladujące sposób poruszania się zwierząt - stały się żywiołowe, rytmiczne, pełne gracji i siły.

Naturę tego tańca najlepiej oddaje sama jego nazwa: ćhau pochodzić ma od sanskryckiego ćhaja, oznaczającego "cień", "wyobrażenie" lub "maska". Tancerz Seraikella ćhau przeobraża się w postać, którą odgrywa na scenie. To cień tej właśnie postaci, jej wyobrażenie, pojawia się w umyśle i ciele tancerza, którego twarz skryta jest pod piękną, dopasowaną do charakteru postaci, maską.

Dla tancerza ćhau najważniejszym i jedynym środkiem ekspresji jest jego własne ciało, przez co ruchy muszą być bardzo dynamiczne, precyzyjne, pełne wigoru, uczucia i wyczucia. Koncentracja, równowaga, lekkość, wytrzymałość, sprawność, kontrola ciała i oddechu - to najważniejsze umiejętności, które tancerz musi opanować do perfekcji.

Półtoragodzinne spotkanie poprowadzi Aleksandra Michalska-Singh, indolożka-drawidolożka, jest tancerką, choreografką i instruktorką klasycznych tańców indyjskich, dzielącą życie pomiędzy Indie i Polskę.

12 lutego, godz. 18:00, Herba Thea, ul. Pokorna 2, Warszawa, wstęp wolny

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze