1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Laureatka Oscara Hildur Guðnadóttir zagra w Warszawie swoją ścieżkę dźwiękową do „Czarnobyla”

Laureatka Oscara Hildur Guðnadóttir zagra w Warszawie swoją ścieżkę dźwiękową do „Czarnobyla”

Laureatka Oscara Hildur Guðnadóttir zagra w Warszawie swoją ścieżkę dźwiękową do „Czarnobyla”. (Fot. materiały praoswe)
Twórcy krakowskiego Unsoundu zapraszają na pierwszą edycję nowego warszawskiego festiwalu. Ephemera odbędzie się w różnych miejscach w stolicy w dniach 12-13 września oraz 14-15 listopada 2020 roku. W programie nie zabraknie koncertów, wystaw i performansów. 

Festiwal Ephemera to wynik solidarnej pracy wielu osób, organizacji i instytucji ważnych dla warszawskiego życia kulturalnego – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Nowego Teatru, TR Warszawa i Teatru Powszechnego.

Pomysł na wydarzenie, które będzie łączyło różne dziedziny sztuki, ale też ludzi i miejsca w Warszawie powstał jakiś czas temu, jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa. Naszym celem jest stworzenie bezpiecznego wydarzenia, które połączy warszawską społeczność oraz pozwoli przepracować ostatnie wydarzenia – mówi Małgorzata Płysa, współdyrektorka artystyczna festiwalu.

Jednym z głównych elementów wrześniowego programu będzie „Chernobyl live” Hildur Guðnadóttir. Kompozycja na motywach głośnego serialu HBO zostanie wykonana na żywo w wyjątkowej przestrzeni oraz specjalnej scenografii, której wygląd i charakter jest efektem zastosowania maksymalnego reżimu sanitarnego. Przejmujący utwór wybrzmi szczególnie mocno w wielkiej przestrzeni dawnej drukarni przy ul. Mińskiej w Warszawie. Ograniczona liczba widzów i możliwość poruszania się będą częścią eksperymentu, testu na to, jak najbezpieczniej brać udział w wydarzeniach muzycznych w 2020 roku. Nagranie z wydarzenia stanie się częścią specjalnego dokumentu oraz zostanie w późniejszym terminie udostępnione on-line.

Za swoją kompozycję „Chernobyl” Gudnadottir była wielokrotnie nagradzana. Artystka otrzymała również Oscara za muzykę do filmu „Joker”.  Z powodu pandemii „Chernobyl live”  będzie w tym roku wykonany na żywo jedynie dwa razy.

W Nowym Teatrze odbędzie się polska premiera „Untitled (Holding Horizon)” Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa, który stworzył choreografię nawiązującą do pożądania, dezorientacji i wspólnotowości.

Weekend zamykają dwa występy na świeżym powietrzu. Pierwszy z nich będzie „Martwa natura” Antoniny Nowackiej, którą artystka wykona wraz z Michałem Czachorem i Grzegorzem Artmanem. Artyści stworzyli głosową rzeźbę, w ramach której trawestują ideę pożegnań z naturą. Kompozycja jest częścią spektaklu „Martwa natura” przygotowywanego dla Teatru Powszechnego. Potem przyjdzie pora na solowy występ Lyry Pramuk, artystki która łączy ze sobą klasyczny śpiew, popową wrażliwość, performatywne praktyki, elementy kultury klubowej oraz walkę o obecność osób niebinarnych w kulturze klubowej. Częścią Ephemery będzie też listopadowy koncert tajemniczego artysty Andrzeja Nowaka.

"Chernobyl live" oraz koncerty Lyry Pramuk i Antoniny Nowackiej w ramach Ephemery będą także częścią weekendu zamykającego wystawę w Muzeum Sztuki Nowoczesnej „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”. Zobaczyć na niej można prace artystyczne dotyczące przemian zachodzących na kuli ziemskiej. Jak słusznie zauważyli kuratorzy wystawy:

„Sztuka z pewnością nie ochroni nas przed katastrofą, ale pomoże nam uzbroić się w dziwne narzędzia służące pracy wyobraźni i współodczuwania”

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze