1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Studenci uczcili Dzień Żołnierzy Wyklętych

Na trzecim peronie Dworca Centralnego w Warszawie Stowarzyszenie "Studenci dla Rzeczpospolitej" zrekonstruowali leśny posterunek Żołnierzy Wyklętych

Na trzecim peronie złożono prawdziwe świerki, zapalono sztuczne ognisko, pojawili się umundurowani żołnierze pod bronią. Członkowie Stowarzyszenia "Studenci dla Rzeczpospolitej", postanowiliśmy uczcić historyczne święto nietypowym happeningiem.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie żołnierzom wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach WiN-u 1 marca 1951 roku.

tego dnia płk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec zostali straceni w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze