1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Wystawa prac Tima Burtona

Wystawa prac Tima Burtona

Zobacz galerię 11 Zdjęć

W Paryżu otwarto wystawę poświęconą twórczości jednego z największych freaków współczesnego kina, Tima Burtona. Ekspozycja potrwa do 5 sierpnia 2012 w Cinémathèque française

Reżyser znany jest m.in. z filmów: „Charlie i fabryka czekolady”, „Edward Nożycoręki”, „Alicja w krainie czarów”. Wkrótce zobaczymy jego dwie najnowsze produkcje: gotycką opowieść „Dark Shadows” (Mroczne cienie) i fantastyczną bajkę „Frankensweenie".

Po wernisażu Burton przyznał, że jest „nieco oszołomiony”. Muzealnictwo nigdy nie było mu bliskie, tymczasem na wystawie znalazły się m.in. jego szkice z młodości, nigdy niezrealizowane projekty. O swoim rysowaniu powiedział – Nie mówię dużo ani za wiele. Rysunek jest dla mnie środkiem wyrazu bez słów. Przetwarzanie emocji w coś twórczego jest ważne dla każdego; w moim przypadku posłużył do tego rysunek. (…) Wychowałem się w kulturze przedmieścia, bardzo ulegającej wpływom: komiksy, seriale klasy B.

Na pytanie o ulubiony obraz, Amerykanin powiedział, że czuje się jak rodzic, który ma wybrać ukochane dziecko, bo w każdym filmie jest coś, co mu się podoba. Przyznał się jednak do pewnej słabości do „Edwarda Nożycorękiego”. – To bez wątpienia mój najbardziej osobisty film –  dodał.

 

źródło: Le Figaro

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze