1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Joker” powraca. Twórcy filmu szykują kontynuację

„Joker” to jedna z najmocniejszych produkcji ostatnich lat. W głośnym filmie Todda Phillipsa tytułową rolę zagrał Joaquin Phoenix. (Fot. materiały prasowe)
Plotki okazały się prawdziwe. Obsypany nagrodami „Joker” z wybitną kreacją Joaquina Phoenixa doczeka się kontynuacji. O pracach nad drugą częścią kinowego przeboju sprzed trzech lat poinformował na swoim Instagramie sam reżyser filmu – Todd Philips.

O „Jokerze” Todda Philipsa było głośno jeszcze przed premierą. Fakt, że najmroczniejszy bohater uniwersum DC doczeka się niezależnej produkcji, zelektryzował wielu miłośników kina. Później w mediach pojawiły się pierwsze wzmianki o tym, kto wcieli się w legendarnego Księcia Zbrodni. Wybór twórców padł na charyzmatycznego Joaquina Phoenixa. Zadanie, które aktor miał przed sobą, nie było łatwe – wcześniej Jokera brawurowo portretowali m.in. Jack Nicholson i Heath Ledger – jednak znając jego talent i warsztat, wiadome było, że sobie poradzi. Film był w zasadzie skazany na sukces. Tak też się stało.

Premiera „Jokera” była jednym z najważniejszych wydarzeń kinowych 2019 roku i odbiła się szerokim echem w mediach na całym świecie. Przejmujący dramat odniósł niewyobrażalny sukces, przyciągnął przed ekrany rekordową publiczność i zgarnął masę nagród. Phoenixowi zapewnił natomiast pierwszego w karierze Oscara. Film przedstawia historię Arthura Flecka, studzonego życiem komika i człowieka zepchniętego na margines, który na oczach widzów popada w obłęd i przeistacza się w Jokera – psychopatycznego i bezwzględnego Księcia Zbrodni. „Joker” to jednak nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście.

Plotki o kontynuacji pojawiły się szybciej, niż mogliśmy się tego spodziewać, bo zaledwie kilka dni po premierze. Twórcy długo milczeli, aż w końcu w lutym bieżącego roku zdradzili, że trwają prace nad scenariuszem, a zdjęcia mogą ruszyć już w przyszłym roku. Teraz wszystko jest już jasne – „Joker” doczeka się drugiej części. Reżyser filmu Todd Phillips opublikował bowiem na swoim Instagramie wymowny post. Na pierwszym zdjęciu widzimy okładkę scenariusza filmu zatytułowanego „Joker: Folie à Deux” opatrzoną datą 18 maja 2022 roku, drugie zdjęcie z kolei przedstawia Joaquina Phoenixa, który czyta ów scenariusz. Co ciekawe, podtytuł kontynuacji, czyli Folie à Deux, to określenie zaburzenia psychicznego, które dotyka dwóch lub więcej osób. Opisujemy nim stan, w którym osoba blisko związana z chorym zaczyna bezkrytycznie traktować jej paranoiczne myśli. Czy to oznacza, że w drugiej części „Jokera” do Arthura Flecka dołączy Harley Quinn? Tego dowiemy się już niebawem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze