1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Wiemy, który polski film powalczy o Oscara

Kadr z filmu „IO” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „IO” (Fot. materiały prasowe)
Siedmioosobowa Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej wybrała polskiego kandydata do 95. Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Jest nim film „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Dzisiaj o 15:00 Komisja Oscarowa wyłoniła spośród siedmiu filmów polskiego kandydata do Oscara. O to miano walczyły produkcje: „Film Balkonowy”, reż. Paweł Łoziński; „Iluzja”, reż. Marta Minorowicz; „Cicha ziemia”, reż. Aga Woszczyńska; „Kobieta na dachu”, reż. Anna Jadowska; „IO”, reż. Jerzy Skolimowski; „Broad Peak”, reż. Leszek Dawid; a także „Fucking Bornholm”, reż. Anna Kazejak.

Jaki film będzie reprezentował Polskę?

Polskim kandydatem do Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy będzie „IO” Jerzego Skolimowskiego, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„IO” to polsko-włoska produkcja o… osiołku, który trafia z polskiego cyrku do włoskiej rzeźni. Utrzymany w konwencji kina drogi film opowiada też o ludziach i współczesnej Europie. Jak mówi Jerzy Skolimowski: – Bohater mojego filmu zostaje uratowany we Włoszech z takiego transportu i przeżywa nawet najszczęśliwsze chwile swojego życia, które jednak kończą się dramatycznie. Chcemy poruszyć widza, by film był protestem przeciwko okrucieństwu ludzi wobec zwierząt.

Historia jest filmową alegorią, a tytuł filmu nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły. Obraz otrzymał już Nagrodę Jury w Cannes, znalazł się w konkursach głównych festiwali w Toronto oraz Gdyni, a także był filmem otwarcia Nowych Horyzontów we Wrocławiu.

Współautorką scenariusza, obok Jerzego Skolimowskiego, jest Ewa Piaskowska. Autorami zdjęć są: Michał Dymek, Michał Englert i Paweł Edelman, kierownikiem produkcji Tomasz Morawski, a za montaż odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Lorenzo Zurzolo, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.

95. galę nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej zaplanowano na 12 marca 2023 roku. Wcześniej, bo już 21 grudnia, zostanie ogłoszona tzw. shortlista, a nominacje – 24 stycznia.

Źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze