1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Książki przygodowe – sposób na listopadową nudę

Książki przygodowe gwarantują ciekawą rozrywkę na długie jesienne wieczory. (Fot. iStock)
Książki przygodowe gwarantują ciekawą rozrywkę na długie jesienne wieczory. (Fot. iStock)
Gdy za oknem mokro, zimno i ciemno, z przyjemnością spędzamy listopadowe wieczory w czterech ścianach. Zwłaszcza że w domu wcale nie znaczy nudno – szczególnie gdy ma się pod ręką wciągające książki, np. powieści przygodowe. Prezentujemy najlepsze książki przygodowe – redakcyjne top 7.

Listopadowe dni zdecydowanie skłaniają do snucia marzeń na temat podróży do egzotycznych krajów. Słońce na twarzy, lekki wiaterek i nowe tereny, na których czekają nas ciekawe przygody… Brzmi cudownie, prawda? Jednak nie zawsze możemy sobie pozwolić na podróż w nieznane. Wtedy świetną alternatywą są fajne książki przygodowe, które czyta się z wypiekami na twarzy.

Co ciekawe, powieści przygodowe zaczęły powstawać już w XVIII wieku, chociaż wtedy – jak to w oświeceniu – nacisk kładziono na ich dydaktyczny i moralny aspekt. Dziś czytamy książki przygodowe po prostu dla rozrywki, chociaż wiele z nich ma także ukryty edukacyjny sens i kryje w sobie prawdy życiowe. Wciągająca fabuła, dynamiczna, wartka akcja, ciekawi bohaterowie przeżywający mnóstwo przygód (nierzadko przerażających!) – to charakteryzuje dobrą książkę przygodową będącą rodzajem niebanalnej czytelniczej rozrywki, która dostarcza przyjemności, jak również wzbudza wiele emocji.

Prezentujemy najlepsze książki przygodowe – top 7. W naszym zestawieniu klasyka miesza się z nowszymi pozycjami. Jedno jest pewne – znajdziecie tu zarówno książki przygodowe dla dorosłych, jak i dla młodszych czytelników.

Ciekawe książki przygodowe – sposób na jesienną nudę

Cykl o Tomku Wilmowskim Alfreda Szklarskiego

Nie można mówić o książkach przygodowych bez wspomnienia o cyklu Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego. A chociaż są to książki przygodowe dla młodzieży, niejeden dorosły na pewno z przyjemnością przypomni sobie lekturę z czasów dzieciństwa. Przygody Tomka to cykl dziesięciu powieści przygodowo-podróżniczych, których akcja toczy się na początku XX wieku w Australii, Azji, Afryce i obu Amerykach [tom dziewiąty został dokończony po śmierci autora przez ks. Adama Zelgę, a dziesiąty napisał Maciej Dudziak na podstawie pozostawionych przez Szklarskiego notatek – przyp. red.]. Cykl rozpoczyna się tomem „Tomek w krainie kangurów”, kiedy to Polska znajduje się pod zaborami. Tomek Wilmowski, syn rewolucjonisty, zostaje wysłany do przebywającego na emigracji ojca. Obaj mają się udać na łowy do Australii, gdzie Tomek rozpocznie serię niecodziennych przygód. A wszystko to opisane ciekawie i z pasją.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Winnetou”, Karol May

Kolejna książka, która chociaż reklamowana jako książka przygodowa dla dzieci i młodzieży spodoba się niejednemu dorosłemu. „Winnetou” to trzytomowa powieść z 1893 roku autorstwa niemieckiego pisarza Karola Maya, która na stałe wpisała się do kanonu światowej literatury. Jej głównymi bohaterami są młody wódz indiańskiego plemienia Apaczów – Winnetou oraz jego białoskóry przyjaciel Old Shatterhand. Młodzi wojownicy zawierają braterstwo krwi i razem stawiają czoła licznym przygodom, stając oko w oko z niebezpiecznymi plemionami Siuksów i Komczanów czy groźnymi przestępcami przybywającym na Dziki Zachód. Rozbudzające wyobraźnię sceny zagwarantują świetną rozrywkę na długie wieczory.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Tajemnicza wyspa”, Juliusz Verne

Pozostając w kręgu klasyki, prezentujemy trzecią książkę na liście „fajne książki przygodowe”, czyli „Tajemniczą wyspę” z 1875 roku. Jeśli jednak macie trochę więcej czasu, możecie zacząć od „Dzieci kapitana Granta”, następnie przeczytać „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, a dopiero potem „Tajemniczą wyspę”. Te trzy pozycje wchodzą bowiem w skład cyklu „Niezwykłe podróże. Robinsonada”. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby przeczytać tylko „Tajemniczą wyspę”, która ma wszystko, z czego słyną powieści Verne’a: przygodę, zaskakujące zwroty akcji, fenomenalne opisy i ciekawych bohaterów. Książka przedstawia kilkuletni pobyt grupy uciekinierów na małej, niezamieszkanej wyspie. Poznamy m.in. inżyniera Smitha, dziennikarza Spiletta czy marynarza Pencroffa.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Cykl „Zwiadowcy”, John Flangan

Pora na coś bardziej współczesnego, czyli książki przygodowe z serii „Zwiadowcy” Johna Flangana. Dobre książki przygodowe mają to do siebie, że często składają się z wielu tomów. Tak też jest w przypadku „Zwiadowców” – to seria złożona z 11 tomów, której akcja została osadzona w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze świecie. Nie zabraknie tu też elementów fantasy. Książki przedstawiają przygody Willa, który staje się czeladnikiem ponurego zwiadowcy Halta, oraz jego przyjaciół, m.in. Horace’a, Cassandry, Alyss czy Gilana. Gwarantujemy, że „Zwiadowcy” wam się spodobają.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Hobbit, czyli tam i z powrotem”, J.R.R. Tolkien

Fajne książki przygodowe dla dorosłych i młodzieży to także „Władca Pierścieni” oraz „Hobbit”. Tym razem w naszym zestawieniu skupimy się na tej drugiej pozycji. Jest to książka zarówno przygodowa, jak i fantasy (współczesne książki mają to do siebie, że mieszają gatunki) autorstwa J.R.R. Tolkiena. Tytułowym hobbitem jest Bilbo Baggins, który wyrusza w podróż wraz z czarodziejem Gandalfem i grupą krasnoludów. Ich misją jest wyprawa do odległej krainy w celu odzyskania skarbów i twierdzy w Samotnej Górzej, która została zajęta przez smoka Smauga. Drobne gabaryty Bilba czynią z niego doskonałego włamywacza… Wciągająca fabuła i dobra dawka humoru gwarantowane!

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Igrzyska śmierci”, Suzanne Collins

Do książek przygodowych można zaliczyć również „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, która zawiera także elementy fantastyczne i science fiction. Książka jest pierwszą z trzech części serii; druga to „Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia”, a trzecia – „Igrzyska śmierci: Kosogłos”. Poznajemy tu historię Katniss Everdeen, która mieszka w państwie Panem, gdzie okrutne władze stolicy raz w roku urządzają Głodowe Igrzyska. Każdy z dwunastu dystryktów musi dostarczyć chłopca i dziewczynkę między 12. a 18. rokiem życia, by wzięli w nich udział. Gdy pewnego razu jedną z wybranych ma być siostra Katniss, dziewczyna zajmuje jej miejsce, co rozpoczyna kompletnie nowy rozdział w jej życiu.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Obca”, Diana Gabaldon

Nasze zestawienie „najlepsze książki przygodowe” zamyka cykl amerykańskiej pisarki Diany Gabaldon „Obca” [na Netflixie możecie obejrzeć jego ekranizację pt. „Outlander” – przyp. red.]. To historia pielęgniarki Claire Beauchamp, która pewnego razu przenosi się z XX wieku do XVIII-wiecznej Szkocji, gdzie poznaje miłość swojego życia. Akcja tej barwnej i dynamicznej powieści dzieje się dwutorowo: współcześnie oraz w XVIII wieku. To połączenie powieści przygodowej, historycznej, fantastyki oraz romansu. Jedno jest pewne – nie będzie nudno!

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze