1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Filmy, na które warto wybrać się do kina

Filmy, na które warto wybrać się do kina

„W trójkącie” (Fot. materiały prasowe)
„W trójkącie” (Fot. materiały prasowe)
Kiedy tak bezlitosny prześmiewca jak Ruben Östlund kręci swoją wariację na temat „Titanica”, jest i śmiesznie, i przerażająco. Jego film „W trójkącie” to jeden z filmów, które polecamy wam obejrzeć w najbliższym czasie w kinach.

„W trójkącie”

Ruben Östlund już raz triumfował w Cannes. Pięć lat temu nagrodzono „The Square”, w którym sportretował przedstawicieli artystycznego światka: nadętych kuratorów, egotycznych artystów, krytyków, kolekcjonerów. W filmach szwedzkiego reżysera najbardziej obrywa się uprzywilejowanym, ludziom żyjącym we własnej bańce. Trzeba przyznać, że zdobycie drugiej Złotej Palmy – i to w tak krótkim czasie – jest nie lada sztuką. Östlundowi się udało, a jego „W trójkącie” to znowu współczesna satyra, tym razem na bogaczy. Obserwujemy ich podczas rejsu luksusowym statkiem i przeczuwamy, że ta podróż nie skończy się dobrze. Tymczasem mamy okazję przyjrzeć się zwyczajom osób z wyższych finansowych sfer. O subtelnościach nie ma mowy: poznajemy starszą panią i pana handlujących bronią, nieprzebierającego w słowach biznesmena z byłego ZSRR, ale i parę młodych instagramerów, którym rejs trafił się gratis. Szampan płynie strumieniami, załoga uwija się jak w ukropie, żeby spełnić zachcianki pasażerów, a morze jest coraz bardziej niespokojne. Wkrótce na naszych oczach dojdzie nie tylko do katastrofy, ale i do społecznej rewolucji.

„W trójkącie” (Fot. materiały prasowe) „W trójkącie” (Fot. materiały prasowe)

„Piękny poranek”

W „Pięknym poranku” Léa Seydoux zaskakuje, bo na ekranie wygląda tak… zwyczajnie. I nadal pięknie, kiedy w dżinsach i z plecakiem maszeruje ulicami Paryża. Jej bohaterka Sandra, samodzielna mama, od lat bez partnera, zajmuje się ciężko chorym ojcem. Znajduje w pewnym momencie miłość, tylko że Clément jest żonaty. Czy im się uda, będą razem? Małe szczęścia, małe katastrofy – to historia, która może się zdarzyć wielu z nas. Ciekawie ogląda się też drobne różnice kulturowe i to, jak się żyje w Paryżu. Bohaterowie powtarzają, że państwowy system opieki jest fatalny. Niejedna polska widzka i widz pewnie złapią się na myśleniu, że gdyby u nas tak to wyglądało, nie byłoby powodów do narzekań.

„Piękny poranek” (Fot. materiały prasowe) „Piękny poranek” (Fot. materiały prasowe)

„Jednym głosem”

Oparta na faktach historia dziennikarskiego śledztwa Megan Twohey i Jodi Kantor (świetne Carrey Mulligan i Zoe Kazan) w sprawie nadużyć seksualnych Harveya Weinsteina. Film pokazuje nie tylko żmudny proces szukania ofiar gotowych przerwać milczenie, nie tylko obnaża mielizny w amerykańskim prawie, przez które sprawcy tacy jak Weinstein są latami bezkarni. „Jednym głosem” jest także o codzienności głównych bohaterek, godzeniu spraw nie do pogodzenia. O wychowywaniu dzieci, kiedy twój telefon bez przerwy dzwoni lub kiedy kolejny wieczór siedzisz w pracy. I o drobnych gestach i szczerych rozmowach, które ratują życie.

„Jednym głosem” (Fot. materiały prasowe) „Jednym głosem” (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze