1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Pierwsza miłość na dużym ekranie – 12 najpiękniejszych produkcji

Pierwsza miłość na dużym ekranie – 12 najpiękniejszych produkcji

Anne Hathaway i Jim Sturgess w filmie „Jeden dzień” (Fot. BEW Photo)
Anne Hathaway i Jim Sturgess w filmie „Jeden dzień” (Fot. BEW Photo)
Pierwsza miłość zostaje w pamięci i sercu na zawsze. Bywa też uważana za tę najważniejszą. Rzadko jest na całe życie, a jednak tak często wracamy do niej myślami. Jest też ważnym doświadczeniem rozwojowym pełnym różnych „pierwszych razów”: pierwszych randek, uniesień i pocałunków. Najczęściej rozczarowuje i szybko się kończy, ale i tak pozostawia ślad: zachwytu, oddania i piękna. Nic dziwnego, że twórcy filmowi tak często się nią inspirują. Z okazji Dnia Pierwszej Miłości przypominamy 12 filmów, w których jest ona głównym motywem.

„Zakochana złośnica”

Uwspółcześniona ekranizacja „Poskromienia złośnicy” z Heathem Ledgerem w jednej z głównych ról to przebojowa komedia romantyczna nie tylko dla nastolatków. Akcja filmu toczy się w prowincjonalnym mieście, wśród uczniów szkoły średniej. Rozwiedziony ojciec narzuca swym dwóm nastoletnim córkom surowe reguły. W myśl jednej z nich młodsza córka może rozglądać się za chłopakiem dopiero wtedy, gdy jej starsza siostra pozna swojego. Problem w tym, że o ile młodsza z sióstr jest pełna uroku i cieszy się popularnością wśród rówieśników, o tyle starsza uchodzi powszechnie za niepospolitą złośnicę. Dwaj uczniowie knują więc intrygę, aby pozyskać ich względy.

„Love Story”

Nagrodzony pięcioma Złotymi Globami melodramat „Love Story” to poruszająca historia miłosna, która zostanie z wami na długo po seansie. Pochodzący z bogatej rodziny student prawa poznaje w bibliotece studentkę muzyki. Córka ubogiego piekarza początkowo nie darzy go sympatią, jednak wkrótce młodzi zakochują się w sobie, a nawet postanawiają wziąć ślub. Niestety rodzina chłopaka jest stanowczo przeciwna związkowi, zwłaszcza ojciec, który wyraźnie nie popiera mezaliansów. Para próbuje więc ułożyć sobie życie na własną rękę, wierząc, że jest w stanie samodzielnie pokonać wszelkie przeciwności losu. Wkrótce dochodzi jednak do tragedii.

„Gwiazd naszych wina”

Hazel (Shailene Woodley) i Gus (Ansel Elgort) to dwoje nastolatków, których zbliżyły sarkastyczne poczucie humoru i niechęć do konwenansów. Ich związek jest wyjątkowy – poznali się na spotkaniu grupy wsparcia dla osób chorych na raka. Łączą ich nie tylko podobne doświadczenia związane z chorobą, ale też miłość do książek. Hazel marzy, aby poznać autora swojej ulubionej powieści. Wiele razy próbowała nawiązać z nim kontakt, ale bezskutecznie. Wytrwały Gus dociera do pisarza i zostaje zaproszony na spotkanie, na które postanawia zabrać Hazel. Odwaga i wzajemne oddanie bohaterów dowodzą, że choć życie nie jest idealne, miłość już tak.

„Love, Rosie”

Scenariusz filmu „Love, Rosie” z Lily Collins i Samem Claflinem w rolach głównych powstał na podstawie powieści irlandzkiej pisarki Cecelii Ahern. Bohaterami tej historii są Rosie i Alex – przyjaciele, którzy znają się od dziecka. Razem dorastali i wspólnie przeżywali wszelkie życiowe wzloty i upadki wieku nastoletniego. Choć wydają się sobie przeznaczeni, los próbuje złamać ich piękną relację. Alex wyjeżdża z Dublina na studia do Stanów Zjednoczonych. Czy znajomość przetrwa lata rozłąki i tysiące kilometrów? Czy zaryzykują wszystko dla rodzącej się między nimi miłości?

„Charlie”

Nastoletni Charlie jest uczniem pierwszej klasy liceum w Pittsburgu. Nieśmiały i wyobcowany outsider nie ma lekko w nowym środowisku. Nie pasuje do żadnej grupy, a jego niekonwencjonalne poglądy nie ułatwiają mu procesu dopasowywania się do innych. Pierwsze miłosne doświadczenia, samobójstwo przyjaciela, relacje w rodzinie, narkotyki – z tym wszystkim Charlie zmaga się samotnie – aż do chwili, kiedy jego inteligencję i wrażliwość zauważają Sam i Patrick. W rolach głównych występują Logan Lerman, Emma Watson i Ezra Miller.

„Moja dziewczyna”

„Moja dziewczyna” to opowieść o dorastaniu i pierwszej miłości. Główną bohaterką filmu jest Vada, nad wyraz rozwinięta jedenastolatka, której obsesją jest śmierć. Jej owdowiały ojciec, właściciel miejscowego zakładu pogrzebowego, zatrudnia nową pracownicę i szybko się w niej zakochuje. Córka postanawia zapobiec ewentualnemu małżeństwu, a w realizacji planu pomaga jej najlepszy przyjaciel, mieszkający w sąsiedztwie Thomas. Niezwykłe zdarzenia, które wydarzą się tego lata, sprawią, że dziewczynka wkroczy w wiek dojrzewania, a jej świat stanie do góry nogami. Zapewniamy, że wylejecie z siebie morze łez.

„Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom”

Nominowany do Oscara Wes Anderson przedstawia wzruszającą historię uczucia, które latem 1965 roku zawładnęło sercami dwojga nastolatków. Zauroczeni sobą młodzi nie zważają na surowe zakazy rodziców i opiekunów, zawierają sekretny pakt i uciekają z rodzinnego miasteczka, aby przeżyć największą przygodę życia w bezkresnej głuszy lasów Nowej Anglii. Władze wszczynają za nimi pościg, do wyspy zbliża się silna burza, a spokojne życie lokalnej społeczności staje na głowie. W rolach głównych występują m.in.: Bruce Willis jako miejscowy szeryf, Edward Norton w roli dowódcy harcerzy, a także Bill Murray i Frances McDormand.

„Jeden dzień”

Ona – niepoprawna idealistka i marzycielka. On – pewny siebie przystojniak i prawdziwy król życia, któremu wszystko przychodzi z łatwością. Jedno z nich marzy o miłości, drugie lubi dobrą zabawę. Spotykają się w dniu rozdania dyplomów – 15 lipca 1988 roku – i spędzają ze sobą noc. Od teraz przez najbliższe 20 lat widują się raz w roku, tego samego dnia, aby rozmawiać o swoich związkach, sukcesach, marzeniach i rozczarowaniach. Spotykają się w różnych momentach życia, aby uświadomić sobie, że to, czego tak rozpaczliwie szukają, jest bliżej, niż myśleli. W rolach głównych występują nagrodzona Oscarem Anne Hathaway oraz Jim Sturgess.

„Tamte dni, tamte noce”

Włochy, 1983 rok. Siedemnastoletni Elio spędza wakacje w rodzinnej willi. Czas upływa mu na komponowaniu i graniu muzyki klasycznej, czytaniu i flirtowaniu ze swoją przyjaciółką. Obycie i wykształcenie chłopaka sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z dojrzałym mężczyzną, jednak chłopak musi się nauczyć jeszcze wielu rzeczy, zwłaszcza w obcej mu dotąd dziedzinie – miłości. Pewnego dnia w willi pojawia się amerykański stażysta Oliver pracujący z ojcem Elia nad swym doktoratem. Pośród skąpanych w słońcu krajobrazów Elio i Oliver odkrywają uderzające do głowy piękno budzącego się pożądania, które na zawsze odmieni ich życie.

„Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”

„Ciekawy przypadek Bejnamina Buttona” to nagrodzona trzema Oscarami adaptacja noweli F. Scotta Fitzgeralda opowiadająca o człowieku, który przychodzi na świat jako 80-latek i stopniowo młodnieje. Jego osobistą historię, osadzoną w Nowym Orleanie, śledzimy od końca I wojny światowej w 1918 roku aż po XXI wiek, przeżywając jego niezwykły los. Wyreżyserowany przez Davida Finchera film jest opowieścią o ludziach i miejscach, o odnalezionych i utraconych miłościach, o radości życia i smutku śmierci. W rolach głównych: Brad Pitt, Cate Blanchett i Tilda Swinton.

„Absolwent”

Nagrodzony Oscarem „Absolwent” z debiutującym Dustinem Hoffmanem to klasyka, którą trzeba znać. Film przedstawia historię młodego człowieka, który po ukończeniu studiów musi podjąć odpowiedzialność za własne wybory. Teraz szuka własnej drogi uwikłany w romans z o wiele starszą od siebie kobietą – znajomą jego rodziców. Oprócz tego zakochany jest również w jej córce. W tle głównych wydarzeń i perypetii głównego bohatera ukazuje się przekrój amerykańskiego społeczeństwa klasy średniej w latach 60. XX wieku.

„Pamiętnik”

„Pamiętnik”, ekranizacja bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa, to historia pewnej miłości, która rozkwitła na początku lat 40. w Karolinie Północnej. Duke odczytuje ją starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson – ich spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na siedem lat. W rolach głównych znakomici Rachel McAdams i Ryan Gosling oraz James Garner i Gena Rowlands.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze