Nazywano ją amerykańską pięknością i ikoną ekranu lat 80. Przed kamerą debiutowała jeszcze zanim skończyła rok, a rolę nieletniej prostytutki otrzymała, gdy dopiero co weszła w wiek nastoletni. Światową sławę przyniosła jej jednak kreacja w kontrowersyjnym dramacie Randala Kleisera, w którym wystąpiła całkiem nago. Potem jej gwiazda zgasła – prawie tak szybko jak rozbłysła. Jak potoczyły się dalsze losy Brooke Shields i co dziś robi aktorka „Błękitnej laguny”?
Kariera Brooke Shields
Brooke Shields – początki: lata 70. i 80.
Brooke Shields urodziła się 31 maja 1965 roku w Nowym Jorku. Niespełnione ambicje jej matki sprawiły, że pracę w show-biznesie zaczęła już jako niemowlę – występowała w reklamach mydła, mleka i pieluch. Pojawienie się jej na dużym ekranie było zatem tylko kwestią czasu. We wczesnych latach 70. matka zabierała ją na wiele castingów, aż w końcu 9-letnia Brooke zadebiutowała u boku Faye Dunaway w dramacie telewizyjnym „Po upadku” (1974). Trzy lata później zagrała natomiast w swojej pierwszej pełnometrażowej produkcji „Alicja, słodka Alicja” (1976).
Brooke Shields z mamą Teri Shields (1978) (Fot. Robert R McElroy/Getty Images)
Przełom nastąpił, gdy Louis Malle powierzył jej rolę nieletniej prostytutki w „Ślicznotce” (1978). I chociaż występ 13-letniej wówczas Shields słusznie wywołał burzę w mediach, występ młodej aktorki zachwycił widzów festiwalu filmowego w Cannes i sprawił, że tuż po premierze o wschodzącej gwieździe ekranu mówili dosłownie wszyscy. I tak Brooke stała się jedną z czołowych gwiazd Hollywood.
Brooke Shields w filmie „Ślicznotka” (1978) (Fot. Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Brooke Shields na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (1978) (Fot. Gilbert Tourte/Gamma-Rapho/Getty Images)
Brooke Shields – fotomodelka
Zjawiskowa uroda Brooke Shields umożliwiła jej rozwijanie kariery zarówno jako aktorka, jak i fotomodelka. Gdy miała 14 lat została więc najmłodszą modelką, która kiedykolwiek pracowała dla magazynu „Vogue”. Potem regularnie pojawiała się na okładkach największych magazynów, takich jak „Cosmopolitan”, „Elle”, „Glamour” czy „Harper’s Bazaar”, a nawet tytułów niezwiązanych z modą, takich jak „Time” czy „Rolling Stone”. W pierwszej połowie lat 80. Shields była twarzą łącznie ponad 400 okładek, natomiast tygodnik „People” uznał ją natomiast za jedną z najbardziej intrygujących oraz najpiękniejszych osób świata.
Brooke Shields w 1982 roku (Fot. Sonia Moskowitz/Getty Images)
Brooke Shields w 1983 roku (Fot. Bettina Cirone/Getty Images)
Pokochał ją również sam Calvin Klein, co wiąże się z pewnym głośnym skandalem. W 1980 roku 15-letnia Shields wystąpiła bowiem w kontrowersyjnej reklamie jeansów CK. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie slogan reklamowy o seksualnym podtekście, który nastoletnia gwiazda wygłosiła w jednym ze spotów („Chcesz wiedzieć, co jest pomiędzy moimi Calvinami a mną? Nic”).
Brooke Shields w kultowej reklamie jeansów Calvina Kleina (1980) (Fot. Retro AdArchives/Alamy/Forum)
Brooke Shields – „Błękitna laguna”, „Niekończąca się miłość” i „Sahara”
Światową sławę przyniosła jej rola Emmeline w melodramacie przygodowym „Błękitna laguna” (1980), jednym z największych filmowych hitów dekady, w którym zagrała u boku Christophera Atkinsa. Historia pary rozbitków żyjących na bezludnej wyspie podbiła serca młodych widzów i odniosła ogromny sukces komercyjny, jednak nie spodobała się krytykom. Shields natomiast otrzymała za swój występ Złotą Malinę dla najgorszej aktorki roku.
Brooke Shields i Christopher Atkins w filmie „Błękitna laguna” (1980) (Fot. Brettmann/Getty Images)
Brooke Shields i Christopher Atkins w filmie „Błękitna laguna” (1980) (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Brooke Shields i Christopher Atkins w filmie „Błękitna laguna” (1980) (Fot. Columbia Pictures/Entertainment Pictures/Forum)
Dzięki roli w „Błękitnej lagunie” Brooke Shields dostrzegł znany włoski reżyser Franco Zeffirelli, który wkrótce powierzył jej główną rolę w „Niekończącej się miłości” (1981). I chociaż film nie przyniósł dużych zysków, rola młodej wówczas aktorki została zapamiętana. I tu kończą się sukcesy Shields na dużym ekranie – kolejna produkcja z jej udziałem, „Sahara” (1983), okazała się bowiem spektakularną, zmiażdżoną przez krytyków klapą, a sama Shields otrzymała za nią już drugą w swojej karierze Złotą Malinę.
Brooke Shields – przerwa od ekranu
W połowie lat 80. – z racji, że kolejne filmy z udziałem Shields spotykały się z nieprzychylnym odbiorem – młoda gwiazda postanowiła zrobić sobie krótką przerwę od aktorstwa, jednak wciąż pojawiała się na okładkach prestiżowych magazynów. W latach 1984-1987 studiowała na Uniwersytecie Princeton, jednak gdy zdecydowała się na powrót przed kamerę („Brylantowa pułapka”, „Brenda Starr” i „Wyścig Armatniej Kuli 3”) okazało się, że jej gwiazda nie świeci już tym samym blaskiem, co wcześniej. Wtedy Shields zdecydowała się skupić się na pracy w telewizji.
Brooke Shields – lata 90. i sukcesy telewizyjne
W latach 90. Brooke Shields wzięła udział w słynnej kampanii marki Dolce & Gabbana i pojawiła się na kilku ważnych okładkach. Zadebiutowała też na Broadwayu, próbowała swoich sił jako wokalistka oraz wystąpiła gościnnie w „Przyjaciołach”. Odcinek z jej udziałem cieszył się tak dużą popularnością, że wkrótce otrzymała główną rolę w serialu „A teraz Susan” (1996-2000), w którym jako charyzmatyczna redaktorka bulwarowego pisma w końcu mogła ujawnić swój talent komediowy. Kreację docenili zarówno widzowie, jak i krytycy – aktorka otrzymała bowiem za nią statuetkę People’s Choice Award oraz aż dwie nominacje do Złotego Globu.
Brooke Shields w latach 90. (Fot. NBC/Getty Images)
Brooke Shields w serialu „A teraz Susan” (1996) (Fot. NBC/Getty Images)
Brooke Shields w 1994 roku (Fot. Globe Photo/Zuma Press/Forum)
Brooke Shields – życie prywatne, dokument
W latach 1997-1999 jej mężem był słynny tenisista Andre Agassi, jednak małżeństwo nie przetrwało próby czasu. W 2001 roku Shields ponownie wyszła więc za mąż, a jej wybrankiem serca został scenarzysta Chris Henchy, z którym ma dwie córki: Rowan Francis i Grier Hammond. Dziś, jak sama mówi, jest spełnioną żoną i szczęśliwą matką. Rzadko pojawia się na dużym ekranie, ale zdarza jej się występować w produkcjach telewizyjnych. Prowadzi też własny podcast „Now What? with Brooke Shields”.
Ostatnio jednak Brooke Shields znów jest na ustach wszystkich, tym razem za sprawą nowego serialu dokumentalnego, który przedstawia drogę Brooke Shields od ponętnej nastolatki do świadomej kobiety, która odkryła swoją prawdziwą moc. Serial przedstawia jednak nie tylko historię aktorki i modelki, ale też społeczeństwa, które kobiety i dziewczęta traktuje w sposób przedmiotowy. Jednocześnie pokazuje siłę płynącą z odzyskania sprawczości oraz możliwości przemawiania własnym głosem.
Brooke Shields na premierze dokumentu „Ślicznotka: Historia Brooke Shields” (2023) (Fot. Jamie McCarthy/Getty Images)
Produkcja śledzi także błyskawiczny rozwój Shields jako dziecięcej gwiazdy; wyzysk w branży, która fetyszyzuje młodość i kobiecą zmysłowość oraz seksualizowanie kobiet i dziewcząt w kulturze amerykańskiej. Co więcej, w dokumencie Shields po raz pierwszy mówi o doznaniu przemocy na tle seksualnym, której doświadczyła jako młoda dziewczyna ze strony pewnej wpływowej persony w Hollywood. Dziś jednak aktorka wyznaje, że czuje się silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.
Dokument zadebiutował w ubiegłym roku na festiwalu Sundance, a od niedawna można go oglądać na platformie Disney+.
Filmy z Brooke Shields: „Ślicznotka” (1978)
Hattie (Susan Sarandon) jest prostytutką w domu Madame Nell (Frances Faye). Mieszka tam z 12-letnią córką, Violet (Brooke Shields). Pewnego dnia poznaje fotografa Ernesta, który jest zafascynowany Violet. Kilka miesięcy później Hattie wychodzi za mąż i wyjeżdża, a Violet postanawia zostać żoną Ernesta.
Filmy z Brooke Shields: „Błękitna laguna” (1980)
„Błękitna laguna” to ekranizacja słynnej powieści zrealizowana we wspaniałych plenerach południowego Pacyfiku. Dwoje dzieci przeżywa katastrofę morską i dopływa do brzegów bezludnej wyspy. Tam muszą walczyć o przetrwanie w otoczeniu dzikiej przyrody oraz stawiać czoła wyzwaniom, których nie szczędzi im okres dojrzewania.
Filmy z Brooke Shields: „Niekończąca się miłość” (1981)
David, uczeń szkoły średniej, zakochuje się z wzajemnością w 15-letniej Jade (Brooke Shields). Ich coraz bardziej zażyła relacja i zaangażowanie w związek nie podoba się jednak rodzicom dziewczyny, dlatego próbują oni rozdzielić parę. W akcie desperacji zdruzgotany David podpala dom Jade.
Filmy z Brooke Shields: „Kamerdyner” (2005)
Bob ma problem ze znalezieniem pracy. Tak się składa, że samotna matka szuka opiekunki dla dzieci. Bob okazuje się idealnym kandydatem na nianię. Niestety, mężczyzna powoduje jedną katastrofę za drugą i w rezultacie kolejny raz zostaje bez pracy. Tym razem jednak nie na długo. Ani Anna, ani dzieci nie wyobrażają już sobie bez niego życia.