1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„12 rozmów o stracie. Oswajanie pamięci”

Zwierciadło
„12 rozmów o stracie” to druga część książki sprzed roku „12 rozmów o miłości”, gdzie autorka rozmawiała z kobietami, którym pod Smoleńskiem zginęły bliskie osoby. Teraz Joanna Racewicz zadaje pytania przede wszystkim mężczyznom.

Kolejna książka o Smoleńsku. W pierwszej chwili może wywołać reakcję obronną, no bo ileż można czytać na temat katastrofy, która spowodowała tyle konfliktów w skali mikro i makro? Joanna Racewicz od konfliktów stara się jednak trzymać z daleka. Niespecjalnie zajmuje się krzyżem, odpowiedzialnością za mgłę ani tym, kto kogo i za co powinien przeprosić. Niezbyt koncentruje się też na samej katastrofie, raczej na uczuciach osób, które nagle straciły… nie, nie prezydenta, polityka czy guru, tylko członka rodziny i przyjaciela.

W zbiorze „12 rozmów o stracie" bliskich wspominają ksiądz prałat Henryk Błaszczyk, Paweł Deresz, Maciej Komorowski i inni. Prywatne zdjęcia przypominają, że katastrofa zabrała nie listę nazwisk, ale prawdziwe osoby, które jeździły na wakacje do Grecji, karmiły psa i wychodziły z dzieckiem na spacer.

Joanna Racewicz, „12 rozmów o stracie. Oswajanie pamięci”, Zwierciadło 2012.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze