1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Sara Lipska "W cieniu mistrza" - wystawa w Królikarni

Sara Lipska "W cieniu mistrza" - wystawa w Królikarni

Królikarnia
Zobacz galerię 7 Zdjęć
Projektowała dla Heleny Rubinstein i Antoine’a de Paris, współpracowała z Siergiejem Diagilewem i jego Baletami Rosyjskimi. W jej autorskim butiku przy avenue des Champs-Elysées ubierały się aktorki i rosyjskie arystokratki osiadłe w Paryżu. Cenił ją sam „król mody” – Paul Poiret.

Sara Lipska była uznaną artystką, kilkakrotnie odznaczaną złotymi medalami na wystawach światowych. Sara Lipska – dizajnerka, scenografka, projektantka mody, wnętrz, malarka, rzeźbiarka, najważniejsza kobieta w życiu Xawerego Dunikowskiego, matka jego córki. Dzisiaj – zapomniana.

W Muzeum Rzeźby w Królikarni otwarto pierwszą monograficzną wystawę Sary Lipskiej. W pałacowych wnętrzach będzie można zobaczyć jej niezwykle kolorowe kostiumy, obrazy, rzeźby, projekty scenografii i aranżacji wnętrz.

 

Sara była niezależną osobowością artystyczną, silną i odważną kobietą, samotną matką, Żydówką z tradycyjnej rodziny, która podjęła studia artystyczne w Warszawie i świetnie poradziła sobie w Paryżu – kulturalnej stolicy ówczesnego świata. Jej nowatorskie wyrafinowane projekty urzekały bogactwem pomysłów, form i barw. Wystawa „Sara Lipska. W cieniu mistrza” jest próbą przywrócenia światu wybitnej artystki.

Z okazji wystawy zostanie wydany katalog – pierwsza monograficzna publikacja na temat życia i twórczości Sary Lipskiej. Znajdą się w nim eseje prof. Xaviera Derynga, kuratorki wystawy Ewy Ziembińskiej oraz wspomnienia Jeana-Luca Graniera i Luca-François Graniera, którzy znali Lipską.

„Sara Lipska. W cieniu mistrza” w Królikarni, 19 sierpnia – 4 listopada 2012

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze