1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. 13. Festiwal Muzyki Tradycyjnej "Rozstaje" 2011

13. Festiwal Muzyki Tradycyjnej "Rozstaje" 2011

13. edycja krakowskiego Festiwalu "Rozstaje" odbędzie się w dniach 24 – 31 lipca, pod hasłem Podróż na Wschód. Na ten tydzień Kraków stanie się stolicą world music, etnojazz, etno.Oprócz koncertów organizatorzy proponują wzięcie udziału w bardzo oryginalnych warsztatach: śpiewu alikwotycznego i rytmów.

Festiwal ROZSTAJE 2011 to jeden z najważniejszych festiwali world music w Polsce i w tej części Europy, międzynarodowe forum najciekawszych zespołów różnych części świata, koncerty plenerowe, kameralne i warsztaty muzyczne. Na ROZSTAJACH zderzają się różne style i gatunki muzyczne: od tradycyjnych po przetworzenia i eksperymenty z pogranicza muzyki tradycyjnej i jazzowej, folkowej i rockowej oraz klasycznej, inspirowanej motywami tradycyjnymi. Goście dotychczasowych edycji festiwalu  to „najwyższa półka” sceny world music, artyści wyznaczający kanon gatunku i zespoły, których obecność staje się wydarzeniem na najbardziej renomowanych festiwalach na świecie.


24.07, Rynek Główny – Koncert inauguracyjny

Scena plenerowa oferuje koncerty takich grup jak: Zumba, Moishe’s Bagel, Sedaa, Dakha Brakha. Zespoły te wprowadzą nas w klimat orientalno-mistyczny. Będzie porywająco, multistylistycznie, żywiołowo i na pewno ciekawie. Muzyczna podróż na Wschód, niczym turystyczny autobus, przewiezie widzów po krajach, kulturach, tradycjach.

25.07, Klub Festiwalowy – Rotunda

Ten dzień wypełnia warsztaty, wykłady, a także Kino na Rozstajach – interesująca inicjatywa Festiwalu - a w programie filmy Macieja Rychłego o Chopinie.

26.07, Klub Festiwalowy – Rotunda

Koncert białoruskiej piosenkarki Nasty Niakrasawy.

27.07, Scena im. St. Wyspiańskiego, PWST

W środę zrobi się bardziej kameralnie, jednak nie mniej orientalnie. Zostajemy na Wschodzie z polskim Kwartet Jorgi i laureatem tegorocznych Fryderyków (Album Roku Folk), polsko- ukraińskim Daga-Dana.

Oprócz koncertów wystawa Ptaki Macieja Rychłego.

28.07  i 29.07, Scena im. St. Wyspiańskiego, PWST

Te dwa festiwalowe dni połączy 1 wydarzenie, mianowicie Koncert Premierowy. Pierwszy dzień należeć będzie do projektu  Marcina Olesia ContraMUNDO, na którym zagra grupa Oleś Brothers.  Drugi dzień, inny projekt – tym razem Mikołaja Blajdy 21 Songs of Love – monografia ludowych pieśni młosnych: żydowskich, polskich i arabskich – w wykonaniu trzech charyzmatycznych wokalistek: Talyi G. A Solan, Joanny Słowińskiej i Karimy Nayt. Solistkom towarzyszyć będzie Modern Symphony Orchestra.

30.07, Klub Festiwalowy – Rotunda, Scena im. St. Wyspiańskiego, PWST

Ten dzień pod znakiem Hucułów, będzie można nauczyć się huculskich tańców oraz posłuchać koncertu, na którym zagra kapela Mikołaja Iliuka z Werchowyny. Kino na rozstajach także będzie skupione na kulturze ukraińskiego regionu.

31.07, Scena im. St. Wyspiańskiego, PWST

Na ostatni dzień Organizatorzy przygotowali KONCERT JEDNEGO INSTRUMENTU, w którym to zagrają przedstawiciele muzyki niszowej, mocno awangardowej – Izraelczyk Boris Malkovsky, kompozytor, wirtuoz akordeonu i Laiko Felix, bardzo utalentowany węgierski skrzypek.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze