fbpx

Fotofestiwal rusza w Łodzi już w tym tygodniu

Fotofestiwal 2013
Fotofestiwal 2013

Fotofestiwal w Łodzi zapowiada najciekawszy program w 12-letniej historii wydarzenia.

Fotofestiwal 2013
Fotofestiwal 2013

Wystawa najważniejszych zdjęć opublikowanych w ciągu 30 lat istnienia magazynu „The New York Times” to punkt programu. I to dopiero początek. Między 6 a 16 czerwca w Łodzi będzie można zobaczyć ponad 30 wystaw, a na nich zdjęcia laureatów nagrody World Press Photo, kuratorski projekt artysty Joana Fontcuberty czy historia PRL w obiektywie fotografów-amatorów. Pojawią się też zdjęcia odnalezione niedawno w Mołdawii, wykonane w jednym z pierwszych polskich fotoautomatów przez bardzo kreatywnego młodzieńca.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w nowym centrum festiwalowym OFF Piotrkowska – pofabrycznym kompleksie w samym sercu Łodzi. Przez 10 dni, oprócz programowych wystaw, odbywać się tam będą warsztaty rodzinne, pokazy slajdów, uruchomiona zostanie czytelnia z wydawnictwami niedostępnymi w Polsce. To także premiera FotoSuperMarketu – targów zdjęć i sprzętu fotograficznego.

Festiwal organizuje corocznie konkurs Grand Prix, którego zwycięzca otrzymuje 10 000 zł. Wśród finalistów tej edycji znalazła się laureatka World Press Photo, Ilona Szwarc, finalista prestiżowego konkursu The Syngenta Photography Award, Jan Brykczyński, czy znany na całym świecie twórca z Wielkiej Brytanii, Nadav Kander (również zdobywca nagrody World Press Photo).

„The New York Times Magazine Photographs Tearsheets” to wystawa przygotowana przez wieloletnią edytorkę magazynu, Kathy Ryan. 40 fotografów przedstawi zdjęcia z najważniejszych współczesnych konfliktów, niesamowite krajobrazy po kataklizmach naturalnych, portrety gwiazd i ikon futbolu, reportaże z życia trzynastolatek, telemarketerów czy kobiet w wojsku, w sumie ponad 300 zdjęć, które w momencie publikacji wywoływały żywe dyskusje. Autorami fotografii są artyści znani na całym świecie: Sebastiăo Salgado, Nan Goldin, a także Paolo Pellegrin, Simon Norfolk i wielu innych.

Kolejną perełką programu jest wystawa kuratorska jednego z najbłyskotliwszych artystów i kuratorów – Joana Fontcuberty. Laureat The Hasselblad Award dla najbardziej wpływowego artysty 2013 tym razem zadaje pytanie „co to znaczy być artystą”? I zaprasza do współpracy artystów.

Program wzbogaca Gazeta Wyborcza. Na jednej z wystaw będzie można obejrzeć zdjęcia Łodzi wykonane przez fotoreporterów w ciągu ostatnich 23 lat działania dziennika.

Celem festiwalu jest umożliwienie kompleksowego kontaktu ze światem fotografii – zarówno profesjonalistom, jak i ludziom nie związanym z branżą.

12 edycja Fotofestiwalu odbędzie się w dniach 6-16 czerwca 2013 na terenie OFF Piotrkowska przy ulicy Piotrkowskiej 138/140.

Więcej informacji na stronie Fotofestiwalu.