fbpx

Książki popularnonaukowe, które warto znać

Książki popularnonaukowe, które trzeba znać!
Książki popularnonaukowe to niesamowita dawka wiedzy na skomplikowane tematy, przedstawiona w sposób przystępny dla każdego. (Fot. iStock)

Dobre książki popularnonaukowe, oprócz tego, że dostarczają sporej dawki wiedzy, pochłaniają, intrygują i wywołują emocje. Oto kilka pozycji, które warto znać.

Neil deGrasse Tyson „Kosmiczne zachwyty”

O wszechświecie napisano wiele, mimo tego nieustannie możemy odkrywać w nim kolejne niezbadane tajemnice. Neil deGrasse Tyson, jeden z najsłynniejszych amerykańskich astrofizyków i popularyzatorów nauki, opisuje nawet najbardziej skomplikowane kosmiczne zjawiska zabawnie i luźno. Ziemia jest elipsoidalnym hula-hoopem przypominającym gruszkę – pisze Tyson w swojej książce „Kosmiczne zachwyty”. Nie znajdziemy tam skomplikowanych definicji i rozbudowanych fizycznych zbiorów. To pozycja pełna zdumiewających historii i niezwykłych opowieści o kosmosie, przedstawionych nie za pomocą liczb, a odniesień do naszego codziennego życia. Po przeczytaniu „Kosmicznych zachwytów” dowiesz się między innymi: jaki kolor ma wszechświat, czy stojąc na szczycie Mount Everestu jesteśmy najdalej od środka ziemi i czy kosmos można zbadać zwykłym kijem.

Książki popularnonaukowe, które trzeba znać!
„Kosmiczne zachwyty”, Neil deGrasse Tyson, Wydawnictwo Insignis, cena: ok. 35 zł (Fot. materiały prasowe)

Erich Fromm „O sztuce miłości”

Miłość to sztuka, podobnie jak życie jest sztuką – stwierdza Erich Fromm w swojej książce „O sztuce miłości”. Ta wydana ponad 60 lat temu książka to ponadczasowe rozważania o tym, czym naprawdę jest miłość i jaką pełni rolę w życiu każdego z nas. Fromm wyjaśnia teorię miłości, pochyla się nad każdym jej aspektem, dzieli na grupy, by wreszcie określić ją podstawowym uczuciem w życiu człowieka. To książka, która zmusza do wyciągania wniosków i zastanowienia się nad tym, czy naprawdę kochamy i jesteśmy kochani.

Książki popularnonaukowe, które trzeba znać!
„O sztuce miłości”, Erich Fromm, Dom Wydawniczy Rebis, cena: ok. 25 zł (Fot. materiały prasowe)

Aleksandra Kardaś, Marcin Popkiewicz, Szymon Malinowski „Nauka o klimacie”

W czasie, gdy problemy związane ze zmianą klimatu bezpośrednio nas dotyczą, książki popularnonaukowe napisane przystępnym językiem, a zarazem dogłębnie analizujące temat globalnego ocieplenia, są nam niezbędne. Pozycja autorstwa polskich fizyków-klimatologów „Nauka o klimacie” łączy w sobie łatwą do przyswojenia formę książki popularnonaukowej z wiedzą merytoryczną z podręczników akademickich. Książka skrupulatnie wyjaśnia co tak naprawdę oznacza zmiana klimatu, jak działają jego mechanizmy, dlaczego miały miejsce i w jaki sposób przebiegały. Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy pragną zrozumieć to, co dzieje się z naszym środowiskiem.

Książki popularnonaukowe, które trzeba znać!
„Nauka o klimacie”, Aleksandra Kardaś, Marcin Popkiewicz, Szymon Malinowski, Wydawnictwo Nieoczywiste, cena: ok. 65 zł (Fot. materiały prasowe)

Stephen Hawking „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”

W tym zastawieniu nie mogło zabraknąć pozycji najsłynniejszego i najwybitniejszego fizyka teoretycznego naszych czasów – Stephena Hawkinga. Hawking pytał i szukał odpowiedzi przez całe życie, a wynikiem jego dociekliwości są fascynujące rozważania na temat dotąd nieodkrytych tajemnic wszechświata. „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” to jego ostatnia książka, która stała się pewnego rodzaju podsumowaniem i zestawieniem odpowiedzi na „wielkie” pytania, które sam sobie stawiał przez całe życie, często wykraczając poza granice badań akademickich. Czy Bóg naprawdę istnieje? Czy powinniśmy czuć się samotni we wszechświecie? Czy sztuczna inteligencja zdominuje świat? Najlepsze książki popularnonaukowe rodzą się z trudnych pytań, a w książce „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” autor udowodnił, że nie boi się żadnych odpowiedzi.

Książki popularnonaukowe, które trzeba znać!
„Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”, Stephen Hawking, Wydawnictwo Zysk i S-ska, cena: ok. 45 zł. (Fot. materiały prasowe)

Peter Godfrey-SmithInne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości”

Szympansy, psy, czy ptaki to zwierzęta, które są powszechnie uważane jako najmądrzejsze na ziemi i najbardziej biologicznie zbliżone do człowieka. Peter Godfrey-Smith twierdzi jednak, opierając swoją wiedzę na naukowych badaniach, że wyższą inteligencją wykazują się również głowonogi, a przede wszystkim… ośmiornice. Książka „Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości” zabiera nas w fascynującą podróż przez oceany w poszukiwaniu najdalszych początków świadomego myślenia. Główną rolę grają w niej niezwykłe zwierzęta – ośmiornice, które odkrywają przed czytelnikami swoje sekretne umiejętności, takie jak: odkręcanie słoików, gaszenie światła, czy bezproblemowe wyjście z labiryntu. Czy zagłębienie się w tajniki umysłu ośmiornicy może pomóc zrozumieć nasz własny?

Książki popularnonaukowe, które trzeba znać!
„Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości”, Peter Godfrey-Smith, Wydawnictwo Copernicus Center Press, cena: ok. 50 zł. (Fot. materiały prasowe)