fbpx

Nieznana powieść Marka Hłaski we wrześniu

Nieznana powieść Marka Hłaski we wrześniu

Hłasko publikował fragmenty „Wilka” w czasopismach literackich, ale w całości książka nigdy nie trafiła do czytelników. We wrześniu ukaże się po raz pierwszy nakładem Iskier. To jedna z najbardziej oczekiwanych premier wydawniczych tego roku.
„Wilk” to historia chłopaka dorastającego w dwudziestoleciu międzywojennym. Rysiek Lewandowski mieszka w biednej dzielnicy Warszawy, na Marymoncie. Jego sąsiedzi to głównie złodzieje i bezrobotni, bezustannie szukający okazji do zarobienia kilku groszy. Rysiek zapatrzony w westerny, szuka dla siebie szlachetnego wzorca do naśladowania, aby zmienić otaczające go realia. Śni o lepszym życiu, nie do końca wiedząc, co to naprawdę oznacza.

Powieść została napisana dla Wydawnictwa Iskry. Hłasko podpisał umowę, ale ostatecznie nigdy nie dostarczył gotowego tekstu. Blisko 60 lat później w zbiorach Zakładu Narodowego Ossolińskich we Wrocławiu odnalazł go Radosław Młynarczyk. Wilk” ukaże się 23 września 2015 w dwóch wersjach: popularnej, z obszernymi przypisami, i naukowej, w której powieść zostanie poprzedzona wstępem historycznoliterackim. Ostateczna wersja powieści została opracowana na podstawie trzech maszynopisów, powstałych podczas prawie trzyletniej pracy autora nad książką.

W posłowiu do wydania „popularnego” Radosław Młynarczyk pisze m.in.:„ Określenie właściwego podejścia do lektury powieści jest trudnym zadaniem. Z jednej strony, sam Hłasko nie zdecydował się na publikację utworu, z drugiej zaś, stanowi on ważne, być może najważniejsze z juweniliów pisarza. Politycznych wątków tekstu z pewnością nie należy identyfikować z przekonaniami samego autora, o czym świadczy celowa reinterpretacja wyznaczników socrealistycznych. Warto zatem odczytywać Wilka jako młodzieńczą próbę zmierzenia się Hłaski z materiałem powieściowym. Próbę udaną, niedorównującą jednak kunsztowi twórczości późniejszej, której granicznym symbolem jest wydanie Pierwszego kroku w chmurach”.

?>