1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Retro
 4. >
 5. Krzysztof Kolberger - "śmierci nie trzeba się bać"

Krzysztof Kolberger - "śmierci nie trzeba się bać"

Krzysztof Kolberger w 2003 roku. (Fot. Jan Bebel/Forum)
Krzysztof Kolberger w 2003 roku. (Fot. Jan Bebel/Forum)
Zmierzch. Nad Watykanem szum helikopterów. Patrolują plac św. Piotra przed jutrzejszymi uroczystościami pogrzebowymi. Jest 7 kwietnia 2005 roku. Na dachu kamienicy Krzysztof Kolberger przed kamerą czyta Testament Ojca Świętego Jana Pawła II.

„Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy Pan wasz przybędzie”. Aktor jest przejęty – to najważniejsze jego zawodowe zadanie. Nie wie, jak szybko wypowiadane słowa tyczyć się będą jego samego. Ani że stanie się ideowym wykonawcą testamentu papieża, który bronił godności chorującego człowieka. Nie przypuszcza, że najistotniejszą rolę odegra wówczas, gdy na własnym ciele poczuje ciężar tej schedy.

Poczuł się źle podczas tamtego pobytu w Rzymie. Kilka dni później w Brukseli nie miał siły wychodzić z pokoju hotelowego. Badania wykazały, że rak wrócił, po 15 latach! Konieczna była resekcja trzustki oraz kilku innych organów wewnętrznych.

To był moment, w którym jego życie pękło na dwie części.

– Decyzję o operacji podjął natychmiast – mówi Zofia Czernicka, przyjaciółka artysty. – Wieczorem zadzwonił i powiedział, że rokowania są złe. Był niezwykle spokojny, działał według planu. Prosił, żebym przyjechała z moją córką, która jest prawniczką. Domyśliłam się, że chodzi o testament. Poprosił też o papeterię na trzy listy i przekazanie ich adresatom gdyby... Był logiczny i skupiony.

– Przed pójściem do szpitala Krzyś zaprosił nas, wraz z ks. Kazimierzem Orzechowskim, swoim powiernikiem, na kolację pożegnalną. Wyspowiadał się i przyjął komunię świętą – wspomina siostra Grażyna Grałek, dyrektorka Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. – Był świadom tego, co może nastąpić, i pogodzony z chorobą.

Chorował pięć i pół roku, przetrwał przerzut na wątrobę, a potem do płuc... Kolejne operacje, dolegliwości, życie w rygorze restrykcyjnej diety, przy konieczności wożenia ze sobą mikserów i produktów. Życie pod warunkiem, pod tysiącem warunków... Ale życie.

„Organizm jest wspaniałym instrumentem, a my w niewielkim stopniu wykorzystujemy nasze możliwości. [...] W domu przed występami często wydaje mi się, że jestem potwornie słaby, a wraz z wejściem na scenę te dodatkowe siły skądś się biorą...” – mówił w wywiadach. A na scenie czytał: „Jest taka cierpienia granica,/Za którą się uśmiech pogodny zaczyna...”. [„Walc” Czesława Miłosza]

***

Przystojny, elegancki, o nienagannych manierach, mógł być dyplomatą. Ojciec tak nawet wyobrażał sobie przyszłość syna, gdy ten przyszedł na świat 13 sierpnia 1950 roku w Gdańsku - Wrzeszczu. Ojciec, inżynier pochodzący ze Lwowa, był pogodny, lecz stonowany. Dominowała matka, z zawodu nauczycielka. Wymagająca. Była też siostra Barbara.

Trafił do PWST w roku, który obfitował w talenty.

– Był przystojny, miał świetny głos, wydawał mi się wtedy zbyt idealny na tle innych – wspomina koleżanka z roku Ewa Dałkowska. – Ale trzeba dodać, że stanowiliśmy rocznik wyrazistych osobowości: Joasia Żółkowska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Marek Kondrat, Jerzy Radziwiłowicz... Krzysiek był – jak powiedział Jan Englert – chłopcem z deszczu, co to wpadał, coś po sobie zostawiał i znikał. Nie było z nim przyjaźni, choć po szkole trafiliśmy do jednego teatru. Przynosił tam często ciasteczka i stwarzał rodzinną atmosferę, co podczas prób należy do rzadkości. Ale nie czułam, żebym miała koło siebie małego świętego.

On też świętym się nie czuł.

Pierwsze kroki stawiał na scenie Teatru Śląskiego, gdzie zabrał go Ignacy Gogolewski. Do Warszawy wrócił prosto do zespołu Adama Hanuszkiewicza za jego złotych czasów w Narodowym. Grał w „Wacława dziejach” i „Weselu”. A kiedy pojawił się jako Romeo w telewizyjnym spektaklu Jerzego Gruzy, uwiódł całą Polskę. Ten debiut był tak mocny, że Kolberger wcielał się w podobne postacie: Gustawa-Konrada w teatrze, Zbigniewa w filmowej adaptacji „Mazepy” w reż. Gustawa Holoubka. Grał u najlepszych i z najlepszymi, również w Ateneum i w Teatrze Telewizji, gdzie wcielił się m.in. w postać Maćka w „Popiele i diamencie”. Nie mówiąc o Teatrze Polskiego Radia i dubbingu.

Rok ’80 wiele zmienia, także w życiu zawodowym aktora. W „Kontrakcie” Krzysztofa Zanussiego gra młodego inteligenta zbuntowanego przeciwko ojcu ustawionemu w PRL-owskiej rzeczywistości. W tym czasie odbywa się też premiera wieczoru poezji „Cień proroczy”; Kolberger recytuje wiersze Czesława Miłosza. Zwłaszcza ten ostatni krok okaże się zwiastunem poczynań aktora na najbliższe lata.

Na ulicach czołgi, a on w kościele czyta poezję Miłosza. 13 grudnia 1981. „Zacząłem mówić: »W mojej ojczyźnie, do której nie wrócę«... Rozpłakałem się. [...] A ten moment spowodował, że już wiedziałem, że nigdzie nie wyjadę. Czułem się wtedy chyba najbardziej potrzebny przez wszystkie lata pracy”. Przyłączył się do aktorskiego bojkotu telewizji, działał w Prymasowskim Komitecie Pomocy. Związał się z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Występował głównie w kościołach.

– Prezentował męską postawę mądrze wierzącego człowieka – zaświadcza powiernik aktora, ks. Kazimierz Orzechowski.

W 1988 roku Leszek Wosiewicz obsadza go w „Komblumenblau” w roli esesmana sadysty z Auschwitz. To przełom i przepustka do postaci twardzieli, jak szef UOP-u w „Ekstradycji” czy mafioso w „Sforze”.

Gra w ważnych przedsięwzięciach jak „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy, ale głównie reżyseruje, m.in. „Krakowiaków i górali”, „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”. Interesuje się modą. Użycza nazwiska firmie odzieżowej, dla której projektuje przyjaciel Krzysztof Łoszewski. Firma „K. Kolberger” organizuje pokazy mody z gwiazdami na wybiegu – m.in. Grażyną Szapołowską, Ireną Kwiatkowską, Hanką Bielicką, Niną Andrycz. Część dochodu wędruje na cele charytatywne. Oczkiem w głowie aktora jest Dom Artystów Weteranów w Skolimowie.

– Krzyś traktował Skolimów jak drugi dom – mówi siostra Grażyna Grałek. – Tu przed śmiercią przebywała jego siostra, potem bywali tata i mama. Tu Krzysztof wraz z Michałem Bajorem przywieźli na wózku schorowaną Danusię Rinn. A potem się nią na przemian opiekowali.

***

Początek lat 90., Skolimów. Na raka choruje siostra aktora. Lekarze radzą, by Krzysztof też się przebadał. Ma zaatakowaną nerkę, ale nowotwór został rozpoznany we wczesnym stadium. Ma szansę. Rodzinie mówi o wszystkim po operacji. „Chcę ci powiedzieć, że mnie też to spotkało. Dzięki tobie żyję – wyznałem Basi. »Chociaż tyle mogłam dla ciebie zrobić« – odpowiedziała”. Niedługo potem umarła.

– Bardzo cierpiał z powodu jej śmierci – mówi ks. Orzechowski. – Może jednak uświadomił sobie, ile dobrego dla innych potrafi zrobić schorowana, bezsilna osoba.

Sam po pierwszej operacji otrząsa się szybko. Po trzech tygodniach jedzie na festiwal do Sorrento. Dziesięć dni później całą noc tańczy na bankiecie. Bywa na premierach, rautach, festiwalach gwiazd w Międzyzdrojach, gdzie zostawia odcisk swojej dłoni. Zawsze w jednej parze z Zofią Czernicką. W Zaduszki jest u Danuty Rinn, gdzie – na pohybel smutkowi – odbywa się doroczne przyjęcie. Bywa tu i tam, ceni jednak swoją odrębność.

– Był melomanem, w domu i w samochodzie słuchał zawsze muzyki klasycznej. Przyjaźnił się z Krystianem Zimermanem, u którego wielokrotnie gościła Julia, córka Krzysia. Uwielbiał piękne przedmioty i kwiaty – białe. Miał jeszcze jedno hobby: tenis. Godzinami oglądał nocne transmisje meczów. Nie był typem poety siedzącego w fotelu z tomikiem wierszy – mówi Czernicka. – Krzysztof świetnie też rysował, robił szkice scenografii do spektakli. A rysunek pt. „Nogi Zosi” podarował Donaldowi Tuskowi, kiedy wystąpili razem w programie „Bezludna wyspa”.

W 1996 roku odradza się po pożarze Teatr Narodowy. Kolberger z radością wraca na macierzystą scenę. W 1998 roku przyjmuje zaproszenie Hadriana Filipa Tabęckiego do udziału w „Mszy polskiej” wg wierszy ks. Jana Twardowskiego. Potem jeżdżą z programem „Śpieszmy się kochać ludzi”. Uczestniczy w nagraniu płyt: „Piękna pani” z wierszami Jana Pawła II i „Pater noster”, interpretacji „Tryptyku rzymskiego”. Nasiąka refleksjami, które wkrótce potraktuje jak strofy dla siebie.

***

Kwiecień 2005. Szpital przy ul. Szaserów. Przed operacją odwiedza Krzysztofa Piotr Adamczyk. Przynosi mu różaniec poświęcony przez papieża. Wkrótce Adamczyk zagra Karola Wojtyłę w filmach „Karol. Człowiek, który został papieżem” i „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”. Kolberger użyczy głosu postaci Ojca Świętego granej przez Jona Voighta w filmie „Jan Paweł II”.

– Po operacji Krzysztof wyobrażał sobie, że wróci do formy tak szybko jak przed 15 laty. Nie do końca wiedział, że powinien się przygotować na inną jakość życia – mówi Zofia Czernicka.– W połowie maja wyjednał sobie u lekarzy przepustkę na występ. Został tam zawieziony karetką, bo upłynęło ledwie kilka dni od operacji. Zaprosił lekarzy, pielęgniarki, cały zespół. Ale po występie oznajmił im, że już nie wraca na Szaserów. Tak to powiedział, że ulegli. A kiedy na pożegnanie z oddziałem rozdawał wszystkim swoje zdjęcie z dedykacją, jedno zostało i podarował je mnie. Pod dedykacją dopisał: „No i po… chorobie!!!”.

Organizm protestował, pacjent rwał się do pracy. Przed operacją zaczął prace nad reżyserią „Kocham O’Keeffe”.

– Wierzył, że jeśli to dokończy, to jakby przejdzie po pomoście na drugą stronę. I będzie żył – mówi Czernicka.

Od tej pory stanie się zakładnikiem swoich pomostów: do premiery, do wyjazdu, do występu.

– Wiedział, jak rozkładać siły, żeby sprostać zamiarom. Był scalony: psychika skomunikowana z ciałem – twierdzi siostra Grażyna Grałek. – Pogodzony z chorobą mówił, że tak też można żyć.

Mówił o tym publicznie. Po to, by wspierać akcje na rzecz walki z rakiem i nowe metody leczenia, żeby innym pacjentom było raźniej, żeby zarażać pogodną postawą, żeby swojej chorobie w ten sposób nadać sens.

– Chory i osłabiony zabierał Danutę Rinn, towarzyską istotę, do Warszawy i dawał jej zadania zawodowe (wokalizę do spektaklu „Kocham O’Keeffe”) – przypomina sobie siostra Grażyna. – Był przyjacielem na trudne chwile. Po śmierci Basi stał się troskliwym ojcem dla siostrzenicy Kingi, prawie tak jak dla Julii.

Po rozwodzie z Anną Romantowską wytrwale zabiegał o córkę.

– Kiedyś szef chóru z Bostonu napisał do mnie, że słuchał „Mszy...” i chciałby wiedzieć, co znaczy jedno słowo wypowiedziane tak, że go zelektryzowało – wspomina Hadrian Tabęcki. – Tak właśnie w wykonaniu Krzysztofa brzmiało słowo „miłość”.

W rok po operacji trzustki pojawia się przerzut na wątrobie. Do kolejnej operacji aktor podejdzie ze spokojem, lecz ciało znów zostanie zmaltretowane. Ciało, które było jego atrybutem. Trzy miesiące po zabiegu Kolberger zmobilizuje się do wyprawy na jubileusz ks. prof. Michała Hellera w Tarnowie, ale pojedzie tam samochodem do przewozu chorych. Na leżąco odbył wcześniej podróż do Skierniewic, gdzie Zofia Czernicka odbierała Order Uśmiechu. Pojechał, by wejść na scenę, wręczyć kwiaty i wrócić.

– Zaprosiliśmy Krzysztofa do udziału w koncercie dla zakonników trynitarzy. Nie był z nimi związany, czuł się źle, jednak podchwycił zaproszenie z chęcią – mówi Ewa Dałkowska. – Pamiętam też scenę, kiedy miał zaśpiewać piosenkę. Chwycił się kurczowo stolika i... zaśpiewał. I zrobił to fantastycznie.

– Na pogrzeb Danusi Rinn zawiozłam go ze szpitala, po kolejnym kryzysie, żeby przeczytał fragment z Pisma Świętego i zaraz go odwiozłam – mówi Czernicka. Potem jeszcze przeczytał Ewangelię na pogrzebie Gustawa Holoubka.

Na scenie recytuje wiersze ks. Twardowskiego: „ukochani umarli są z nami już blisko...”.

Albo Jana Pawła II: „zatrzymaj się, to przemijanie ma sens/ma sens... ma sens... ma sens”. [„Tryptyk rzymski”]

Chciał zrobić program z poezji Władysława Broniewskiego. Dostrzegł w nim romantyka, a w jego i swoim losie podobieństwa. Może dlatego, że poeta też zmagał się z chorobą, jak się okazało – śmiertelną. I pisał: „...ale dlaczego tak boli, tak boli?/chyba już nic nie napiszę/w ogromną i groźną ciszę/schodzę powoli…”. [„Zielony wiersz”]

– Nie czytał ostatnio, nie oglądał byle czego. Mówił, że nie ma czasu na takie pustostany – mówi siostra Grałek.

– Przygotowywałem rock operę „Krzyżacy” – mówi Hadrian Tabęcki. – Krzysztof przyjął partię narratora. Nagrywaliśmy 28 listopada. Byłem przybity tym, co zostało z jego głosu. A on – zażenowany swoją niemocą. Powtarzaliśmy wielokrotnie, aż był względnie zadowolony. Czułem, że jest z nim bardzo źle…

***

„Śmierci nie trzeba się bać – tłumaczył Zofii Czernickiej. – Narodziny też są okupione krzykiem i strachem człowieka. A to przecież początek wszystkiego”.

– Mieliśmy z Krzysztofem umowę, że mówimy mu całą prawdę – opowiada prof. Cezary Szczylik, któremu – jako coś najcenniejszego – aktor podarował kamień z Golgoty. – Miał świadomość dochodzenia do kresu, ale skoro mogliśmy „negocjować”, kiedy to nastąpi, chciał granicę oddalać. Kochał życie. Jego odejście jest przedwczesną stratą. Nie przegrał walki z rakiem. On ją wygrał wielokrotnie i nadal reagował na leczenie onkologiczne. Zmarł na inne powikłania.

Odszedł 7 stycznia 2011 w szpitalu na Szaserów. Podczas pogrzebu ks. Adam Boniecki powiedział: „W ciągu tych kilku dni od śmierci Krzysztofa stał się on dla tysięcy ludzi nauczycielem i mistrzem. [...] Mało komu w chwili odejścia towarzyszy tak wielka i powszechna wdzięczność”.

I pomyśleć, że chorobę traktował jak pokutę. Czyściec za życia...

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Zwierciadło

Stwórz atmosferę Świąt. Inspiracje od marki Fyrklövern  

Zobacz galerię 23 Zdjęcia
Święta to przede wszystkim wyjątkowa atmosfera, spotkania z bliskimi oraz pyszne potrawy. Smakowanie ich to również delektowanie się pięknem odświętnie nakrytego stołu. Zainspiruj się propozycjami marki Fyrklövern - specjalistą w dziedzinie dekoracji stołu - i stwórz świąteczną aranżację, która oczaruje twoich gości!

ÅSA’S WINTER 

Rajskie jabłuszka, pomarańcze, granaty i pachnące gałązki to elementy doskonałe na świąteczny stół! By całość wyglądała bajecznie warto wybrać perfekcyjną zastawę, która spełni nasze oczekiwania co do dekoracji stołu i zachwyci wszystkich gości! Po raz pierwszy w Polsce, w cudownej aranżacji świątecznej, prezentujemy Serwis ÅSA’S WINTER, zaprojektowany przez skandynawską artystkę Anne Rooslien. Najwyższej jakości, trwała porcelana skaleniowa, urzekające, ręcznie litografowane zdobienia oraz wyjątkowy design tworzą ponadczasowy serwis obiadowy! Dzięki zastawie, dekorowanej skrzatami – wykreowanymi przez znaną w Skandynawii Åsę Götander, uzyskasz wspaniałą zimowo-świąteczną atmosferę. Porcelanę możemy umyć w zmywarce i odgrzać w niej dania korzystając z kuchenki mikrofalowej – to dodatkowy atut tego eleganckiego serwisu.

SANTA CHRISTMAS

Do świątecznej dekoracji stołu warto wybrać nastrojowe świece, serwety i oczywiście doskonałą porcelanę. Serwis SANTA CHRISTMAS ręcznie zdobiony platyną, skrzącymi się płatkami śniegu oraz uroczymi krasnalami to spełnienie świątecznych marzeń zarówno dzieci jak i dorosłych. Klasyczny design kolekcji wypełniają kolorowe, ręcznie malowane wizerunki skrzatów i zwierząt w zimowej scenerii. Pełne fantazji i artystycznego kunsztu, tworzą ciepły i radosny klimat, podkreślając wyjątkową atmosferę świąt.

ÅSA’S CHRISTMAS

Skrzaty i dekor wzbogacony elementami z 18-karatowego złota to przewodnie elementy Serwisu ÅSA’S CHRISTMAS. Zastawa z motywem uroczych ludków idealnie ozdobi świąteczny stół i stworzy atmosferę bajkowego klimatu przywołując wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. To serwis, który przykuwa wzrok oryginalnym kształtem przypominającym pofałdowane śnieżne zaspy, na których zagościły urocze skrzaty. Ośnieżone choinki dekorowane prawdziwym złotem stanowią ekskluzywny element ozdobny! Gałązki, pierniki w kształcie serca, gwiazdy z jabłek czy złote szyszki w kieliszkach to elementy dekoracyjne, które komponują się idealnie z tym eleganckim serwisem.

ÅSA’S CHRISTMAS WHITE

Porcelana Åsa’s Christmas White zachwyca klasycznym designem i ręcznie malowanymi krasnalami w białych i srebrnych kapturkach. Serwis przepięknie prezentuje się w monochromatycznym stylu, gdzie na drewnianym stole w odcieniach szarości układamy zielone gałązki przyprószone śniegiem, szyszki i pachnące pierniki.

VICTORIA 

Drewno, pachnący świerk, nastrojowe lampki i przepyszne potrawy podane na luksusowej porcelanie skandynawskiego projektu pomogą nam stworzyć perfekcyjną atmosferę w czasie świąt! Serwis Victoria zachwyca delikatną formą, a zdobienia z 18-karatowego złota nadają mu królewskiego splendoru. Czerwona serweta przyprószona sztucznym śniegiem, pomarańcze, goździki i soczyste, czerwone jabłka w zimowej okrasie w połączeniu z elegancką porcelaną Victoria tworzą dekorację stołu w iście królewskiej aranżacji. Ta zastawa to świetny wybór zarówno na święta jak i inne okazje, jej klasyczny i elegancki design sprawia, że będzie pasowała na każdą uroczystość.

CELEBRATION

Świąteczny stół stanowi doskonałe pole do popisu dla miłośników dekoracji wnętrz. Spektrum możliwości jakie możemy zastosować jest nieograniczone. Pachnące gałązki świerku, złote świece, kryształowe wazony, eleganckie serwety czy też subtelne herbaciane róże i złote sztućce będą prezentować się perfekcyjnie w otoczeniu porcelany Celebration. Serwis o lekko falistym kształcie z ręcznie nanoszonymi platynowymi zdobieniami zachwyca subtelnością i elegancją.

Zobacz więcej na: ,

 1. Zwierciadło

Herbaty Newby - doskonały prezent pod choinkę

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Kolekcja światowej sławy projektanta mody Matthew Williamson dla Newby to idealny prezent na Święta dla każdej wielbicielki najwyższej jakości herbaty oraz mody.

Przepiękne puszki skrywają w sobie 3 wyjątkowe herbaty: Maharaja’s Breakfast (czarna herbata Assam), Exotic Earl Grey (herbata z olejkiem z gorzkiej pomarańczy i płatkami róży) oraz Jasmine Rose Garden (zielona herbata z różą i jaśminem). Do wyboru będzie także pudełko zawierające wszystkie 3 produkty.

Najwyższej jakości liście herbaty wraz z kwiatowymi dodatkami, ukryte w pięknych opakowaniach będą idealnym prezentem dla bliskiej osoby, a także przyjemnym uzupełnieniem każdego dnia.

Produkty dostępne są na stronie 

 1. Zwierciadło

Rodzina patchworkowa: Jak przeżyć święta?

Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
O czym pamiętać, o czym zapomnieć w świąteczny czas – zastanawia się Wojciech Eichelberger, współautor książki „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

Znam dobrze funkcjonujący w ciągu roku patchwork, który rozpruwa się w czasie świąt. Wszyscy zbierają się w jednym miejscu i od razu wybucha awantura. Ostatnio zaczęło się od wyrzutu, że były mąż spóźnił się pół godziny. Zaczyna się zazwyczaj od błahych spraw – że ktoś czegoś nie kupił, nie zrobił, powiedział o jedno słowo za dużo. To kropla, która przelewa czarę goryczy.

Czyli to preteksty. Co się za nimi kryje? Zamiatane pod dywan sprawy, niewyjaśnione żale i pretensje, nierozwiązane problemy, do których boimy się wracać. Ale one wcześniej czy później wybuchają, na przykład właśnie w czasie świąt.

Może to i dobrze, bo wreszcie możemy się z nimi skonfrontować. Porządny kryzys jest dobrym początkiem zmiany. Oczywiście, może mieć pozytywne konsekwencje tylko wtedy, kiedy jego destrukcyjną siłę będziemy potrafili konstruktywnie wykorzystać. Kryzys pokazuje to, czego brakuje w systemie, więc nie ma się co obrażać, tylko trzeba podjąć trud dogadania się i przemiany.

A może dobrym pomysłem jest niespotykanie się w święta zwaśnionych stron? Pewna matka (teściowa, babcia) wymyśliła, że Wigilia odbędzie się według grafiku, w którym każdemu wyznaczyła towarzystwo i godzinę wizyty, z zapasem czasowym, żeby najbardziej zwaśnieni zdążyli się minąć i na siebie nie powpadali. Ta pani jest dumna z autorskiego rozwiązania. W Wigilię nie chodzi o to, aby się nawzajem unikać. Ale Wigilia sama z siebie nie jest w stanie uczynić nas świętymi. Droga do świętości, czyli do otwartego serca, wymaga od nas podejmowania wysiłku i ryzyka. O tym warto pamiętać. Jeśli jednak nie stać nas jeszcze z jakichś powodów na wysiłek i ryzyko spędzenia Wigilii z ludźmi z naszego rodzinnego systemu, których nie lubimy, bo na tym etapie nasze resentymenty są dla nas ważniejsze niż religijne nakazy, to trudno. Może następnym razem. Więc owa pani z twojego przykładu robi dobrą robotę. Przynajmniej jej serce stanowi przestrzeń, w której skłóceni i zaślepieni ludzie wirtualnie się spotykają. Chwała jej za to.

Ona naprawdę chce dobrze. W patchworkowym systemie taka osoba odgrywa doniosłą rolę kleju, nici i agrafki. Każdy może do niej przyjść, bo wie, że spotka się z miłym przyjęciem, a ona pozostanie bezstronna. Może też odgrywać rolę rodzinnej skrzynki pocztowej i przekazywać skłóconym stronom ważne informacje. Po jakimś czasie dzielna babcia będzie mogła zrobić krok dalej i skrzyknąć wszystkich członków skłóconego patchworku w jedno miejsce, na przykład przy okazji swoich jubileuszowych urodzin, informując ich o tym, że to jest jej święto, więc zaprasza wszystkich, których kocha, i prosi o to, by wszelkie konflikty na ten czas zawiesić, tak jak kiedyś w dobrej przeszłości ustawały wojny, gdy trwała olimpiada.

Święta są szczególnie ważne dla dzieci, które potem całe życie pamiętają Świętego Mikołaja, choinkę. Więc choćby ze względu na nie dobrze jest zadbać o atmosferę tych dni – pozytywną, przesyconą dobrymi emocjami. O czym jeszcze pamiętać, przygotowując święta? Boże Narodzenie to dla patchworkowego systemu doskonała okazja i zarazem trudny sprawdzian tego, czy przestrzegana jest w praktyce święta zasada wszelkich patchworków: wszystkie dzieci są nasze. Praktyczna troska o sprostanie tej zasadzie może sprawić, że same święta przestaną być tylko rodzinnym rytuałem objadania się i obdarowywania prezentami, ale ujawnią swój głęboki duchowy wymiar. Bo święta zapraszają każdego do „królestwa nie z tego świata”, czyli do takiego wymiaru istnienia, w którym jednoczą się przeciwieństwa, zasypywane są przepaści dzielące zantagonizowane strony. Gdzie wszystko ujawnia swoją świętą, wspólną z całym istnieniem prawdziwą naturę, gdzie w jednolitej świetlistej przestrzeni rządzą: miłość, szacunek i cisza. A z tego punktu widzenia chciwość, nienawiść, konflikty, resentymenty i wojny jawią się jako wielka, przerażająca egzystencjalna pomyłka i strata czasu. Patchworkowa rodzina jest z pewnością trudniejszą, a przez to lepszą okazją do praktykowania świętości niż stawianie na wigilijnym stole pustego talerza dla symbolicznego zbłąkanego wędrowca. Więc jeśli dojrzali dorośli chcą udzielić patchworkowym dzieciom ważnej duchowej lekcji, to święta Bożego Narodzenia są do tego doskonałą okazją. Będzie się do czego odwoływać przez całą resztę roku.

Gdybyśmy jeszcze mimo konfliktów potrafili spektakularnie przebaczyć sobie nawzajem przy dzieciach, to byłaby dopiero lekcja.  O tak. Sam fakt, że ludzie podchodzą do siebie i składają sobie dobre życzenia, chociaż jeszcze dzień wcześniej sobie złorzeczyli, to wspaniała nauka dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Ale nie tylko nauka. Także chwila zasłużonego wytchnienia. Bo dla dzieci najważniejszą wartością i najlepszą glebą do wzrastania jest bezpieczna, harmonijna, spójna społeczność, której członkowie odnoszą się do siebie z szacunkiem i miłością.

Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer) Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer)

Marzeniem dziecka z rozbitej rodziny jest to, żeby mama była z tatą, nawet jeśli nie na zawsze, to chociaż w święta. Czy wspólny wyjazd rozwiedzionych rodziców z ich dziećmi to dobry pomysł? Pomysł bardzo dobry, ale przy innych okazjach niż święta. W patchworkowej rodzinie dorośli często mają dzieci z dwoma, a nawet z trzema partnerami. Jak te rodziny obsłużyć w kilka dni świąt? Widziałem wielu ojców i wiele matek, którzy z obłędem w oczach starali się pojawić w ciągu kilku godzin na dwóch albo trzech wigiliach w oddalonych od siebie miejscach, wszędzie pozostawiając za sobą żal i zniecierpliwienie. To nie ma sensu. Lepiej organizować wspólnie z innymi chętnymi z tego samego systemu duże rodzinne spędy wigilijne. Natomiast wyjazdy rodziców z biologicznymi dziećmi w uroczystej, świątecznej atmosferze, z dekoracjami mogłyby dawać wspólnym dzieciom nadzieję, że ich rodzice będą znowu razem.

A spotkanie świąteczne obu zwaśnionych rodzin w którymś z domów? W sytuacjach konfliktu powinni raczej spotkać się na neutralnym gruncie.

Dlaczego? Jeśli ludzie, którzy niedawno się rozstali, spotykają się w domu, który przesiąknięty jest wspólnymi przeżyciami, a każdy jego fragment jest jakby pamiątką w muzeum ich wspólnej przeszłości i przywołuje jakieś wspomnienia, to trudno się w nim racjonalnie porozumiewać w sprawach bieżących i przyszłych.

Znajoma rozwódka, która ma w miarę poprawne stosunki z byłym mężem i jego żoną, nie chce ich zapraszać ani odwiedzać, a tym bardziej organizować wspólnych świąt, bo obawia się zmiany status quo. Dorośli i odpowiedzialni ludzie, którym przyszło żyć w patchworkowym systemie, powinni podejmować decyzje służące porozumieniu i zgodzie, a nie jątrzeniu. Skoro patchworkowa rodzina jest faktem, to róbmy wszystko, żeby wykorzystać jej potencjał. Budujmy, a nie dzielmy, troszczmy się o część wspólną, a nie bójmy się na zapas. Nie traktujmy patchworku jako dopustu bożego czy tragedii, którą będziemy się nieustannie karmić i którą będziemy celebrować do końca życia. Egoistyczna troska o status quo swojego zakątka prędzej czy później się zemści. Przetrwanie patchworku w ogromnej mierze zależy od tego, jak szybko dorośli zdadzą sobie sprawę z tego, że wszystko jest w nim ze sobą powiązane.

Owa kobieta zakłada, że jeśli spotka się z rodziną byłego, to odżyją urazy. Jeśli unikamy kontaktów, to siłą rzeczy komunikujemy się w sprawach błahych i nudnych, a tak naprawdę tracimy czas i potencjał, jaki drzemie w głębinach patchworkowego oceanu. Więc przy każdej okazji, zamiast marzyć o na zawsze minionym status quo, zróbmy cokolwiek, aby wzmacniać patchworkowe szwy.

Może zaapelujemy do patchworków – dajcie się zainspirować świętom! Apelujemy: wykorzystujcie je do tego, żeby przełamać niechęć, wrogość, urazy. Róbcie to dla siebie i dla wszystkich patchworkowych dzieci. Dajcie im przykład, jak układać relacje mimo trudnej przeszłości.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wspólnych świąt rozwiedzionych partnerów? Jeśli mamy spotykać się po to, żeby się kłócić, a przy okazji ranić uczucia naszych dzieci, to lepiej się nie spotykać. Święta są okazją do propagowania dobrych uczuć i dobrych życzeń. Jakże są teraz deficytowe.

A do obdarowywania się prezentami? Dobrze jest zachować w tym umiar. Najwspanialszymi prezentami dla patchworkowych dzieci są dojrzałe i mądre zachowania dorosłych, szczególnie te objawiające się w przekraczaniu negatywnych uczuć i postaw wobec byłych partnerów, byłych teściów, zięciów czy synowych. Gdy dziecko widzi, że dorośli, których kocha, trudzą się, by przełamać urazy i żale, bo chcą zbudować nową, bezpieczną społeczność rodzinną, to mu serce rośnie i dusza się śmieje. Ono nie chce się truć złymi emocjami i nastawieniami rodziców. Superprezentem w obecnych czasach są czas i uwaga, które poświęcamy drugiej osobie.

O czym jeszcze pamiętać przy okazji świętowania? Żeby to nie był prosty rytuał. Żeby nie przedobrzyć, czyli pamiętać o zasadzie, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Na przykład chcę kogoś uściskać i przytulić, ale wiem lub czuję, że ta osoba tego nie lubi. Trzeba to uszanować. Albo mam przemożną chęć zadania jej pytania, bo chcę zaspokoić swoją ciekawość, a ona wyraźnie się krępuje albo daje sygnał, że nie ma ochoty poruszać tego tematu. No to nie pytam, wycofuję się, ewentualnie przepraszam. W psychologii nazywa się to szanowaniem granic drugiej osoby. W dodatku dzisiaj powinniśmy też uważać na rozmowę o poglądach.

Nie tylko w rodzinach patchworkowych lepiej chyba nie poruszać tematów politycznych? Poruszać można, ale bezpiecznie jest ograniczać się do wypowiadania swoich poglądów, nie atakując przekonań drugiej osoby. Unikać fraz takich jak: „w przeciwieństwie do ciebie”, „nie zgadzam się...”, „twoje poglądy są…”, „jak można tak…” itp. Każdy z nas ma prawo do własnych sądów. Nie należy próbować zmieniać zdania innych, bo to tylko wzbudzi opór.

Co robić, żeby zapobiec kłótni na tym tle? Zacząć trzeba od wysłuchania i zrozumienia tego, co usłyszeliśmy. Dopiero potem można zastanowić się, czy ktoś chce być przekonany do innego poglądu, czy forsując swoje zdanie, nie naruszam granicy jego wolności.

Dobrze jest wykrzesać z siebie ciekawość tego, co ktoś myśli. Ciekawość tego, co ktoś ma do powiedzenia, pomaga zrozumieć siebie nawzajem, a o to chodzi w rozmowie. W dyskusjach o poglądach najpierw jedna osoba przedstawia swoje zdanie, potem druga, następnie pierwsza dzieli się wątpliwościami co do przekonań oponenta, potem robi to druga.

Tylko trzeba się zdobyć na intelektualny wysiłek. Także emocjonalny. Aby taka rozmowa była możliwa, muszą się postarać obie strony. Prowadząc w ten sposób dyskusję, szukamy pomostów i wzajemnego zrozumienia, nie zamykamy się w swoim jedynie słusznym widzeniu świata. Otwarta postawa w patchworkowych rodzinach to jeden z podstawowych warunków ich przetrwania, bo różnorodność poglądów, wyznań, stylów życia itd. bywa w patchworku ogromna. W klasycznych rodzinach tak się dobieramy, żeby w sprawach światopoglądowych za bardzo nie iskrzyło, ale w patchworkach ta kwestia zupełnie wymyka się spod kontroli. To może dotyczyć również poglądów w sprawie sposobu obchodzenia świąt.

 1. Zwierciadło

Czy prezent daje więcej radości obdarowanemu czy darczyńcy?

Komu prezenty sprawiają największą radość? (fot. iStock)
Komu prezenty sprawiają największą radość? (fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Wolimy dawać prezenty czy je otrzymywać? Czy istnieje prezent uniwersalny odpowiedni dla każdego? O naszych problemach, wyborach i motywacjach związanych z obdarowywaniem bliskich mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.

Zróżnicowanie preferencji, upodobań, gustów, marzeń i potrzeb sprawia, że znalezienie idealnego prezentu pasującego do każdego wydaje się niemożliwe. Zadanie to staje się jeszcze trudniejsze, gdy weźmiemy pod uwagę realia względnego dobrobytu, które pozwalają zaspokoić znaczącą większość ważnych życiowych potrzeb. Prezenty, które przekazujemy sobie z okazji świąt Bożego Narodzenia, w coraz większym stopniu przestają pełnić funkcję uzupełniającą stan gospodarstwa domowego i stosunkowo rzadko służą wspieraniu rodzinnego budżetu.

W czasach, gdy większość towarów jest łatwo dostępna, dobrem, którego brak odczuwamy coraz mocniej staje się bliskość i uwaga. Doświadczamy deficytów dotyczących przede wszystkim dostrzegalnych wymiarów pozytywnych uczuć takich jak dotyk, przytulenie, możliwość bycia razem i spędzania ze sobą czasu. Oczywiście wiele osób ma konkretne pragnienia dotyczące np. nowego modelu telefonu czy torebki, jednak niejednokrotnie w toku rozmowy o rzeczywistych potrzebach okazuje się, że o wiele lepszym pomysłem na prezent będzie wspólny bilet do kina, wyjazd lub spacer. Również dzieci warto wcześniej zapytać jakiego rodzaju prezenty niepochodzące ze sklepów chciałaby otrzymać. Kolejnym krokiem może być sporządzenie listy tego rodzaju podarunków i ustalenie, które z nich są dla córki lub syna najważniejsze i dlaczego.

Otrzymywanie prezentu często wiąże się z uczuciem radości u osoby obdarowanej. Jednak wyniki badania przeprowadzone przez psycholog Larę Aknin z Simon Fraser University w Kanadzie jednoznacznie wskazują, że w sytuacji, gdy dochodzi do wręczenia prezentu, o wiele większego zadowolenia doświadczają wręczający podarunek. W celu zbadania poziomu satysfakcji obu grup, badaczka przeanalizowała wyniki Światowego Sondażu Gallupa przeprowadzonego w latach 2006 – 2008 na próbie 234 917 osób reprezentujących 120 państw. Wyniki otrzymane przez jej zespół wskazują, że niezależnie od regionu, pochodzenia i posiadanych dochodów, samopoczucie badanych było lepsze, gdy przeznaczali swoje pieniądze na potrzeby innych, a nie zaś na własne.

Choć nie wydaje się to oczywiste, radość z otrzymanego prezentu może łatwo zastąpić przykrość, jeśli podarunek przewyższa możliwości finansowe osoby obdarowanej. Efekt ten wynika m.in. z silnie zakorzenionej w życiu społecznym reguły wzajemności. W sytuacji, gdy otrzymujemy zbyt drogi podarunek odczuwamy dyskomfort i napięcie związane z kulturową zasadą odwdzięczenia się ofiarodawcy równie wartościowym prezentem. Pojawia się poczucie winy i uczucie przykrości wynikające z faktu, że nie stać nas na równie drogi dar.

Nietrafiony prezent wyzwala innego rodzaju reakcje i wiąże się przede wszystkim z ujawnionym lub zatajonym niezadowoleniem. Do pewnego wieku najmłodsi odbiorcy prezentów świątecznych, nie kryją się z wyrażaniem emocji i opinii, gdy podarunki nie spełniają ich oczekiwań lub są zupełnie inne niż te opisane w liście do Świętego Mikołaja. Z czasem jednak dzieci przyswajają zasady życia społecznego w tym zakresie i uczą się ukrywania uczucia zawodu lub niechęci. To na ile dorośli decydują się na ujawnienie prawdziwych uczuć w sytuacji otrzymywania niechcianego prezentu, zależy od rodzaju relacji z ofiarodawcą.

Najtrudniej tego rodzaju sytuacje znoszą osoby, które łączy silna więź oraz przekonanie o znajomości gustów np. matki i córki. Rozczarowanie spotyka zarówno matki, które są pewne swoich wyborów gwiazdkowych dotyczących np. odzieży, biżuterii dla córek, jak i córki, które były pewne, że ich podarunki z pewnością ucieszą mamy. Złotym środkiem pomiędzy bezpośrednią krytyką nietrafionego prezentu, a radością pokrywającą niezadowolenie jest dyplomacja. Warto zadbać o to, aby pozostać w zgodzie z własnymi odczuciami, a jednocześnie wyrażać je z szacunkiem wobec dobrych chęci i intencji ofiarodawcy. Zawsze warto dziękować, jak również nadmienić, że w razie czego, następnym razem, służymy pomocą w zakresie wyboru wymarzonego prezentu.

W przypadku problemów z podjęciem decyzji odnośnie prezentu świątecznego, wybierzmy to, co najlepiej wyraża naszą miłość do drugiej osoby. Postarajmy się ofiarować innym ciepło, bliskość, zrozumienie i akceptację – tego rodzaju prezenty nigdy nie wychodzą z mody, pasują do każdego. Okazujmy sobie miłość, nie tylko na Święta ale każdego dnia.

Dr Ewa Jarczewska-Gerc zajmuje się psychologią motywacji, efektywnością i wytrwałością w działaniu oraz symulacjami mentalnymi (materiały prasowe Uniwersytet SWPS).

 1. Zwierciadło

Najlepszy prezent na gwiazdkę dla twojego dziecka: czas i uwaga

Brakuje ci pomysłu na prezent świąteczny dla dziecka? Pamiętaj, że prezenty nigdy nie zastąpią waszych relacji. (fot. iStock)
Brakuje ci pomysłu na prezent świąteczny dla dziecka? Pamiętaj, że prezenty nigdy nie zastąpią waszych relacji. (fot. iStock)
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Szukasz idealnego prezentu dla dziecka? Daj mu coś, co ma wartość ponadczasową – swój czas i uwagę. Są cenniejsze niż jakakolwiek kupiona w sklepie rzecz.

Już od pierwszych dni życia dziecka kupujemy mu całe masy przedmiotów. Butelki z obrazkami, śliniaczki z postaciami z kreskówek, kołderki, słodkie ubranka. Oczywiście wszystko nowe i dopasowane do kolorystyki pokoju. A przecież maluchowi przez wiele lat będzie obojętne, czy jego śpioszki pasują do kocyka. To samo dotyczy przeceniania roli gadżetów elektronicznych. Coraz częściej pod choinką lądują tablety lub najnowsze modele smartfonów. I co w tym złego, że idziemy z duchem czasu? Nic, pod warunkiem że mamy świadomość, że tego typu gadżety często rozwijają kreatywność i oswajają dziecko ze światem nowych technologii, ale nigdy nie zastąpią prawdziwego kontaktu z rodzicem.

Dlaczego tak łatwo wpadamy w spiralę ciągłego kupowania nowych zabawek? Wyjaśnienie jest proste: cokolwiek kupujemy dziecku – kupujemy to tak naprawdę sobie. Obdarowując malucha, bardzo często zaspokajamy przy okazji własne potrzeby emocjonalne. Nowa zabawka może łagodzić niepewność w roli rodzica lub wynagradzać niespełnione potrzeby z dzieciństwa; może też budować wizerunek wspaniałego rodzica, który odejmie sobie od ust, ale swojemu dziecku zapewni wszystko. Tymczasem do wychowania małego człowieka potrzebne jest tak naprawdę bardzo mało rzeczy – wiedzą o tym dobrze rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko – z czasem okazuje się, że wystarczy dosłownie pięć procent tego, co wydawało się niezbędne przy pierwszym maluchu.

Prezenty na gwiazdkę dla dziecka zamiast dobrej relacji

Wraz z dorastaniem dziecka pojawia się kolejny mechanizm: im mniej mamy dla niego czasu, tym częściej próbujemy mu to wynagrodzić prezentami. Podświadomie zasypujemy pustkę naszych relacji. Niestety, nie naprawimy niczego w ten sposób. Przedmioty, nawet te pozornie przez dziecko wymarzone, to tylko przedmioty. Nie mają nic wspólnego z relacją dziecko − rodzic. Im większy strach rodzica, że nie wywiązuje się należycie ze swojej roli, tym chętniej sięga po portfel. Wręczamy prezent i natychmiast czujemy się lepiej. Niemal każdemu zdarzyło się choć raz oszukać siebie samego w ten sposób.

Świąteczne prezenty dla dziecka bywają wyzwaniem. Czy znasz swoje dziecko na tyle, że wiesz co sprawi mu największą radość? (fot. iStock) Świąteczne prezenty dla dziecka bywają wyzwaniem. Czy znasz swoje dziecko na tyle, że wiesz co sprawi mu największą radość? (fot. iStock)

Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że usprawiedliwieniem dla zasypywania dziecka przedmiotami jest podsycane przez reklamy myślenie: „Nie chcę, żeby czuło się gorsze”. Reklamodawcy świetnie się orientują w poczuciu winy rodziców i dlatego wysyłają im konkretną informację: „Chcesz być dobrym rodzicem? Twoje dziecko musi więc teraz, na Gwiazdkę, dostać takie i takie przedmioty”. Nagminnie dajemy się na to łapać. Nie chcemy, żeby nasze dziecko czuło się gorsze od innych. Problem tylko w tym, że większość gadżetów bardzo szybko się dezaktualizuje i zaraz musimy kupować nowe. Ich główną rolą jest przynoszenie satysfakcji z posiadania. Niestety, chwilę później jej miejsce zajmuje frustracja wynikająca z tego, że nie mamy nowszej, bardziej aktualnej wersji.

Prezent na gwiazdkę dla dziecka? - Złoty środek

Oczywiście nie warto całkowicie pozbawiać dziecka dostępu do zabawek, szczególnie tych elektronicznych. Umiejętność poruszania się w świecie nowych technologii to przepustka do orientacji w bieżących trendach i być może lepszej pracy w przyszłości. Nie możemy izolować dziecka od nowoczesnego wymiaru świata. Starajmy się jednak zachować przy tym zdrowy rozsądek. Kupowanie, gdy coś jest potrzebne, zepsuło się, dziecko wyrosło ze starego – tak. Strukturalizacja czasu poprzez wspólne zakupy – nie. Dobrym sposobem na wypracowanie umiaru jest zadawanie samemu sobie pytań: „Skąd wiem, że on tego potrzebuje? Co z tym da się zrobić? Jak ona będzie się tym bawić? Czy ta rzecz sprawi, że trzeba będzie kupować następne w kolekcji?”. Takie pytania, zadane sobie na minutę przed zakupem, w jednej chwili ostudzą nasze emocje i przywracają zdrowy rozsądek.

Co zatem zamiast nowej gry komputerowej? Bilety do kina, na basen, na zawody, na turniej, na pokaz. Pamiętajmy, że małe dziecko lubi chodzić kilka razy w to samo miejsce, dlatego kupowanie co roku biletów na „Dziadka do orzechów” zaspokaja jego potrzebę poznawczą wciąż z taką samą intensywnością. Wspólna wycieczka, wyprawa do zoo, lepienie bałwana, gra dla całej rodziny, która będzie rosła razem z dzieckiem, książki, które się dziecku przeczyta na głos – takie prezenty mają wartość ponadczasową. Wiążą się z dawaniem dziecku siebie – swojego czasu i uwagi, a to jest znacznie cenniejsze niż jakakolwiek rzecz.

Twoje dziecko nie potrzebuje wszystkiego. To tobie jest potrzebne poczucie, że dajesz mu wszystko. Dlatego zanim kupisz mu kolejny przedmiot, zadaj sobie pytanie: „Po co ja to robię? Czy ten przedmiot nie zaśmieci życia mojego dziecka?”.